Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

İnsani Duyguları Zorlayan, Günah Çıkarıcı Yönetmen Kim Ki-Duk’un En Etkileyici 10 Fimi

01 Aralık 2016 09:18

Hayatının akışında bir uyanış yaşayan ve varoluşunu sinema ile tamamlayacağına inanan, günah çıkartan idealist bir yönetmen; Kim Ki-Duk.

Maddi yetersizliklerden dolayı eğitimini yarıda bırakıp fabrikalarda çalışan, orduya katılan Kim Ki-Duk 5 yıl çavuş olarak görev yapıyor ve ani bir karar ile bir uçak bileti kadar para biriktirdikten sonra sanat eğitimi almak için Fransa'ya gidiyor. 3 Yıl boyunca kendi yaptığı resimleri satarak Fransa'da yaşıyor ve 3 yılın ardından ülkesine geri dönüyor, döner dönmez de film senaryosu yazmaya başlıyor. Yaptığı ilk üç filmin beğenilmemesi, onun motivasyonunu asla bozmuyor. Ülkesinde beğenilmese de yurt dışı festivallerde bir çok ödül kazanıyor. Sonuç olarak izlediğinizde bedensel acıların yanında metaforik acıları da hissettiğiniz, intikam ve ceza olgusunu en etkileyici şekilde gözler önüne seren çok başarılı bir yönetmen çıkıyor. 

Alışılmış filmlerden sıkılanların mutlaka incelemesi ve izlemesi gereken 8 Kim Ki-Duk filmini sizler için derledik.

 

1. Bin Jip / IMdb

Hayatın monotonluğundan sıyrılmayı aşk ile birleştiren enteresan bir yapıt. Ekranda gördüğünüz karakterlerle empati kurabileceğiniz aşk olgusunu sorgulamak için kendinizi hiç zorlamayacağınız, ana karakterlerin tek bir cümle haricinde hiç konuşmadıkları bir film Bin Jip. Zaten söze de pek gerek olmadığını izledikçe anlıyorsunuz.

 

2. Pieta / IMDb 7,2

Çoğunuzun aşina olduğu bir görüntü bu, Michelangelo’nun en ünlü heykellerinden biri olan Pieta… Kelimenin Türkçe karşılığı ise; acı. Birilerinin yanında ağlamaktan çekiniyorsanız bu filmi tek başınıza izlemenizi öneriyoruz. Çünkü gerçekten ismini hak eden bir yapıt Pieta. İntikam olgusunu çok farklı bir şekilde ele alan Kim Ki-Duk bu yeteneğini izleyenlere bir kere daha kanıtlıyor.

“Bir yönetmen ve insan olarak günah çıkartmak istiyorum.”
Kim Ki-Duk

 

3. Hwal / IMDb 7,2

Geleneksel kültür ve budizmden çok fazla metafor barındıran Hwal yönetmenin 12. filmi. Yönetmenin kim olduğunu bilmeden izlediğinizde bile bu film bir Kim Ki-Duk filmi diyebileceğiniz metafora doyacağınız bir film. Bu durum da yönetmenin özgünlüğünün en büyük kanıtı.

 

4. Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom / IMDb 8,1

Budizm ve iç huzurun görsel bir şölen ile karşımıza sunulduğu bu film, sinema tarihine bir hediye niteliğindedir. Suya takıntılı olan yönetmenin bu takıntısını en açık şekilde görebileceğimiz bir film. Modern hayattan, gökdelenlerden, plazalardan nefesi kesilmiş herkesin bu yapıtı izleyip iç huzurunun keyfini çıkartmasını diliyoruz.

 

5. Samaria / IMDb 7,2

Yönetmenin anlatılmak istenilen olguları hiçbir duygu katmadan olduğu gibi aktardığı, konu ile ilgili duyguları size bıraktığı bir film. Kimilerine göre Kim Ki-Duk’un en kötü kimilerine göre en iyi filmi olan bu yapımı izleyip, kararı sizin vermenizi istiyoruz.

 

6. Shi Gan / IMDb 7,3

Aşkın en hastalıklı taraflarını ele alan bu yapım, kendinizi karakterler yerine koymanızı sağlıyor. Türünün Komedi olmamasına rağmen son derece komik bir filmdir Shi Gan. İlginç bir komedi izlemek isteyenlerin ise mutlaka izlemesini öneriyoruz. Filmdeki heykeller ise görülmeye değerdir.

 

7. Bi Mong / IMDb 6,6

Nefretin, pişmanlığın, aşk için çekilen sıkıntıların ve birbirini tamamlamaya çalışan iki insanın en samimi haliyle karşınızda olduğu bu film içinde bulunduğu çıkmazlardan kurtulmaya çalışan iki insanı konu alıyor.

 

8. Soom / IMDb 7,0

Mutsuz insanların hayatlarını ele almayı oldukça seven yönetmen, bu yapımında da bu durumu gözler önüne seriyor. Mutsuz insanların hayatlarından kesitler yaşatan hatta kendi hayatının günahını çıkartan Kim Ki-Duk’un bir nefeste izleyebileceğiniz bu filmini mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

 

9. Seom / IMDb 7,1

Film, ada üzerine kurulan küçük ev şeklindeki yapıları turist ya da genelilkle fuhuş için gelen insanlara kiralayarak geçinmeye çalışan kadının, cinayet işleyen bir adamın gelip orada bir oda kiralayıp polislerden kaçmaya çalışmasıyla gelişen olayları anlatıyor.

 

10. Arirang / IMDb 7,0

‘’Bir yönetmen ve insan olarak hayatımı anlatacağım. Kendim hakkında bir film, belgesel, dizi ya da kurgu türünde olabilir.’’ Bi-Mong (Dream) filminde, hapishanede kadının intihar ettiği sahnede kadın oyuncu ölümden dönmüş, onu kurtaranda Kim ki duk olmuş. Daha sonra Kim Ki Duk çok düşünmüş… ya ölseydi? benim filmim, benim düşüncelerim yüzünden mi ölecekti diye, çok öfkelenmiş kendisine… ve bu dönem hesaplaşma içinde geçmiş… Bir olay daha var ki o da Kim ki duk’u yaralamış, Rough Cut ve Beautiful filmlerinde beraber çalıştığı arkadaşları daha cazip teklifler aldıkları için Kim ki duk’tan ayrılmış, kendisini ihanete uğramış gibi hissetmiş, insanlara olan güveni sarsılmış… Kim ki duk’tan uzak kaldığımız üç sene boyunca Kim ki duk fazlasıyla üzülmüş, hayatı ve insanları sorgulamış… kendisine kızmış, kendisine tekrardan başlama cesareti aşılamaya çalışmış… Bu süreçte çok yalnız olduğundan ve tek arkadaşının yine kendisi olduğundan bahsetmiş… 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Kitap okuyan kızlar daha mı ilgi çekici?

18.356 kez okundu 09 Kasım 2015

Kitapseverlerin Bayılacağı 22 Pasta Tasarımı

4.131 kez okundu 20 Nisan 2016

Unutulmaz Dizi Kardeş Payı'ndan Efsane 10 Parça

30.279 kez okundu 15 Ağustos 2016

Çok İlginç: 13 Psikolojik Gerçek

24.319 kez okundu 31 Ağustos 2015

Televizyonun İnsan Üzerinde Etkisi: Animasyon

14.699 kez okundu 20 Eylül 2016

2000'li Yılların En İyi Uyarlama Filmleri

13.276 kez okundu 21 Ekim 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk