Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Zülfü Livaneli'nin En Sevdiği 10 Kitap

17 Kasım 2016 10:17

Zülfü Livaneli: “Böyle bir soru karşısında kaldığınız zaman işiniz zor demektir. Çünkü Doğu’dan Batı’dan, klasik ve modern yüzlerce yazarın, binlerce güzel kitabı dururken bunları nasıl 10’a indireceksiniz?

Ne kadar çabalarsanız çabalayın, sevdiğiniz birçok yazara haksızlık yapmak ve onların sizi etkilemiş olan güzelim eserlerini yok saymak zorundasınız. Ama bazen başa gelen çekiliyor ve insan böyle listeler yapmak durumunda kalıyor. Bu seçim zorunluluğu benim de başıma geldi.

Dünyanın en büyük kitapçı zincirine sahip olan Barnes and Noble, web sitesinde “Yazarlarla Tanışın” diye çevrilebilecek bir bölüm yayınlıyor. Burada okurun, yazarları daha iyi tanıması için hazırlanmış sorular soruluyor ve yazarlarla yapılmış söyleşilere yer veriliyor. Geçenlerde bu fakirle de bir söyleşi yaptılar ve o meşum soruyu tak diye sordular: En sevdiğiniz on kitap! Öteki sorular neyse ne ama bunu cevaplamak hiç kolay değil.

Ayrıca kitapları sıralamak da yetmiyor, bunları niçin tercih ettiğinize dair yorumlar da eklemeniz yani bu tercihin nedenlerini açıklamanız isteniyor. Epeyce düşündüm. Ve listemi açıkladım. Şimdi size bu listeyi veriyorum."

 

 

William Faulkner, Ağustos Işığı

Ağustos Işığı, Faulkner'ın kendine özgü anlatım teknikleriyle Amerikan yaşamının çelişik öğelerini, uyumsuzluklarını ve Amerika tarihinde iz bırakan siyahlar ve ırkçılık sorununu deşen başyapıtlarından biri.

 

 

Dostoyevski, Suç ve Ceza

(…) Ve bireyin maruz kaldığı medya bombardımanının yarattığı yeni ahlakı incelemk, Anthony Burgess’in Otomatik Portakal’da ya da Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’da yaptığı gibi bir tek suçtan yola çıkarak toplumdaki yönelişleri sezmeye çalışmak suç değildir. (…) Ne diyor Montaigne, ‘’Bana doğru gibi gelen bir şey yoktur ki aynı zamanda yanlış gibi de gelmesin.’’ Hayat bir ruh halinden ibarettir. (Orta Zekalılar Cenneti kitabından alıntıdır.)

 

 

Ernest Hemingway, İhtiyar Adam ve Deniz

Yaşlı Adam ve Deniz, Ernest Hemingway'in Nobel Edebiyat Ödüllü eseri. Hikâyedeki olay ve kahramanlar semboliktir. Son derece koyu bir Katolik olan Hemingway kitabında İncil’den öğeleri işlemiştir. Örneğin hikâyenin son kısmında balıkçının sereni toplayıp sırtına vuruşu İsa'nın gerilmeden önce sırtında çarmıhı taşıyışını, sonra yüzükoyun kolları uzatıp avuç içleri yukarı şekilde derin bir uykuya dalışı da çarmıhtan indirilişten sonraki tabloyu anlatır. Hikâyenin baş kahramanının adı Santiago İspanyolca'da Aziz Yakup'a verilen isimdir ve çile çekişin sembolüdür.

 

 

Binbir Gece Masalları

Binbir Gece Masalları, Arap edebiyatı'nın en güzel eserlerindendir. Gerek eskiliği ve gerekse anonim oluşu, bu masalların hızla yayılmasına yol açmıştır. Hatta çok sonraları "Binbir Gündüz Masalları" adında başka bir seri de ortaya çıkmıştır. Hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilen masallar arasında "Ali Baba ve Kırk Haramiler" ve "Alaaddin'in Sihirli Lambası" da yer almaktadır.

 

 

Mevlana, Mesnevi

Mevlânâ adeta Kur'an-ı Kerîm'in bizlere anlatmak istediğini hikayeler; kıssalar ve deyimler aracılığıyla anlatmıştır. Mesnevî' deki hikayelerin hiçbiri birbirini tamamlamaz bir hikaye anlatılırken başka bir hikayeye geçilir o hikaye başka bir hikayeyi başlatır ve böyle devam eder. İçinde ibretlik hikayeler de vardır. Eser bizzat Mevlanâ tarafından kaleme alınmamıştır. Öğrencisi Hüsamettin Çelebi tarafından, Mevlana’ nın muhtelif zamanlarda söylediği beyitlerin yazılmasıyla oluşmuştur.

 

 

Lev Tolstoy, Anna Karenina

Lev Tolstoy tarafından yazılmış, Rus Habercisi'nin 1873-1877 yılları arasındaki döneminde, bölümler halinde basılmış romandır. 125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülmüştür. Eser, 1870'lerin Rusya'sında, toplumun üst sınıfına mensup kimseler arasında yaşanan birbirinden bağımsız iki aşk macerasını anlatır. Olaylar Moskova'da, Petersburg'da ve asilzadelerin yazlık malikanelerinde geçer. Romanda dürüst bir evliliğin mutluluğu ile yasak bir ilişkinin düş kırıklıkları karşılaştırılır; sadakat, tutku, kıskançlık gibi temalar işlenir; bir yandan da o dönemde Rusya’da kadınların durumu, eğitim reformu gibi konular dile getirilir.

 

 

Gustave Flaubert, Madam Bovary

Birçok yetke tarafından ilk çağdaş realist roman sayılan Madame Bovary ilk kez 1857 yılında basılmıştır. Yapıt, döneminde büyük yankılar uyandırmış, kitabın tümünün yayımlanması için Flaubert'in mahkemeye gitmesi gerekmiştir. Romantizmin idealist yaklaşımına bir tepki olarak ortaya çıkan roman, realizm akımının ilk ve en önemli örneklerindendir. Bu kitaptan sonra bovarizm akımı oluşmuş ve psikolojide tatminsizlik, memnuniyetsizlik anlamına gelen bir rahatsızlık olarak yer almıştır.

 

 

Gabriel Garcia Marquez, Kırmızı Pazartesi

Kolombiya'nın bir şehrinde işlenen (gerçek bir) cinayet anlatılır. Roman'ın ilk cümlesi ile yazar kimin ne zaman öldürüleceğini açıklar. Sorgulama/mülakat tekniği ile yazılmış bu kısa romanda sadece okuyucu değil, tüm kasaba ahalisi de kimin ne zaman öldürüleceğini önceden bilmektedir. Marquez, çocukluğunu geçirdiği kasabada gerçekleşmiş bir namus cinayetini konu alıyor.

 

 

Yaşar Kemal, İnce Memed

Yaşar Kemal’in baş yapıtı olarak değerlendirilen eser, Çukurova köylüsünün ağalığa karşı mücadelesini anlatır. İlk olarak 1957’de Bulgarcaya çevrilen romanı 1959’da Nazım Hikmet Rusçaya çevirdi. İnce Memed, 1961’de Edouard Roditi ve Thilda Kemal tarafından İngilizceye, Güzin Dino tarafından Fransızcaya çevrildi; İngiltere, ABD, Fransa ve İtalya’da yayımlandı. Ertesi yıl Almanca ve İspanyolca çevirileri çıkan İnce Memed, günümüze kadar kırktan fazla dile çevrilmiştir.

 

 

Cervantes, Don Kişot

İki bölüm halinde yayımlanan roman, İspanyol Altın Çağından bir örnek olarak en akıcı edebi eserlerden biridir ve belki de İspanyol edebiyatına ciddi bir giriştir. Modern Batı edebiyatının en kayda değer kurgu romanlarındandır.

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/melike-safak.jpg
Melike Şafak

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/melike-safak.jpg
Melike Şafak

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

1984 Kitabından En Etkileyici 15 Alıntı

25.317 kez okundu 21 Eylül 2015

Okurları Çıldırtan 17 Kitap Uyarlaması Film

6.199 kez okundu 29 Temmuz 2015

Israrla Yalnış Telafuz Edilen Kelimeler

30.383 kez okundu 28 Kasım 2016

Edebiyat Tarihinin En Unutulmaz 36 Giriş Cümlesi

29.585 kez okundu 11 Haziran 2015

Albert Einstein: Dünyayı Nasıl Görüyorum

7.243 kez okundu 19 Temmuz 2016

Dünya Edebiyatında Öncü 22 İlk Edebi Eser

9.284 kez okundu 16 Haziran 2016

Düzenli Kitap Okumanın 27 Şahane Faydası

23.748 kez okundu 22 Kasım 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk