Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Yüzüklerin Efendisi’nin Bilinmeyenleri

21 Ekim 2015 14:00

Bugün bir efsane olan Yüzüklerin Efendisi kitaplarının film uyarlamalarına dair muhteşem gerçeklerle karşınızdayım! Bu yazıyla birlikte YEB serisi de başlamış olacak. Yüzüklerin Efendisi filmleri tabi ki efsanedir ama kitapları daha da efsanedir, içinde Yüzüklerin Efendisi’nin de bulunduğu hayatları değiştiren kitaplar listesine buradan göz atabilirsiniz.

1

Filmin başlarındaki bir sahne ile başlayalım. Çıkın Çıkmazı’nda Gandalf’ın önce avizeye sonra çarpıp sonra da kafasını kirişe vurduğu sahne aslında bir hataydı fakat Gandalf’ı oynayan Ian McKellen rolüne devam etti ve Peter Jacksond a bunu doğal ve komik bulduğu için filme ekledi.

2

Hobbitlerin Aragorn’la birlikte Bree’den kaçmasının ardından Pippin “Peki ikinci kahvaltı ne olacak?” diye sorduğunda bir elmanın kafasına isabet ettiğini hepimiz biliyoruz. Bu sahnede elmayı atan bizzat Viggo Mortensen’dı ve sahne 16 kez çekildiğinde bundan muhteşem bir zevk almıştı.

3

Viggo Mortensen hiçbir sahnede figüran kullanmamıştır(Bu yüzden başına gelenleri de ilerde göreceksiniz) ve kılıcına alışmak için kılıcını yanından ayırmamıştır, bu yüzden polislerle bazı sıkıntılar bile yaşamıştır. Ayrıca ekibin kılıç dövüşlerini koordine eden ve onlara kılıçla dövüşmeyi öğreten Bob Anderson’a göre Viggo Mortensen bugüne kadar eğittiği en iyi kılıç dövüşçüsüymüş.

4

Hepimiz ilk filmin sonundaki Lurtz-Aragorn dövüşünü çok severiz, muhtemelen bu gerçeği öğrendikten sonra daha da çok seveceksiniz. Uruk hai kostümü içindeki aktör fırlattığı gerçek hançeri kontrol edemeyip direk olarak Viggo Mortensen’in üzerine fırlatmış ama Viggo Mortensen hançeri havada vurmayı başarmış. Yani Viggo Mortensen hançeri havada vurmayı başaramasaydı iş kazası nedeniyle başka bir Aragorn bulunacaktı.

5

Viggo Mortensen kendi atı Brego’yu ve Arwen’in atını satın almış. Brego’yu çok seven ve beslemeye karar veren Mortensen, Arwen’in atını ise Liv Tyler’ın figüranına hediye etmiş.

6

Aragorn’un Merry ve Pippin’in öldüğünü zannedip bir miğfere tekme attığı sahnede iki ayak parmağı kırılmış ve Viggo Mortensen çığlığını mükemmel bir performans olarak kullanmayı başarmış.

7 

Söylentilere göre Grima Solucandil’i oynayan Brad Dourif istediği zaman gözünden yaşlar getirebiliyormuş ve Grima, Saruman’ın ordusunu gördüğünde de hiçbir zorlama olmadan gözünden yaşlar getirmeyi başarmış.

8

Gollum’un jest ve mimikleri eroin bağımlılarının hareketleri gözlemlenerek oluşturulmuştur. Ayrıca Gollum’un şelalede yüzdüğü sahnenin öncesinde kar yağmış ve her ne kadar karlar eritilse de su hala buz gibiymiş ve Andy Serkis buz gibi suda çekip yapmak zorunda kalmış.

9

Miğfer Dibi Kalesi’nin kapısı o kadar güçlüymüş ki Miğfer Dibi Kuşatması’nda gerçek bir koçbaşı kullanmak zorunda kalmışlar. Çekimlerden sonra Peter Jackson “Eğer bir kale inşa edecek olursam Weta çalışanlarıyla çalışırdım,” demiş.

10

Faramir’in at arkasında Minas Tirith’e sürüklendiği sahnede David Wenham gerçekten kendisi oynamış ve bu yüzden, olur da at hızlanır ve David Wenham’a zarar verir diye acil durum bırakma sistemi hazırlanmış. Ayrıca David Wenham’ın role seçilmesinde Boromir’i canlandıran Sean Bean’e benzemesi etkili olmuş.


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Eyvallah Kitabından En Etkileyici 15 Alıntı

134.518 kez okundu 10 Eylül 2015

En Etkileyici 12 Distopya Filmi

11.822 kez okundu 21 Nisan 2016

Yeraltı Edebiyatı'na Bir Bakış

7.674 kez okundu 22 Ağustos 2016

Mutlaka Dinlenmesi Gereken 10 Karadeniz Şarkısı

105.361 kez okundu 12 Eylül 2016

En iyi 10 Gizem Filmi

11.225 kez okundu 08 Ekim 2015

Yılın Kelimesi Belirlendi!

8.325 kez okundu 06 Aralık 2016

Video Oyunu Uyarlaması 10 Film

6.752 kez okundu 28 Ekim 2015

Andrei Tarkovsky'den Hayat Yolculuğu Üzerine

8.159 kez okundu 30 Kasım 2016

Modanın Efsanevi Güzelliği: Kadife

7.219 kez okundu 09 Kasım 2016

Bu Kartlar Sevmediklerinize!

4.619 kez okundu 04 Ağustos 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk