Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

10 Ünlü Yazar ve Özellikle Takip Ettikleri Diziler

17 Ocak 2017 01:20

Beyaz camın edebiyata olan ilgisi her geçen gün artıyor. Ama bu ilgi tek taraflı değil. İşin aslı birçok ünlü yazar da televizyon dizilerini en az bizim kadar seviyor ve ilgiyle takip ediyorlar. Hal böyle olunca Flavorwire da aralarından Zadie Smith, Neil Gaiman, Stephen King ve Margaret Atwood gibi dünyaca ünlü isimlerin de olduğu 10 yazara en sevdikleri televizyon dizilerini sormuş. İşte yanıtları:

 

1. Zadie Smith

Son dönemde yeni romanı Swing Time ile adından sıkça söz ettiren İngiliz yazar Zadie Smith’in en sevdiği dizi 2012-2015 yılları arasında yayınlanan komedi dizisi Key & Peele imiş.

 

2. S. E. Hinton

Özellikle Francis Ford Cappola tarafından sinemaya uyarlanan romanları The Outsiders ve Rumble Fish ile tanınan gençlik romanları yazarı S.E Hinton’ın bir Supernatural hayranı olduğunu bilmiyorduk doğrusu. Öyle ki yazar dizinin setini de ziyaret etmiş, hatta dizinin yedinci sezonunda bir cinayet kurbanı olarak küçük bir rol bile almış!

 

3. Lorrie Moore

Türkçe’de Havlama ve Boşlukta Bir Kapı adlı romanlarıyla tanınan Lorrie Moore esasında televizyonu bir hayli ciddiye alıyor. Çeşitli mecralarda televizyon programları hakkında yazılar da yazan Lorrie Moore’un özellikle sevdiği iki program var: Friday Night Lights ve The Wire.

 

4. Stephen King 

Korku ve gerilim romanlarının efsanevi ismi Stephen King de televizyon dizilerini sevenlerden. Hatta The X Files’ın beşinci sezonu için bir bölüm yazmışlığı bile var! Yıllar içinde birçok televizyon dizisinin adını anan King’in son dönem favorileri ise The Americans ve Danimarka yapımı bir polisiye dizi olan Borgen.

 

5. Bret Easton Ellis

Türkçe’de İthaki Yayınları tarafından yayınlanmış Ay Parkı adlı bir romanı bulunan Bret Easton Ellis de sıkı bir True Detective hayranı. Öyle ki bu hayranlığını kişisel Twitter hesabından “True Detective’in ikinci sezonu mevcut diziler içinde en merak uyandırıcısı olsa gerek!” sözleriyle duyurdu.

 

6. Salman Rushdie

Türkiye’de de hatırı sayılır bir hayran kitlesi olan Salman Rushdie’nin televizyona dair beğenileri bir hayli keskin doğrusu. Öyle ki televizyon dizilerinin edebiyatın yerini alacağını iddia eden yazar son yılların fenomen dizisi Game of Thrones’un “bağımlılık yapıcı bir zırva” olduğunu söylemekten çekinmiyor. Yine de yazar Breaking Bad’ı ve The Sopranos’u beğendiğini de gizlemiyor.

 

7. Roxana Gay

Popüler kültürün önemli bir yer tuttuğu Bad Feminist kitabıyla tanınan feminist yazar ve akademisyen Roxana Gay kitabında son yıllarda adından söz ettiren Girls dizisini de değerlendirmişti. Fakat görünen o ki Roxana Gay’in asıl ilgi alanı yemek programlarıymış. Yazar zaman zaman Ina Garten’ın yemek programı sırasında anlık yorumlarını kişisel Twitter hesabından paylaşıyor.

 

8. Neil Gaiman

Çizgi roman efsanesi Sandman’ın yaratıcısı Neil Gaiman’ın en sevdiği televizyon dizisinin The Twilight Zone olması bizi elbette şaşırtmadı. Gaiman’ın izlemeyi sevdiği dizilerden bir diğeri de genç bir kadının “pek de göründükleri gibi olmayan” vitrin mankenleriyle yaşadıklarını anlatan The After Hours adlı diziymiş.

 

9. Margaret Atwood

Margaret Atwood’un 2016’nın başlarında The Guardian için kaleme aldığı bir makale onun tartışmasız bir Game of Thrones hayranı olduğunu ortaya koyuyordu. Ünlü Kanadalı yazar makalesinde dizinin ikonik karakterlerinden biri olan Daenerys Targaryen’a övgüler düzmekten de geri durmuyor ve  Daenerys Targaryen’ı I. Elizabeth’le kıyaslarken diziyi de Shakespearyen bulduğunu söylüyordu.10. Joyce Carol Oates

Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü listelerinde adı üst sıralarda geçen Joyce Carol Oates, her ne kadar finalinden pek hoşnut olmasa da, bir Mad Men hayranıymış meğer! Kişisel Twitter hesabından Mad Men’le ilgili yorumlarda bulunan yazarın adını en sevdikleri arasında andığı diğer televizyon dizileri ise Breaking Bad, The Sopranos ve The Wire.

 

sabitfikir


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Kemal Tahir'in Bilinmeyen Soyadı ve Hikayesi

4.691 kez okundu 17 Ocak 2017

Daha Çok Yazmak İsteyenler İçin 11 Öneri

6.058 kez okundu 12 Ocak 2017

Kesinlikle Aklınızı Başınızdan Alacak 10 Film

109.193 kez okundu 24 Mart 2016

Israrla Yalnış Telafuz Edilen Kelimeler

30.374 kez okundu 28 Kasım 2016

Nikola Tesla’dan Sevgilerimle

4.675 kez okundu 07 Aralık 2015

İnsanlık Tarihine Kara Leke Olarak Geçen 9 An

5.210 kez okundu 03 Eylül 2015

Kürk Mantolu Madonna Film Oluyor

58.107 kez okundu 21 Eylül 2016

Eski Kitaplar Neden Güzel Kokar?

5.167 kez okundu 11 Eylül 2015

En İyi 10 Hubble Manzarası Seçildi!

4.678 kez okundu 17 Kasım 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk