Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Yeşilçam’ın Nadide Aktrislerinden Türkan Şoray ve Unutulmaz Filmlerinden Kesitler

27 Ocak 2017 10:23

Yeşilçam’ın güzel gözlü oyuncusu desek akla ilk gelecek isimdir Türkan Şoray. Bu yazımda sizlere bu güzel kadından, Türkan Şoray’ın bazı filmlerinden ve yaptığı işlerden söz etmek istiyorum. Güzelliğinin yanı sıra oyunculuk yeteneğiyle dikkatleri üstüne çekmiş ve yeteneğinin tesadüf olmadığını rol aldığı, yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu yazdığı filmlerle ispatlamayı fazlasıyla başarmıştır.

 

Yönetmenliğini yaptığı “Dönüş” filmi, büyük bir başarı kazanarak Moskova Film Festivali’nde özel ödüle layık görülmüştür. Bu filmde Türkan Şoray, kocası Almanya’ya işçi olarak çalışmaya giden Gülcan adında köylü bir kadını canlandırır. Kocasının yurtdışına gitmesiyle birlikte çocuğuyla kötü niyetli insanlara karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı etkileyici bir filmdir. Dönüş filmine ait afiş:

 

Çok ses getiren filmlerinden biri de Kadir İnanır’la başrolünü paylaştığı, yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın üstlendiği “Selvi Boylum Al Yazmalım” isimli filmdir. İzlendiği her dönemde insanın içine işleyen , “Sevgi emekti” sözleriyle hafızalara kazınan çok güzel bir filmdir. Filmden başkarakterler Asya ve İlyas’ın ilk karşılaşmalarını gösteren güzel bir sahne:

 

 

İkinci yönetmenlik deneyimini yaşadığı “Azap” filmi de övgüyü hak eden filmlerdendir kesinlikle. Hasta çocuğunu büyük şehre götürüp tedavi ettirmeye çalışan bir kadının başından geçenler anlatılmaktadır filmde. Güzel fakat çok hüzünlü bir hikayeye sahiptir, izlemediyseniz hüzünlü filmlerden önce hep önerdiğim gibi mendilinizi yanınızda hazır bulundurun ve mutlaka bu filmi izleyin.

 

“Sultan Gelin”, Şoray’ın dimağlarda yer etmiş bir başka filmidir. Halit Refiğ’in yönetmenliğini yaptığı filmde, yüksek bir başlık parası karşılığı evlendirilen Sultan ağır hastalığı olan kocasının ölümüyle, kocasının henüz küçük bir çocuk olan kardeşi ile evlendirilir. Sultan’ın bu evlilikle birlikte başından geçenler anlatılır.

 

Bahsedeceğim bir diğer filmi hüzün barındıran ama daha çok izleyenleri gülümseten; dört çocuklu dul bir kadının yaşadıklarını anlatan, aynı zamanda yaşadığı mahallenin hikayesini konu alan “Sultan” isimli filmdir. Kartal Tibet yönetmenliğinde çekilen filmde Bulut Aras, Şoray’a eşlik eder. Film adeta bir yıldızlar geçididir. Sultan’ın komşuları Adile Naşit, Güzin ve Erdal Özyağcılar, Sultan’ın aşkından muzdarip Bakkal Bahtiyar rolündeki sevimli tiplemesiyle Şener Şen ve daha birçok değerli oyuncu bu güzel filmde yer alır. Filmden güldüren, içten insanların olduğu bir mahalle sahnesini izlemeye ne dersiniz?

 

 

Sayısız filmde rol alan Türkan Şoray’ın filmlerini elbette ki anlatmakla bitiremeyiz; Devlerin Aşkı, Yılanı Öldürseler, Güllü ve daha birçok aklımıza yer etmiş filmi bulunur. Filmlerdeki doğallığı yer aldığı filmleri daha bir izlenesi hale getirmektedir. Sultan lakabını hakkıyla elde etmiş bir oyuncudur. Asilliği, içtenliği oyunculuktaki başarısının yanı sıra yer aldığı televizyon programlarında ömrünün büyük bir kısmını kamera önünde geçirmiş başarılı aktristin, elleri titreyerek mikrofonu tutması hala heyecanını yitirmediğini gösterir. Umarım daha birçok filmde o güzel gözleriyle bizlere bakmaya devam eder.


 

BONUS:

Türkan Şoray, kendi hayatını anlattığı bir de kitap yazmıştır. “Sinemam ve Ben” isimli kitap otobiyografi şeklindedir.

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ozge-ayturk.jpg
Özge Aytürk

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ozge-ayturk.jpg
Özge Aytürk

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Aşkta Yarın Yoktur Sevgili: Cezmi Ersöz

25.076 kez okundu 17 Mayıs 2016

10 Örnekle İyinin ve Kötünün Romanları

14.649 kez okundu 17 Eylül 2016

Çay Tutkunlarının Okuması Gereken 10 Demli Kitap

13.076 kez okundu 01 Şubat 2017

Franz Kafka Romanlarından 7 Alıntı

6.811 kez okundu 02 Kasım 2015

Yazın Çocukların Sıkılmasına İzin Verin!

9.530 kez okundu 20 Haziran 2016

1984 Kitabından En Etkileyici 15 Alıntı

25.317 kez okundu 21 Eylül 2015

Hayata Yeni Bakış Açısı Kazandıracak 5 Kitap

37.066 kez okundu 09 Kasım 2016

Arkadaşlığın Kaç Türü Vardır?

9.165 kez okundu 14 Temmuz 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk