Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Heath Ledger’in Kısacık Ömrüne Sığdırdığı, Hatıralardan Silinmeyecek 12 Filmi

21 Mart 2016 13:15

Hollywood’un sinema tarihine kazandırdığı en başarılı ve en çok sevilen oyuncularından biri Heath Ledger’ı daha 28 yaşındayken ve kariyerinin en parlak döneminde kaybetmiştik. Medyatik bir tip olmayı reddettiği için sadece filmleriyle gündeme gelmeyi başarmış, bunca şöhrete, hayran kitlesine ve başarıya rağmen Hollywood gibi bir ortamda kişilik deformasyonu geçirmemiş ender oyunculardan biriydi aynı zamanda.

Bu kadar erken yaşta efsane olup gitmeseydi daha ne muhteşem işler çıkarırdı kim bilir diye insanı düşüncelere sevk eden yakışıklı oyuncunun, popüler olan ya da olmayan ama hepsi birbirinden başarılı filmlerinden derleme bir liste yapmak istedik.

Tavsiyemiz, siz yine de bu filmleri hemen tüketmeyin, sindire sindire seyredin ki sonra bunlara yenilerinin eklenemeyeceğini düşününce bunalıma sürüklenme ihtimaliniz daha az olsun.

 

1. The Dark Knight / Kara Şövalye

Bu film listelerde gelmiş geçmiş en iyi 4. film olarak gösteriliyorsa en büyük sebebi Heath Ledger’ın muhteşem bir performans gösterdiği joker rolü sayesindedir. Ledger’ı geç keşfeden birçok kişi de zaten onu ilk kez bu rol ile tanımıştır. Ledger, kendisine en iyi yardımcı erkek oyuncu oscar’ını ve altın küre ödülünü kazandıran filmin galasını bile göremeden aramızdan ayrılmıştı.

 

2. The Patriot / Vatansever

Daha çok Mel Gibson ile bilinen bu Amerikan savaş filminin başrollerinde bir adet genç Heath Ledger görebilirsiniz. Amerikan bağımsızlık savaşını ve vatanseverliğini konu alan bir filmde başrol oynaması için Avustralyalı oyuncuyu seçtiklerini düşünecek olursak o zamanlar Ledger’ın ne kadar gelecek vadeden bir oyuncu olduğunu anlayabiliriz.

 

3. Ned Kelly

Başarılı bir roman uyarlaması olan Ned Kelly gerçek bir biyografiden yola çıkmıştır. Ned Kelly sırf oyuncu kadrosu için bile izlenebilecek güzel filmlerden biridir.

 

4. 10 Things I Hate About You / Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi

Heath Ledger’ın daha toy zamanlarında yer aldığı bu duygusal, liseli gençlik filmi, oyuncunun en çok sevilen filmlerinin başında gelir. Filme adını veren şiirin okunduğu sahne tekrar tekrar izlenip gözleri doldurabilir.

 

5. A Knight’s Tale / Şövalye

Her karakterin ayrıca keyif verdiği filmlerden biri de Şövalye’dir. Çok sıkı bir mizah anlayışı içeren filmde Heath Ledger sempatiniz iyice zirve yapabilir.

 

6. Brokeback Mountain / Brokeback Dağı

Heath Ledger’ın oyunculuğu ile yine döktürdüğü film, iki eşcinsel kovboyun hikayesini anlatıyor. Böyle tarif edince kulağa belki biraz tuhaf gelebilir ama aslında oldukça duygusal bir film Brokeback Dağı, önyargısız bir şekilde izlerseniz eminiz siz de bize hak vereceksiniz.

 

7. The Brothers Grimm / Grimm Kardeşler

Grimm kardeşleri canlandıran Heath Ledger ve Matt Damon’u çoluk çocukla seyredebileceğiniz eğlenceli bir fantastik film. Eğer seviyorsanız içinde bol bol Grimm masalları karakterlerinden bulabilirsiniz.

 

8. Lords of Dogtown / Dogtown’ın Lordları

1970’ler California’sında geçen filmde zamane gençlerinin bir dönem oldukça popüler olan kaykay trendine kapılma hikayesini izliyorsunuz. Dogtown’ın Lordları arkadaşlık konusunu ele almış güzel dram filmlerinden biridir aynı zamanda.

 

9. Casanova

Özellikle Avrupa dönem filmlerinden hoşlananların mutlaka izlemesi gereken bir Heath Ledger komedisi Casanova. Ayrıca filmin güzel soundtrack’leri de keyifli geçecek 2 saatinizin bonusu niteliğindedir.

 

10. The Imaginarium of Doctor Parnassus / Dr. Parnassus

2 adet oscar adaylığı olan Dr. Parnassus, Ledger’ın yer aldığı en iyi fantastik filmdir. Bu filmi özel kılan en önemli şey, Ledger’ın film çekimleri henüz bitmeden ölmesi ve onun anısına filmdeki rolünü Jonny Depp, Jude Law ve Colin Farrel’ın devam ettirmesi. Ayrıca bu üç isim filmden kazandıkları geliri Heath Ledger’ın kızına bağışlamışlardır.

 

11. I’m Not There / Beni Orada Arama

Bob Dylan’ın hayatının farklı yönlerini ele alan film Beni Orada Arama, Heath Ledger’ın ölümünden önce son dönemde yer aldığı en iyi filmlerden biri. Bob Dylan’ın müziğine doymak ve tatmin edici miktarda sağlam oyunculuk görmek isteyenler bu filmi mutlaka izlemeli.

 

12. Candy

Yine iyi oyunculuk, bol romantizm, biraz kasvet ve etkileyici bir dram izlemek isteyenler için başarılı bir roman uyarlaması Candy.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

Etiketler:
#Listeler
#Film
admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

2016'nın En İyi Belgeselleri

6.598 kez okundu 29 Temmuz 2016

Sıfırdan Zirveye Yükselme Temalı 20 Enfes Film

45.051 kez okundu 15 Haziran 2016

Son 5 Yılın En İyi 20 Sinema Filmi

54.601 kez okundu 20 Eylül 2016

Ölmeden Önce Okunması Gereken 10 Kitap

37.570 kez okundu 02 Kasım 2015

Aylak Adam’dan 14 Anlamlı Alıntı

7.594 kez okundu 04 Eylül 2015

Okumadığınıza Pişman Olacağınız 10 Kitap

18.950 kez okundu 29 Eylül 2016

Sherlock Holmes'un Yaratıcısı: Arthur Conan Doyle

6.072 kez okundu 05 Haziran 2015

Yazmak Üzerine Yapılmış 16 Film

19.498 kez okundu 15 Eylül 2016

Erteleme Hastalığından Nasıl Kurtulabilirim?

7.218 kez okundu 13 Ocak 2017

Can Yücel’in 20 Eşsiz Şiirinden Alıntılar

9.536 kez okundu 18 Eylül 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk