Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Samuray Olgusuna Dair Yapılmış 25 Kaliteli Film

23 Şubat 2016 15:07

1. Seppuku / Harakiri | IMDB: 8,6 (1962)

 

17. yüzyıl japonya'sında savaş yılları geride kalınca samuraylar da işsiz kalmıştır. Monarşik düzenin öğüttüğü ronin'ler, barış zamanında birer posa olarak görülmekte ve birer birer harakiri yapmaktadırlar. Hatta açlık yüzünden onurlarından bile vazgeçip, otorite sahiplerinden para istemekte ve aksi taktirde kapılarının önünde harakiri yapmakla tehdit etmektedirler. Böyle bir ortamda yine eski bir samuray olan Hanshiro, yerel bir lordun huzuruna çıkar ve seppuku töreni için izin ister.

2. Shichinin no samurai / Yedi Samuray | IMDB: 8,7 (1954)

 

Usta Samurai Kambei'nin cesareti ve fedakarlığına şahit olan bir grup köylü ondan sürekli olarak haydutlarınbaskınlarına uğrayan köylerini korumasını isterler. Kambei bu isteği herhangi bir çıkarı olmamasına rağmen kabul eder ve ilk olarak kısa süre sonra müridi olan genç samurai Katsushiro'yu, ardından da güç kullanmaya meraklı bir samurai olarak görünen, fakat sonradan bir çiftçinin oğlu olduğu ortaya çıkan Kikuchiyo'yu yanına alır.

Takımına dört yeni samurai daha ekleyerek köyü savunmaya girişen Kambei köylüler tarafından sevinçle karşılanır ve herkesin sevgisini kazanır; bir süre sonra onlara kendilerini savunmayı öğretmeye başlar. Bu arada haydutlar köyün sınırlarında dolaşmakta ve yeni saldırıları için uygun bir zaman kollamaktadırlar.

3. Rashômon | IMDB: 8,4 (1950)

 

İnsan ilişkileri, gerçeklik üzerine söylemiyle "Rashomon", sinema tarihinin en etkili filmlerinden biri olmasının yanısıra, Doğu sinemasının bilincine varılmasında da ilk öncü filmdir.

Filmde kasabada yaşayan bir kadın, kocası öldürüldükten sonra tecavüze uğrar. Olayı gören bir kaç kişi vardır ve herkes farklı birşey söylemektedir. Kim doğruyu söylemekte, kim yalan söylemektedir? Tecavüz ve cinayetin gerçekten nasıl meydana geldiği ortaya çıkacak mıdır?

4. Yojimbo | IMDB: 8,4 (1961)

 

1800'lerin Japonyası'da Sanjuro isimli gezgin bir samuray, iki rakip çetenin arasında bölünmüş bir kasabaya gelir. Bir sokak savaşında yeteneklerini sergiledikten sonra, en fazla parayı veren tarafa kılıcını kiralar.

Alçak ruhlu ve hain insanlar olan taraflar, Sanjuro'ya ihanet ettikçe o taraf değiştirir. Böylece iki tarafı birbirine kırdırtarak kasabayı bu musibetten temizlemeye başlar. Ancak suç lordlarından birinin kardeşi olan Unosuke kasabaya geldiğinde işler değişir. Zira genç adamın elinde o zaman için görülmemiş güçte modern bir silah vardır: bir tabanca!

5. Sanjûrô | IMDB: 8,2 (1962)

 

Belediyenin en yüksek mevkisinde bulunan valimsi bir adamın kaçırılacağını ortada komplolardan bahseden 9 samurayı dinleyen bir yabancının devreye girmesiyle başlar. Lakin bu valinin yeğeni olan iori yanındaki 8 samuray ile amcasını kurtarmaya çalışır ve sonradan kendilerine yardımcı olacak Sanjuro'ya rastlarlar.

Yorgun samuray Sanjuro, amcası kaçırılan bir genç ile ona amcasını kurtarmakta yardım etmeye kararlı ancak tecrübesiz arkadaşlarına öğretmenlik yapar. Gençler başta Sanjuro'ya güvenmeseler de ondan başka çareleri olmadığının farkındadırlar. Zamanla Sanjuro liderlik ve dövüş yetenekleri ile her bir gencin birer samuray olmasına katkıda bulunur.

6. Dai-bosatsu tôge / The Sword of Doom | IMDB: 8,1 (1966)

 

Acımasız ve soğukkanlılığıyla hiç çekinmeden öldürebilen ve umursamazlığıyla öldürdüğü adamın karısına göz koyabilen Ryunosuke Tsukue her yerden dışlanmış bir samuray olarak politik tartışmalar içindeki Japonya’da kiralık fedai olarak işler alır.

7. Tasogare Seibei / The Twilight Samurai | IMDB: 8,2 (2002)

 

Iguchi Seibei, 19. yüzyılın ortalarında samuraylık sisteminin son günlerini yaşadığı bir dönemde, ufak bir köydeyaşayan düşük rütbeli bir samuraydır. Hayatının aşkına kavuşamamasının yanı sıra, hasta annesi ve kızına da bakmak zorundadır.

Diğer samuraylar, gecelerini kahramanlıklarıyla övünüp içki içerek geçirirken; Sebei, hava kararır kararmaz, evine gidip aslında kadınların yapması gereken işlerle ilgilenmek zorundadır. Her ne kadar çocukluğundan beri aşık olduğu Tomoe’nin eski kocasını tahta bir kılıçla yenip köylülerin gözüne girmiş olsa da; o hala kadın işleri yapan bir alacakaranlık samurayıdır. Bir gün Seibei'ye, aşirete karşı gelen güçlü bir samurayı yok etme görevi verilir. Alacakaranlık samurayı için onurunu kurtarmanın vakti gelmiştir.

8. Kakushi ken oni no tsume / The Hidden Blade | IMDB: 7,8 (2004)

 

Edo dönemi (1603-1867)'nin en son zamanlarında ve Japonya'nın kuzeybatısında yaşayan alt düzey Samuray Munezo Katagiri, eskiden kendisinin evinde hizmetçi olarak çalışmış bir kız olan Kie'nin evlendikten sonra eşinin kötü davranışları yüzünden hasta olup, yatağa düştüğünü öğrenince Kie'yi zorla kendi evine getirir.

O zaman Han (Edo dönemindeki valilik)'da Munezo ile aynı hocadan eğitim alan Yaichiro Hazama'nın gizlice planladığı darbe planı ortaya çıkmaktadır...

9. Rurôni Kenshin Üçlemesi | IMDB: 7,6-7,9-7,9 (2012-2014)

 

10. Ame agaru / After the Rain | IMDB: 7,9 (1999)

Eski efsanevi suikastçı Kenshin Himura (Takeru Sato) artık gezgin bir samuray haline gelmiştir. Geçmişte yaptıkları yüzünden kefareti olarak artık yardıma ihtiyacı olanları korur. Bu süre zarfında Kenshin Himura Kaoru Kamiya (Emi Takei) ona yardımcı olurlar. Kenshin'nin şiddet dolu geçmişi ile sorunları devam eder.

 

Ihei efendisiz eski bir samuraydır ve yolculuğa çıkmak istemektedir. Çıktığı yolculuk sırasında Lord Shigeaki'nin ilgisini çeker ve Lordun kalesine samuray eğitmeni olarak işe alınır.

11. Goyôkin / Steel Edge of Revenge | IMDB: 7,8 (1969)

 

19. yüzyılda Japonya'da klanlar dağıltılmıştır. Ülke tek bir hanedanın eline geçmiştir. Bunun çeşitleri sebepleri var ama en önemlisi sado adasındaki altın madenleridir. Hanedana sınırsız bir ekonomik güç sağlamış ve diğer klanları ağır vergi yükleri ile yıkmıştır. Goyokin filmi de bu süreci Sabai klanın ve ve o klanın eski bir üyesinin gözünden anlatır...

12. Bushi no ichibun / Love and Honor | IMDB: 7,8 (2006)

 

Kocasının onurunu savunmak için fedakarlık yapan bir kadın ve onun genç ve kör samuray (Kimura) eşinin arasındaki ilişkiyi konu alan bir Yôji Yamada filmi.

13. Mibu gishi den / When the Last Sword is Drawn | IMDB: 7,7 (2003)

 

14. Zatôichi | IMDB: 7,6 (2003)

Klanından aldığı az maaşı ile ailesinin geçimini sağlamakta güçlük çeken samuray Kanichiro Yoshimura, daha iyi para kazanabileceği umuduyla yeni bir şehir aramak  için çok sevdiği ailesinden zorla ayrılarak yola çıkar. Bu arayışında kılıç kullanma yeteneği sayesinde çok güçlü bir klanın Shinsengumi takımına girer. 

 

Kör bir gezgin olan Zatoichi kumar oynayarak ve masaj yaparak geçimini sağlamaktadır. Aynı zamanda usta kılıç kullanışıyla da ünü ülkenin dört bir yanına yayılmıştır.

Birdağ kasabasına gelen Zatoichi burada Ginzo denilen bir çete ile karşılaşır. Çete bütün kasabayı esir almış, karşı koymaya çalışan herkesi de öldürmektedir. Hattori adındaki samuray bu cinayetlerin baş kahramadır.

Arkadaşı Shinkicki ile beraber iki geyşayla tanışırlar. Kardeş olan bu geyşalar intikam hırsıyla dolmuş, güzel ama bir o kadar da tehlikeli kızlardır. Ailelerinin öldürülmesinin öcünü almak için bu kasabaya gelmişlerdir.

15. Jûsan-nin no shikaku / 13 Assassins | IMDB: 7,6 (2010)

 

Aslen 1963 tarihli aynı adlı filmin yenidençevrimi. Film, eski Shogun’un oğlu, yeni Shogun’un kardeşi Lord Naritsugu’nun zalim ve kural tanımaz davranışlarına bir son vermek için sadık samuray Shinzaemon ve 11+1 adamının kan dolu epik mücadelesini anlatıyor.

16. Kakushi-toride no san-akunin / The Hidden Fortress | IMDB: 8,1 (1958)

 

Ortaçağ Japonyasında geçen filmde Derebeyliği lordu Yamana'nın, komşusu Akizuki'yi bozguna uğratmasıyla, Akizuki'nin mirasçısı olan prenses Yukihime hayatta kalarak samuray Rokurota ile birlikte bir kaleye saklanır. Prensesin kabilesine ait 170 pound altın külçeden oluşan savaş servetini alıp Akizukis'in arkadaşı Hayakawa'nın elinde olan komşu vilayetine kaçabileceğini düşünen Yamana altınları sahibiyle beraber yakalama emri verir. Bu olurken altın Tahei ve Matashichi adlı iki düşük rütbeli samuray tarafından topraktan çıkartılır fakat onların bu sevinci Rokurota'ın kızgınlıkla patlamasıyla erken sona erer.

17. Samurai | IMDB: 7,7 (1965)

 

Başrolünde Toshiro Mifune'nin olduğu filmde önemli bir hükümet görevlisini öldürme planları yapan bir grup adamın hikayesi konu ediliyor.

18. Kumonosu-jô / Throne of Blood | IMDB: 8,2 (1957)

 

Shakespeare'in Macbeth'inin ortaçağ Japonya'sına uyarlaması olan film, imparatorluk-derebeylik içindeki hırsmücadelesini işliyor. Lord Washizu ve Lord Miki, büyük bir askeri zaferin ardından Cobweb ormanında kaybolurlar. Burada Washizu'nun geleceğinde görkemli şeyler gören, Miki'nin soyundan gelecekler için daha da görkemli şeyler tahmin eden gizemli bir yaşlı kadınla karşılaşırlar. Hırslı eşinin de kışkırtmasıyla Washizu İmparator'u öldürmek pahasına da olsa bu kehanetin daha da fazlasını gerçekleştirmek için planlar yapmaya girişir.

19. Ichimei / Hara-Kiri: Death of a Samurai | IMDB: 7,3 (2011)

 

Aslen 1962 tarihli Seppuku'nun yeniden çevrimi. Derebeyi samuraya korkunç bir şekilde ölmekiçin gizli dürtülerle kendisine benzer bir istekte bulunan Motome isimli çaresiz genç bir askerin hikayesini anlatarak gözdağı veriyor. Bu tehditten korkmayan samuray kendi hikayesini anlatmaya başlıyor. Hikayesi kimsenin tahmin etmediği bir şekilde sonlanıyor.

Şaşırtıcı sinematografisi ve oyuncuların heyecan verici performanslarıyla HARA-KIRI: DEATH OF A SAMURAI baskıcı güç karşısında bireysellik, onur ve intikam kavramlarını sorgulayan enfes bir film.

20. Kozure ôkami / Lone Wolf And Cub | IMDB: 8,1 (1972)

 

Kozure Ôkami , özetle bir intikam hikayesidir. Shogun'a bağlı, onun 'Kogi Kaishakunin' görevince olan Ogami Itto’nun türlü alavera ve dalaveralar ile yerinden olması ve yetmezmiş gibi oğlu hariç bütün tebaa ve ailesini kaybetmesi üzerine giriştiği intikam mücadelesidir.

21. Jôi-uchi / Samurai Rebellion | IMDB: 8,4 (1967)

 

Bir samuray aşkı için lorduna ve bütün klanına karşı gelirse... Bir baba, kendisinin bulamadığı mutluluğun, oğlunun elinden alındığını görürse... Bir kadın, kalbi ile mantığı arasında kalırsa...

22. Sanbiki no samurai / Three Outlaw Samurai | IMDB: 7,7 (1964)

Shiba vergilerde indirim yapması umuduyla başkanlarının kızını kaçırmış bir grup köylüyle karşılaşır. Eskiden başkanın muhafızlığını yapan Sakura ve Kikyo ile bir olup köylülerin davasına katılır. Üç kanun kaçağı kendilerini ölümle karşı karşıya bulur.

 

23. Miyamoto Musashi Üçlemesi | IMDB: 7,6-7,5-7,8 (1954-1956)

Efsanevi Japon savaşçısı yaşamış en iyi kılıç kullanan adam olarak bilinen Miyamoto Musashi'nin hayatı.

Miyamoto Musashi'den bir kaç alıntı;

Başkalarını kontrol etmek istiyorsan önce kendini kontrol etmeyi öğren.

Düşmanını kontrol etmezsen o seni kontrol eder.

10000 tane şeyi bilmektense 1 şeyi çok iyi bilmek daha iyidir.

Yararsız hiç bir işle uğraşma.

Bireylerin hareketlerini tahmin etmek zor topluluklarını hareketlerini tahmin etmek kolaydır.

İnsanların algıları güçlü görüleri zayıftır.

Aynı hareketi asla üç kez yapma.

Daima pratik yap.

 

24. Chûshingura / 47 Ronin | IMDB: 7,9 (1962)

 

Efendilerinin ve kendilerinin onurunu kurtarmak için yola çıkan 47 samurayın hikayesi. 2013 yapımı 47 Ronin'in orijnal ve fantastik ögelerden arındırılmış hali.

25. Yurusarezaru mono / Unforgiven | IMDB: 7,2 (2013)

 

Aksiyon bu kez 1800’lü yılların sonunda Hokkaido’da geçiyor. Başrol oyuncusu Ken Watanabe, Japonya’nın daha modern bir duruş benimsemek adına eski metodları bıraktığı dönemde, yoksulluk ve büyük bir ödül nedeniyle yeniden harekete geçen uzun zaman önce emekli olmuş bir samurayı canlandırıyor.

Jim Jarmusch Bonusu: Ghost Dog: The Way of the Samurai

 

"Hayalet Köpek" lakaplı profesyonel bir kiralık katil, mafya hesabına çalışmaktadır. Gerçekte kim olduğu bilinmeyen Hayalet Köpek, bir binanın çatı katında postacı güvercinleriyle yaşamakta, sadece Fransızca konuşan dondurmacı ile arkadaşlık etmekte ve samuray bağlılık yeminine sadık kalmaktadır. Ancaktetikçiliğini yaptığı mafya ailesi onun kendileri için bir tehlike olduğunu düşünüp her şeyini yok edince, Hayalet Köpek intikamını samuray yöntemlerini izleyerek almaya karar verir.

Tom Cruise Bonusu: The Last Samurai

 

Samuraylar onurları için yaşarlar. Şimdi onun için ölmeye hazırlar. Fakat, onları sonsuza kadar değiştirecek güçlere karşı savaşlarında yalnız değiller...

İç Savaş kahramanı yüzbaşı Nathan Algren (Tom Cruise) Japonya'ya Samuraylar ile savaşmak için gider fakat bir süre sonra kendisini onların davasına adamış bulur. Kaderi Amerikan yüzbaşı ile kesişen Katsumoto, artık yokolmakta olan bir hayat tarzı sürdüren Samuray lideridir...

 

 

 

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Son Yılların En İyi 10 Yerli Filmi

194.798 kez okundu 28 Kasım 2016

Korku Filmlerinden Unutulmayan 11 Replik

22.593 kez okundu 02 Eylül 2015

Yılın Kelimesi Belirlendi!

8.320 kez okundu 06 Aralık 2016

Emrah Serbes’i Yazmaya İten 2 Kitap

7.973 kez okundu 29 Ekim 2016

Türk Edebiyatından Dramatik ve Realistik 10 Söz

22.151 kez okundu 17 Ağustos 2016

Aylak Adam’dan 14 Anlamlı Alıntı

7.594 kez okundu 04 Eylül 2015

A'dan Z'ye Tezer Özlü'den Alıntılar

7.212 kez okundu 19 Şubat 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk