Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Birbirinden İlginç 13 Biyografi Filmi

13 Mart 2017 09:57

Biyografi filmleri, tıpkı kitapları kadar etkileyici oluyor çoğu zaman. Bazıları bu dünyadan gelip, geçerken diğerlerinden daha güçlü iz bırakırlar. Bu izler biraz alışılmışın dışındadır. Kim bilir belki dünyaya bunun için geldiler, belki de cesaretleri ve hayal güçleri onları böyle olmaya teşvik etmiştir. Sinema dünyasında da iz bırakmış çoğu kişinin filmleri var. Ben izleyip, etkilendiklerimden bir liste hazırladım. İşte sıradışı kişilerin biyografik filmleri;

 

1- Fur: An İmaginary Portrait Diana Arbus / Kürk: Diana Arbus'ın Portresi - 2006

Toplum dışına ne kadar itilmiş insan varsa onları çeken, ucubelerin fotoğrafçısı diye anılan Diana Arbus'ın hikayesi. Fotoğrafları adeta toplumun aynasıdır. Nicole Kidman ve Robert Downey Jr. başrollerde.

 

2- Freedom Writers / Özgürlük Yazarları - 2007

Erin Gruwell adındaki idealist bir öğretmenin farklı ırklardan gelen, çete savaşlarına karışan sınıfı adam etmesiyle başlar. Vazgeçmez, onları kazanmak için bir kaç işte bile çalışır, hatta evliliğini kaybeder. Hepsinin hikayesini öğrenir. Anne Frank'ı saklayan kadının gelip okulda yaptığı konuşma harikaydı.Bu güzel filmde Hilary Swank öğretmen rolünde.

 

3- Amelia / Amelia - 2009

Atlantiği yalnız uçarak geçen ilk kadın pilottur Amelia Earhart. Tüm dünya izlemiştir. Daha sonra kadınların havacılıkta yer almaları için çalışmalar yapmıştır. Filmde Hilary Swank Amelia'yı oynarken, Richard Gere eşini canlandırmıştı.

 

4- Chasing Mavericks / Dalgaların Peşinde - 2012

Jay Moriarity adlı sörfçünün hayat hikayesidir. Çocukluğundan beri sörfçü olmakta ısrar eden Jay, bu idealine kavuşur. Deniz görüntüleri, dalgalar, sörfçüler. Keyifli görüntüler içinde. Sonu ile beni dağıtan bir filmdi. Gerard Butler eğitmen Frosty, Jonny Weston ise Jay rolündeler.

 

5- Camille Claudel, 1915 / Camille Claudel - 2013

Heykeltıraş Auguste Rodin'in sevgilisi, meslektaşı Camille Claudel. Haklarında bir çok söylenti vardır. Kim kimden eserlerini çalmıştır bilinmiyor. Filmde Rodin'i terk ettikten sonra yaşadığı zor zamanlar yüzünden ailesi tarafından hastaneye bırakılışını anlatıyor. Başrolde kendisi için yetenek lafının az kaldığı başarılı aktris Juliette Binoche var. 

 

6- Big Eyes / Büyük Gözler - 2014

Büyük gözlü çocuklar çizmesiyle ünlü olan ressam Margaret Keane. Kocası Onun resimlerini kendi imzasıyla pazarlamış ve zengin olmuştu. Sonra gerçek ortaya çıktı ve Margaret hakettiği kariyere ulaştı. Bu güzel filmi Tim Burton yönetmiş, Amy Adams büyük gözlerin mimarı Margaret'ı canlandırmıştı.

 

7- Testament Of Youth / Gençlik Ahdi - 2014

Vera Brittain'in günlüklerinden yola çıkılarak çekilen filmde, 1.Dünya Savaşı'nda sırasıyla sevgilisini, kardeşini, en yakın arkadaşını kaybeder. Onları hiç bir zaman unutmayacağına söz verir. Dönem filmlerinden hoşlananlar severler. Görüntüler, müzikler, sözler tıpkı kitap okuyormuş gibi. Alicia Vikander ve Kit Harrington çok başarılılar.

 

8- Rose Water / Gül Suyu - 2014

2009'daki İran seçimlerinden sonra tutuklanan İran asıllı Kanadalı gazeteci Maziar Bahari'nin hikayesi. Sorgu sahneleri gerçekte de o kadar hafif midir bilemiyorum ama işlemediği suçları bile bir insana zorla itiraf ettirdiklerini çok iyi anlatıyordu. Filmde sürpriz Haluk Bilginer. Gazeteciyi ise filmlerinin hayranı olduğum başarılı aktör Gael Garcia Bernal oynuyor.

 

9- Queen Of The Dessert / Çöl Kraliçesi - 2015

İngiliz kadın seyyah ve casus Gertrude Bell'in hayat hikayesidir. Asil bir aileden gelen viktoryen bir kadının Ortadoğu'ya yalnız seyahatler yapabilmesi, oranın liderleri tarafından sevilmesi ve bir çok siyasi olayın içinde bulunması hayli değişiktir. Filmde sevdiklerimden Nicole Kidman başrolde.

 

10- The Walk / Tehlikeli Yürüyüş - 2015

1974'te Newyork'taki Dünya Ticaret Merkezi ile İkiz Kuleler arasına çelik halatlar çekip, yürüyen fransız akrobat sanatçısının hayatı. Filmi izlerken keyfi ve eziyeti aynı anda yaşıyorsunuz.Bu rollerin biçilmiş oyuncusu Joseph Gordon-Lewitt Petit rolünde.

 

11- The Danish Girl / Danimarkalı Kız - 2015

Tarihte ilk cinsiyet değiştirme ameliyatı olan Danimarkalı ressam Einar Wegener /Lili Elbe'nin hayatı. Eddie Redmayne olağanüstü bir oyunculukla rolünün hakkını fazlasıyla vermişti. Alicia Vikander burada ki fedakar eş rolüyle oscar kazanmıştı. 

 

12- Snowden / Snowden - 2016

Eski CIA-NSA ajanı, bilgisayar uzmanı Edward Snowden'ın hayatını anlatan filmde, sizde gizli belgelere ulaşmışcasına hep bir heyecanla filmi izliyorsunuz! Hele Amerika'nın her şeyi kontrol ettiğini ve sadece bir tıkla çocukluk arkadaşımıza kadar ulaşacağını görünce dehşete kapılıyorsunuz. Kaçırılmaması gereken bir biyografi.Joseph Gordon-Lewitt Snowden rolünde.

 

13- Lion / Aslan - 2016

5 yaşındayken kaybolup, Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilen Saroo Brierley'in gerçek yaşam öyküsü. Saroo 25 yıl sonra ailesini aramaya başlar. Film son zamanlarda izlediğim en iyilerdendi. Dev Patel harika bir iş çıkarmış.

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Hepimiz gibi olan “Daktilokafa”nın Hikayesi

5.683 kez okundu 06 Ağustos 2015

Yüzyüzeyken Konuşuruz'a Sorduk: Neler Oluyor?

4.326 kez okundu 26 Ağustos 2016

Yeni Akım Yaşayan Duvarlar

7.694 kez okundu 05 Ağustos 2015

Zülfü Livaneli'nin En Sevdiği 10 Kitap

21.683 kez okundu 17 Kasım 2016

Serenad Hollywood Yolcusu

4.527 kez okundu 27 Mart 2017

Eyvallah-2 Kitabını Okumak için 8 Neden

85.153 kez okundu 01 Eylül 2016

Engelleri Aşan Animasyon: Meşin Yuvarlak

6.427 kez okundu 14 Eylül 2016

Behzat Ç.'nin Yazarı Emrah Serbes'ten 10 Alıntı

42.444 kez okundu 22 Ağustos 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk