Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Vicdanları Sorgulatan Kitap Bülbülü Öldürmek ve 9 Etkileyici Alıntı

12 Ekim 2016 12:24

“Ölmeden önce mutlaka okumanız gereken kitaplar” gibi öneri listeleri bir çok yerde karşınıza çıkmıştır. Listelerin hemen hemen hepsinde vardır Harper Lee'nin Bülbülü Öldürmek kitabı.. Kitap, adalet ve ırkçılık konusunu ele almaktadır. Konunun, iki kardeş olan Jem ve Scout‘un masum ve saf duygularıyla aktarılması açısından, kitap daha özel ve anlamlı bir yer tutmaktadır.

Jem ve Scout, avukat olan babaları Atticus un mesleğinden dolayı suçlulara ve olaylara aşinadır. Babalarının en son bakmakta olduğu dava ise öncekilere hiç benzememektedir. Sevip sayılan bir avukat olan Atticus, ırkçılığın gün yüzüne çıktığı ve mahallelerinde büyük bir çoğunluğun zenci insanlara pek de güven duymadığı bir dönemde zenci bir sanığın avukatı olmuştur. Kitabı okurken birçok soru ve cevapla karşılaşacaksınız. Çocukların gözünden olaylar nasıl gelişmektedir? Şimdiye kadar tanıdıkları insanlar neden onlara karşı tuhaf davranmaktadır? Çocukların bu saf ve iyi duygularından dolayı şu ana kadar belki de hiç karşılaşmadıkları hayatın acımasız yönüyle ilk defa tanışmalarına yol açacak olaylarla kitap sürükleyiciliğini arttırmıştır.

 

Bazı alıntılar ile daha da iyi anlayacaksınız;

 

***”…Büyük harflerle tahtaya demokrasi yazdı. “Demokrasi ” dedi.”Tanımını bilen var mı?”
Biri “Biziz”, diye karşılık verdi. Ben bir zamanlar Atticusun bana söylediği , eski bir kampanya sloganını hatırlayarak elimi kaldırdım.
“Eşit haklara evet, özel ayrıcalıklara hayır” dedim.
“Çok güzel , Jean Louise, çok güzel ,” dedi Bayan Gates gülümseyerek.

 

 

*** Şey, o gece mahkeme salonundan çıkarken Bayan Gates bizim önümüzdeydi, merdivenlerden iniyordu, sen onu görmemişsindir, Bayan Stephanie Crawford’la konuşuyordu. Birinin onlara bir ders vermesinin zamanı gelmiş artık, öyle diyordu. Çizmeyi çok aşmışlar, bundan sonra yapmayı düşünecekleri şey bizlerle evlenmek olacakmış. Jem, nasıl böyle Hitler’den nefret edersin de sonra dönüp kendi ülkendeki insanlara bu kadar çirkin davranırsın?

 

*** İnsanların çok tuhaf yaratıklar olduğu sonucuna varmayıp da ne yapabilirdim? Onları düşünmekten vazgeçtim, düşünmek zorunda kalıncaya kadar da düşünmedim.

 

*** “Bu kasabada oyunu kurallarına göre oynamanın Yalnızca Beyazlar İçindir damgasını taşımadığına inanan bir avuç insan adil yargılanma hakkının yalnız bizlere değil herkese ait olduğuna inanan bir avuç insan; bir zenciye baktıkları zaman, Tanrı bana acımasaydı ben de onun gibi olabilirdim, diye düşünecek kadar alçakgönüllü olan bir avuç insan.” Bayan Maudie’nin eski canlılığı geri gelmişti: “Bu kasabada sağlam bir altyapısı olan bir avuç insan, işte onlar.”

 

 

*** “Kimler ne istiyor, Alexandra?” dedi Bayan Maudie.
“Bu kasaba. Kendilerinin yapmaya çok korktukları şeyi, oh ne ala, o yapsın istiyorlar; kendileri üç kuruş kaybetmesin. Kendilerinin yapmaya çok korktukları şeyi o yapsın, sağlığını kaybetsin ama onlar…”

 

*** “Ben de öyle düşünmüştüm,” dedi sonunda. “Yalnızca tek bir tür insan varsa, o zaman neden hiç geçinemiyorlar? Hepsi birbirine benziyorsa, niçin özel bir çaba harcayarak birbirlerini aşağılıyorlar…”

 

*** ”Yaşın büyüdüğü zaman hayatının her gününde beyaz adamların siyah adamları aldattığını göreceksin ama sana bir şey söyleyeyim ve bu söyleyeceğim şeyi hiç unutma; beyaz bir adam siyah bir adamı aldattığı zaman, o beyaz adam kim olursa olsun, ne kadar zengin olursa olsun, ne kadar iyi bir aileden gelirse gelsin, beş para etmezin tekidir.

 

*** Ama bu ülkede insanlar ancak bir tek durumda eşit yaratılmış kişiler haline gelirler- bir yoksulu Rockefeller ailesinin bir ferdiyle, bir budalayı Einstein ile, cahil bir kişiyi bir kolej müdürüyle eşit gören bir tek kurum vardır. Bu kurum da, Baylar, hukuk kurumudur.

 

*** “E, pek çok kişi kendilerinin haklı olduğunu, senin yanıldığını düşünüyor.”
“Tabi bunu düşünmeye hakları var, düşüncelerine saygı gösterilmesini istemekte de haklılar,” dedi Atticus, “ama başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.”

 

 

Kitabı bitirdiğinizde başlangıçta bahsettiğim, kitabın karşılaştığınız listelere kesinlikle hakkıyla girdiği sonucuna varacaksınız. Harper Lee’nin çok güzel kurguladığı okurken vicdanları sorgulatan güzel bir kitap...

 

Diğer alıntılarımız için <<<


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ozge-ayturk.jpg
Özge Aytürk

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ozge-ayturk.jpg
Özge Aytürk

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Gözden Kaçan 10 İzlenesi Romantik Film

17.559 kez okundu 18 Şubat 2017

Farkındalık Yaratan 6 Roman

11.150 kez okundu 29 Mayıs 2015

Gazete Köşelerindeki İnanılmaz Şairlerimiz

9.390 kez okundu 16 Ekim 2015

Yerli Romanlardan Uyarlanan 15 Sinema Filmi

38.937 kez okundu 26 Nisan 2016

Okuduktan Sonra Sizi Düşündürecek 13 Söz

31.415 kez okundu 13 Ekim 2015

Günlük Objelerle Yapılan 11 Yaratıcı Kitaplık

8.793 kez okundu 29 Aralık 2014

Küçük Prens Hakkında Pek Bilinmeyen 10 Şey

17.369 kez okundu 02 Ocak 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk