Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Yeraltı Edebiyatında Okunması Gereken 9 Önemli Eser

01 Kasım 2016 14:03

Yeraltı Edebiyatı 19.yüzyılın ortaları ile 20.yüzyılın başlarında oluşmaya başlamış bir akımdır. Popüler kültürün oluşmaya başladığı dönemde genel geçer ahlak kurallarının kabul gördüğü edebiyatta cinselliği, alkolü, şiddeti, hastalıklı aşkları yazan; çok satma kaygısı olmayan edebiyatçıların yazdığı edebiyat ürünleridir. Bana göre yeraltı edebiyatı daha çok hayal kuranların, asi ruhlu insanların, kendilerini günahkar olarak tanımlayan ve yolun sonunu düşünmeden yola çıkanlardan oluşur. Kısacası batılılaşma adı altında yazılan çoğu esere birazda olsa sitemdir. Ve eminim ki okuyanların birçoğunun hayatını değiştirecektir.

 

 

1- Yeraltından Notlar - Dostoyevski

Birçok batılı düşünürü "varoluşçu" anlamda etkileyen 1864 basım Dostoyevski eseri. "Yeraltından Notlar" gerçek hayattan kendini uzaklaştırmış insanların iç çalışmasını ele alır. Bu eser yazarın diğer eserlerine ön hazırlık yapan psikolojik bir romandır. "Ben hasta ruhlu bir adamım" sözü ve Yeraltı Adamın monologları kitabın en dikkat çeken bölümleridir.

 

2- Kinyas ve Kayra - Hakan Günday 

Hakan Günday'ın ilk romanıdır Kinyas ve Karya. Afrika'da başlayıp, Amerika'da devam eden daha sonra Türkiye'ye sıçrayan iki gencin hayatının anlatıldığı ve içeriğinde bolca şiddet ve cinsellik bulunan Yeraltı Edebiyat'ı romanlarından biridir.

"Hiç uykum yok. Hiç uyuyamıyorum. Domuz gibi içiyorum. Ama gözlerimi kapalı bile tutamıyorum. Sabaha beş saat var. Annemi düşünüyorum. Nerededir şimdi? Aynada kendime bakıyorum bazen. Ve tek kelime etmesem bile vücudum yaşadıklarımı, hayattan ne anladığımı anlatmaya yetiyor. Sağ omuzuma kendi çizdiğim kelebek, beğenmediğim için üzerine attığım çarpı işareti ve altında aynı kelebeğin bir Japon tarafından çok daha iyi işlenmişi. Sol dirseğimin iki parmak yukarısındaki kurşun yarası. Bileklerimdeki otuz dört dikiş. Medeniyeti bir aralar, herkes gibi yaladığımı kanıtlayan apandisit ameliyatımın izi. Ve sırtımı kaplayan, Tanrı'nın yüzü. Bilmiyorum... Hızlı yaşadım. Ama genç ölmekten çok, hızlı yaşlandım! Ama hayattayım.

Kayra, bir gün bana 'Mutsuzluğuna hiçbir çare aramıyorsun' demişti."

 

3- Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk

Amerikalı yazarın ilk kitabıdır. Kitapta uykusuzluk problemi çeken başkarakterin   doktor tavsiyesi ile toplu seanslara katılması sürecinde kendi içinde yaşadığı çatışmalar anlaşılır. Dayatmaların ve dış dünyadaki olayların fiziksel acı ile geçebileceğini düşünüp küçük çaplı bir dövüş kulübü kuran başkarakterin iç dünyası anlatılır. Beyazperdeyede aktarılmıştır. 

 

4- Yengeç Dönencesi - Henry Miller

Yazar Yengeç Dönencesi`ni 1934'te yazdı. Kitap tüm İngilizce konuşulan ülkelerde yasaklandı. Amerika'da ancak 17 yıl sonra yayımlandı.

"O günden bu yana her kaçağın Paris'te er ya da geç keşfettiği bir şeyi keşfettim: cehennem azabı çekecek olanlar kendilerine uygun cehennemi ısmarlayamıyorlardı."

 

5- Oğlak Dönencesi - Henry Miller

Bir sürü  konu üzerinde durulsada kitapta en çok anlatılan şey cinselliktir. Bildiğimiz bir çok tabuyu yıkacak olan eser; Amerikan rüyalarının, isteklerinin bir hayalden ibaret olduğunu anlatmaktadır. (Kitap bir çok ülkede yasaklanmıştır. Türkiye'de bu ülkeler arasındadır.)

 

6- Kovulanın İzi - Yaşar Çubuklu

Kitabın ilk yayınlama tarihi 2001 dir. Yazarın önceki makalelerinden oluşmuş derleme kitabıdır. Doğruyu söylemek gerekirse olup biten güzel şeylerden pek bahsetmiyor yazar kitabında. Cinsellikten, suçtan,pislikten, şiddetten ve nice kötü şeylerden bahsediyor. Kapitalist sistemin alışılagelmiş kendini tanıma düşüncesinin aslında ne kadar saplantılı bir durum olduğunu anlatıyor bizlere. Bu güne kadar uygarlık adı altında kaybettiğimiz vicdanımızı çok güzel betimliyor. Okunmasını tavsiye edeceğim kitaplar arasında başı çekiyor bu güzel kitap.

 

7-  İSİS - Tristan Hawkins

Hayattan elde edemediği şeylerin karşılığı olarak tek derdinin başarılı olmak olduğunu düşünen bir karakter. Bu uğurda kendi ile girdiği yorucu bir savaş. Ve bu savaşı taçlandıran kötü bir aşk hikayesi. Diğer yandan iş hayatının baskısı ve yaşadığı büyük şehrin dayatmaları ile süregelen bir hayatı var kahramanımızın. Bütün imkanlara sahip olmasına rağmen onun gözünde olmaması gereken birine aşık oluyor. Ve bu aşk psikolojisini ağır bir şekilde etkiliyor. Aşkın, uyuşturcunun ve alkolün etkileri ile elindeki her şey yok olup gidecektir.

 

8- Tutunamayanlar - Oğuz Atay

Son iki örneğimi Türk yazarlardan vermek istiyorum. Tabiki de başı çeken önemli yazar Oğuz Atay'dır gözümde. "Tutunamayanlar". Gerçekten tutunamayanlar! Okunduğu ilk zaman anlaşılmayan, aslında sisteme karşı gelen en büyük yazarlarızdan biri. Yazar Tutunamayanlar kitabı ile 1970 TRT Roman Ödülü'nü kazanmıştır. Kitap hakkındaki en güzel yorumu bence eleştirmen Berna Moral yapmıştır; "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimi ile bir başkaldırıdır."

 

9- küçük İskender

Tabiki de bu kotogoriye alınabilecek en önemli yazar Küçük İskender'dir. Eşcinsel olduğunu kabul etmeyen -edemeyen- insanlar tarafından pek sevilmesede Küçük İskender'i anlamak ve sevmek için birkaç şiirini okumak yeterlidir. İnsanî duygularımızı ve farklılıklarımızı ince bir oya gibi işleyen K. İskender'in bu kategoride olmaktan mutlu olduğunu okumuştum bir yerde. Vicdani duygularımızın hala gitmediği günümüzde en okunası şairler arasına alınabilecek şairlerimizdendir bence K. İskender.

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gulsah-oncu.jpg
Gülşah Öncü

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gulsah-oncu.jpg
Gülşah Öncü

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

İşte, İstanbul’daki muhteşem 10 kitap kafe!

88.129 kez okundu 20 Kasım 2015

Hayata Yeni Bakış Açısı Kazandıracak 5 Kitap

37.066 kez okundu 09 Kasım 2016

İzlenmesi Gereken Eğlencesi Bol 10 Anime

12.972 kez okundu 22 Kasım 2016

Neden Kitap Okurken Uykumuz Gelir?

8.957 kez okundu 12 Temmuz 2015

Hayatın Anlamını Gerçek Filozoflarla Arayan 8 Film

7.260 kez okundu 31 Ağustos 2015

Görülmemiş Fotoğraflarıyla Frida Kahlo

4.418 kez okundu 07 Eylül 2015

İntikam ile Adalet Arasındaki 5 Fark

10.511 kez okundu 09 Haziran 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk