Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Sıfırdan Zirveye Yükselme Temalı 20 Enfes Film

15 Haziran 2016 14:38
Sıfırdan zirveye yükselmek olayı genel olarak sevdiğimiz bir durumdur. Çok başarılı iş adamlarının, CEO'ların, sanatçıların sıfırdan yükseliş hikayelerini dinlemeyi, okumayı ve izlemeyi çok severiz. 

1- Wall Street (1987)

Wall Street: Money Never Sleeps (2010)

Bu iki film, seri olarak önce yükselip, sonra düşmeyi konu edinirler. Düşüş, 2. filmde cok daha çabuk başlar. Hatta yüksekten başlayıp düşer.

2- The Doors (1991)

Ünlü grup the doors'un hikayesini, biraz da bozarak anlatır ama izlemeye gayet değerdir.

3- Limitless (2011) 

Tam da her şeyin dibe vurduğu sırada, tesadüfen karşılaştığı arkadaşından aldığı bir hapla hayatı birkaç saatliğine değişir. 

4- Einstein and Eddington (2008)

Ünlü bilim adamı baranın yükselişini konu edinir. Filmin büyük bir kısmı einstein'ın teorileri ve eddington'ın bu teorilerin peşinden koşması ile gecer. yine izlemeye deger bir filmdir. 

5- Goodfellas (1990)

5 kişilik profesyonel soygun ekibi, bir hırsızlık olayı gerçekleştirir. Başarı ile sonuçlandıktan sonra ekipteki Jimmy ve Tommy birisi hariç ekibin geri kalanını öldürür ve mafyada bu şekilde söz sahibi olurlar. Ancak Herry (Ray Liotta) bu durumu kabullenmek istemez ve kendinin de ön plana çıkması için çeşitli yollara başvurur.

6- Scarface (1983) 

Kübanın azılı suçlularından tony montana miam ye gelir. Burada uyuşturucu baronu olan loggia için çalışmaya başlar. Montana o kadar hırslı ve azimlidir ki basamakları çok hızlı şekilde tırmanıp suç dünyasının baş patronu olur.

7- Schindler's List (1993)

Bu da yine imdb top 250 (top 10?) listesinde yer alan bir film olarak, zeki bir iş adamının, filmin ilk yarısında savaşı fırsata çevirmesini işler, daha dogrusu işleyecek gibi gözükür, bu nedenle bu listede yer almasında bir sakınca görmüyorum.

8- Gattaca (1997)

Sıfırdan yükselmenin imkansızlaştırıldığı (normal yollar kullanıldıgında, olasılık dışı olan) distopik (kapitalist bakış açısı ile ütopik) bir gelecekte anlatılan bir yükselme hikayesi oldugundan dolayı ayrı bir yer tutan bu film, bir "natural born"un astronot olma hayalini ve de bu yoldaki planını kararlılıkla uygulamasını isler. Listede özel bir yeri olabilecek bir filmdir.

9- Celda 211 (2009)

İspanya yapıı bir hapishane filmi olan bu film, isledigi konu bakımından bu listeye girmesi hem cok dogal, hem de ironiktir. Bunun nedeni ise, filmde yükselen kisinin, aslında yükselmemesi gereken bir konumda en tepeye yerleşmesidir.

Bir hapishane gardiyanı olarak işe giren filmin kahramanı, hapishaneyi tanıma turu icinde iken, bulunduğu hapishanede isyan cıkar ve de bu isyan nedeniyle hapishaneye giriş çıkışların kapatılması nedeniyle kendini hapishane mahkumlarının arasında bulur. Ölmemek icin de mahkum rolü yapmaya başlar. 

10-  A Prophet (2009)

Yine bir hapishane filmi olan bu film, fransız yapımıdır ve de listeye karşı bir ironi oluşturmaz, evet. Bu filmde baskahramanımızın yükselmek icin iki yolu vardır:

1. Hapishane hiyerarşisinde yükselmek

2. Arşa yükselmek

Hırsızlık nedeni ile hapishaneye girdiginde 18 yasında olan, korsika mafyası tarafından zorla cinayet işlettirilen ve kimseyi tanımayan başkahramanımız, bilin bakalım hangi yükselme yöntemi ile bu filmi imdb top 250'ye sokar?

11- Hannibal Rising (2007) 

İsminden hem ne ile alakalı oldugu, hem de listeye neden girdigi cok rahat anlaşılan bu film, isminin aksine, serinin ilk filmi değildir, hatta serinin son filmidir. Hannibal'ın, masum bir cocuk, cok zeki bir genc, yakışıklı bir delikanlı olmasının yanında, kişiliginin, bir cocuk iken değişmeye başlayıp, bir sosyopat haline nasıl dönüştügünü ve de bunun getirisi olarak fbi'ın en cok arananlar listesinin zirvesine yükselişini  işler .

 

12- Shine (1996)

Avustralyalı sizo afektif bozukluk sahibi, dahi bir piyanistin hayatını anlatan bu film, nedense kac kez izlesem dahi beni sıkmaz. bunun nedeni, samimi olması, gercekci olması, ve de 'gecenlerde burda fakir ama gururlu bir genc vardı' tadında olmayısıdır, filmin, direkt olarak zirveye gitmemesi, dip yönleri de, zamanları da islemis olması, bu filme değer katan bir ögedir. 

 

13- Reprise (2006)

Danimarkalı yönetmen joachim trier yapımı olup da, ortamlarda norveç yapımı olarak gecmeyi basarabilmis bu film, iki genc yazardan birinin dikey, digerinin yatay hareketi dogrultusunda, filmin basrolu olarak dikey harekete sahip karaktere odaklanmamızı bizden ister fakat yine shine'a benzettigim yönler sayesinde samimi bir yapım olup, konuyu bu dikey hareket olmaktan cıkarır. Peki bu, listeye girmesini engeller mi? Tabii ki de engellemez.

Shine'la ortak baska bir yönü de, ana karakterin akıl saglıgının, filmin vurucu bir noktası olmasıdır.

14- Three Colors: White (1994)

Bir fransız filmi olup da, aslında bir üclemenin ikinci filmi olan bu film, konu olarak, polonya'dan fransa'ya giden bir göcmenin yükselisini isler. 3 film arasında en samimi buldugum film olusu degil de, ana karakterin yükselisinin gercekciligi ve dünya ile "baglantısı", yükselir iken geride bıraktıklarına üzülmesi, bırakmamak icin elinden geleni yapması, hatta yükselis esnasında kendisinin en ufak bir fikri bile olmaması bu filmi bu listeye sokan seydir.

15- Rush (2013) - IMDb

Listedeki şimdiye kadar en yeni film olan bu film, 70'ler formula 1 ruhunu, hatta f1 ruhunu gelmis gecmis en iyi yansıtan ikili olan niki lauda ve james hunt'ın rekabetini işler (dogal olarak gercek bir hikayedir). filmde iki rakip de beraber yükselir. yükselişleri esnasında bile bir rekabet oluşup, olayın, zirveye kimin daha çabuk varacagı haline gelmesi, filmi heyecanlı yapan noktadır. 

16- Star Wars

Evet, kimsenin aklına gelmez degil mi? mesela, "en iyi sci-fi filmleri" diye sorulan çogu kisi "star wars" demeyi aklına getirmez. Çünkü zaten o genel geçerdir. Yine de buraya yazmak da fayda var. Bu film de zirveye yükselmeyi işler bir bakıma, bir kısmında (ıv v vı). En azından anakin skywalker'ın bireysel hikayesi bu konuyu kapsar. Luke skywalker'ın hikayesi biraz köyden indim şehire tarzıdır. 

17- Equilibrium (2002)

Hissetmenin yasaklandıgı ve de yine hissetmeyi engellemek adına özel bir ilacın kullanıldıgı (prozium. prozac'a gönderme oldugu bariz evet.) distopik bir dünyada geçen bu film, filmin başında, bulundugu distopik dünyanın kolluk kuvetleri sisteminde en yüksek nokta olan gramaton rahibi (grammaton cleric) pozisyonunda bize tanıtılan fakat filmin ilerleyen bölümlerinde, bu noktadan kendi istegiyle inip, hissedenlerin arasına katılıp, önceki pozisyonunu kullanarak, orada da zirveye yükselisini ve de direnişin lideri olmasını işler.

18- City of God (2002)

Bir brezilya yapımı olan bu film, brezilya'nın en tehlikeli ve de unutulmuş banliyölerinden birinde doğup büyüyen, mahalle arkadaşları suç dünyasına tek tek katılıyor iken fotografçılıga merak salan, kimi zaman hayallerine, dogup büyüdügü yerin varlıgı ve yadsınamaz gercekleri ket vuruyor iken, onu kendine çekmeye çalısıyorken yılmamasını, hatta bu durumu lehine çevirmesini, kimsenin giremedigi mahallesinde haber yapabildigi, fotograf cekebildigi icin bu durumun yükselmesine sagladıgı katkıyı işler. sıfırdan zirveye yükselişi anlatan en gerçekci filmlerden biri de budur. Gercek bir gazetecinin hikayesidir, muhteşem bir biyografik yapımdır.

19- Pirates of Silicon Valley

Apple eski ceosu ve kurucusu Steve Jobs ile Microsoft kurucusu Bill Gates arasındaki mücadeleyi, iki ismi de gözünüzde arkadas grubunuzun iki zeki ve sempatik elemanı samimiyetine cekiyor. Bu yönü, filmi (tv filmi) izlemeye deger kılan nokta. Stevie jobs'u oynayan aktörün role tam olarak oturması, hissiyatı tam olarak verip kendinden sogutmayı basarması, Bill Gates'i oynayan aktör icin tam tersinin gecerli olması vs gibi seyler, filme ilk basta yemek yerken izleyecek bir seyim olsun mantığıyla baslamısken, filmin ilerleyen yerlerinde konuya kitlenmis idim. tabii gercek bir hikaye oldugundan dolayı 'acaba ne olacak?' olmuyor izleyicinin beklentisi ama 'acaba zamanında olmus olanı nasıl degerlendirmisler, canlandırmıslar' beklentisi de gayet önemli bir beklenti bana kalırsa.

20- The Social Network (2010) 

Üstteki film ile fazlaca ortak noktası ve benzerlikleri bulunan bu film, konu olarak facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in hikayesini, üniversiteye giris yıllarında bir sosyopata dönüsmesini ve fbi'ın en cok arananalar listesin... Bu film sanırım kendi kendini acıklıyor. Mark Zuckerberg'in olgunlasma, Facebook'un da kurulus hikayesi, kurulduktan sonra hakkında baslatılan yasal islemler, cıkan zorluklar, 'pat diye olmaması'dır konusu, evet.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Garip Ay'dan Ebru Sanatıyla Su Üstüne Sûretler

6.652 kez okundu 23 Haziran 2016

Aylak Adam’dan 14 Anlamlı Alıntı

7.594 kez okundu 04 Eylül 2015

Ressam, Semt ve Sokaklarıyla Eski İstanbul

6.338 kez okundu 04 Kasım 2015

Dünya Çapında En Çok Okunan 20 Edebi Kitap

21.152 kez okundu 29 Eylül 2016

Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser

5.085 kez okundu 05 Haziran 2015

Kitaplardan İlham Alan Yapılar

4.641 kez okundu 02 Eylül 2015

Hayatınızı Değiştirecek 10 Belgesel Önerisi

42.246 kez okundu 27 Ekim 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk