Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Vampir Dendiğinde Akla İlk Gelen 10 Film

22 Mart 2016 14:12

Milattan önce binli yıllara dayanan vampir efsanesi günümüze kadar gelmiş, popüler kültür içinde önemli bir yer tutmuştur. Peki vampir hikayeleri ne zaman başladı? Diğer birçok efsane gibi başlangıç tarihi tam olarak bilinmiyor; ama vampir hikayelerinin kökeni Mezopotamya’ya kadar uzanmakta. Dicle ve Fırat Nehirlerinin yakınlarında bulunan, Asurlulara ait taş tabletlerde rastlanmakta. Vampirler ile ilgili hikayeler Akdeniz’deki Mısır, Eski Yunan ve Roma Uygarlıklarında yer bulmuştur. Kiang Shi adlı canavarın vampir olarak tasvir edildiği eski Çin’de, Nepal ve Hindistan’da da farklı hikayeler karşımıza çıkmakta.

Birçok efsane, söylentiler ve hikayeler günümüze kadar süregeldi. Hepsi de büyük bir mit olarak hala devam ediyor. Ama şu bir gerçek ki vampir kavramı popüler kültürde büyük bir fenomene döndü. Sinema ve edebiyatın en önemli ve en gizemli alt dallarından biri oldu. Vampir temalı filmler yaklaşık 90 senedir senedir sinemada yer almakta. Gün ışığına çıkmayan, gizemli, kültürlü, şatoda yaşayan, soylu sınıfı vampir ile başlayan bu serüven yıllar geçtikçe evrim geçirdi. Yenilikçi örnekleri ile sinema dünyasında saygınlığını koruyan vampir filmlerinden en iyi 10 filmi seçtik.

1. Vampires (1998)

James Crow vampir avcısıdır. Klise tarafından masrafları karşılanarak, kendi kurduğu ekibi ile geçimini vampir avlayarak sağlıyordur. Büyük ve eski bir evde vampir avlayan ekip, kutlamalara başlar. Ama daha sonra intikam için gelen vampirler ortalığı kan gölüne çevirecektir.

2. Blade (1998)

İnsan ırkını ortadan kaldırmaya çalışan Deacon Frost önderliğindeki vampirler gizli bir törenin şifresini çözüp, kıyamet projesini başlatacaklardır. Yarı insan, yarı ölümsüz Blade bu orduya karşı tek başına harekete geçer.

3. Nosferatu, Eine Symphonie Des Grauens (1922)

Thomas Hutter Almanya’nın Wisborg isimli şehrinde yaşayan çeşitli işlerle uğraşan sıradan bir adamdır. Patronu Kont Orlok isimli bir müşteriyi ziyaret etmesi için genç adamı Transylvania’ya gönderir. Carpathian dağlarına geldiğinde orada yaşayan yerel halkla karşılaşan Hutter, Kont Orlok’u görmek için geldiğini söyler. Yerliler bir an önce geri dönmesini isteseler de, Hutter gizem ve tehlike dolu yolculuğa doğru yol alır.

4. Bram Stoker’s Dracula (1992)

Transilvanya’da şatoda hukuki işlemler yapması için görevlendirilen genç bir avukat olan Jonathan Harker Avrupa’da gizemli bir kasabaya gelir. Kasvetli bir şatoda kendini kapatan Dracula, Avukatın nişanlısı Mina Murray’in yüzyıllardır aradığı aşkı olduğunu söyler ve avukatı alıkoyar ve Londra’ya Mina’yı aramaya gider.

5. From Dusk Till Dawn (1996)

Gecko kardeşler Meksika’ya doğru yola çıkarlar. Texsas’da büyük ve sıkı bir soygun yaparlar. Her ihtimale karşı rahip ve ailesini rehin alırlar. Buluşma için büyük bir Meksika barını seçerler. İçeri girdiklerinde ise başlarına geleceklerinden habersizdirler.

6. Interwiev With The Vampire (1994)

Louise ve Lestat adlı iki vampirin maceraları karşımızda. 1791 yılında geçen filmde Louise karısını kaybetmiştir. Yaşama sevincini günden güne kaybeden Louise’ye Lestat vampir olmasını önerir. Lestat, insanları öldürmek istemeyen Louise’ye vampirliği öğretecektir.

7. Twilight (2008)

Bella annesinin başka bir adam ile evlenmesi üzerine babasının yanına Washington’ın Fork kasabasına taşınır. Burada 17 yaşında görünen gizemli sınıf arkadaşı Edward Cullen ile tanışır. Edward uzun zamandır vampir kimliklerini saklamış olan bir aileye mensuptur. Bella Edward’ın vampir olduğunu öğrenmesine rağmen ondan vazgeçemez. Tehlikeli ve tutkulu ilişki başlamıştır. 3 göçebe vampir kasabaya geldiğinde Bella’nın hayatı tehlikeye girer. Edward ve ailesi onun hayatını kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

8. Underworld (2003)

Vampirler ile kurtadamlar arasında kanlı bir savaş. Selene zarif bir vampir savaşçısıdır. Her ne kadar Vampirler ile aynı hizada olsa da bir kurtadam olan Micheal’a aşık olur. Her iki tarafta savaşların sona ermesini istemektedir. Fakat aşk gündeme gelince dengeler tamamen değişir.

9. The Hunger (1983)

John ve Miriam gece kulüplerinden birbirine taze kan arayan iki sevgilidir. Ebedi güzelliğe ve ölümsüzlüğe sahip olduklarını düşünürler. John birdenbire yaşlanmaya başlayınca büyük bir yalanın parçası olduğunu anlar. Ölümsüzdür fakat sonsuza kadar genç kalmayacaktır. Tek çaresi ise yaşlanmasını durduracak tek kişi olan Dr Sarah Roberts’dan yardım istemektir.

10. Shadow of the Vampire (2000)


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Kitap Kurtlarını Mutlu Edecek 5 Ortak Hediye

18.191 kez okundu 09 Kasım 2016

Çok Bilinen Ama Az Tanınan Yazar: Pierre Loti

6.544 kez okundu 24 Kasım 2016

Nilgün Marmara: Burada daha ne kadar öleceğim?

7.085 kez okundu 11 Mayıs 2016

Yeni Akım Yaşayan Duvarlar

7.691 kez okundu 05 Ağustos 2015

Yazmak Üzerine Yapılmış 16 Film

19.495 kez okundu 15 Eylül 2016

Aşık Olduğumuzda Vücudumuzda Neler Oluyor?

4.653 kez okundu 07 Ağustos 2015

Bağımlılık Yaratan 10 Netflix Dizisi

21.320 kez okundu 07 Şubat 2017

Karaköy Sokak Festivali Başlıyor!

15.038 kez okundu 23 Eylül 2016

Game Of Thrones'tan 20.Yıl Özel Sürprizi

4.686 kez okundu 08 Ağustos 2016

Kürk Mantolu Madonna Film Oluyor

58.107 kez okundu 21 Eylül 2016

İstanbul’un En İyi 10 Kitapçısı

11.866 kez okundu 26 Eylül 2016

Paulo Coelho'dan 15 Kulağa Küpe Olacak Söz

6.797 kez okundu 29 Mart 2016

Mustafa Kemal Atatürk'ü En İyi Anlatan Eserler

5.630 kez okundu 02 Kasım 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk