Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Ünlü Nörolog Oliver Sacks'ın İlginç 5 Vakası

26 Ağustos 2016 12:34

Oliver Wolf Sacks 1933 yılında Londrada doğdu. Nöroloji ve psikoloji alanında eğitim aldı, profesör oldu. Bu alanlar üzerine bir çok kitabı bulunmaktadır. 30 ağustos 2015 yılında sağ gözünde gelişen kanserden dolayı hayatını kaybetti.

Bu içeriğimizdeki vakaları "Karısını Şapka Sanan Adam"dan alıntılanmıştır. Bizce bu kitap nöropsikolojiye ve nörolojiye ilgi duyanların mutlaka okuması gereken bir yapıt. İyi okumalar! :)

 

 

1) Karısını Şapka Sanan Adam

 

 

Oliver Sacks'ın bu vakasında Dr. p tuhaf sorunları nedeniyle ona başvurur. Dr. P bir müzik öğretmenidir ve öğrencilerinin yüzünü tanıyamaz. Çoğunlukla seslerinden kim olduğunu çıkartır. Hiçbir şekilde görüntüyü bir bütün olarak algılayamaz. Soyut şekilleri algılar (küp, onikigen vs.) fakat insanların yüzlerini ve ifadelerini anlayamaz durumdadır. Öyle ki karısının kafasını tutup  giymek üzere kaldırmaya çalışmış, Karısını şapkasıyla karıştırmıştır. Görsel olarak, cansız soyutlamalar dünyasında kaybolmuştu. Dr. P'nin hastalığı literatürde "prosopagnozi"(yüzleri tanıyamama) olarak geçer.

 

2) Kayıp Denizci

 

 

Jimmie 49 yaşında sağlıklı bir adamdır. 17 yaşında liseyi bitirdikten sonra başlayan Deniz Kuvvetlerindeki günlerini şevkle anlatır. Ama tuhaf olan Jimmie'nin eski anıları şimdiden bahseder gibi anlatmasıdır. Ona kaç yaşındasın diye sorulduğunda 19 cevabını verir. Ona ayna verilip kendisi gösterilince çılgına döner, panikler fakat sakinleştikten 2 dakika sonra hiçbir şeyi hatırlamaz. Kendisini 5 dakika önce muayene eden doktor Sacks'ı dahi hatırlayamaz. Hafızasını 1945li yılına kadar silmiştir. Günümüze dair hiçbir anısı yoktur. Literatürde buna "korsakov sendromu" denir.  

 

3) Bedenini Yitirmiş Hanımefendi

 

 

Christina 27 yaşında sağlıklı bir kadındır. Safra kesesinden ameliyat olacağı günün öncesinde bir rüya görür. Rüyasında bir o yana bir bu yana çılgınca sallanır, ayaklarının üzerinde duramaz, yeri hissedemez, ellerini hissedemez, eline aldığı her şeyi düşürür durumdadır. Ama günün sonunda rüyası gerçek olur. Tuhaf bir şekilde sallanır ve elindeki her şeyi düşürmeye başlar. Ayaklarına bakmadıkça ayakta duramaz. Oturunca vücudu yıkılır, yüzü de ifadesizleşir ve gevşekleşir. Vücudunu hissedemez. Özduyumunu kaybeder. Literatürde buna "nevrit" denir.

 

4) Eller

 

 

60 yaşındaki Madeleine doğuştan görmüyordur ve beyin felci vardır. Spastik bir durumu vardır. Her iki eli de istem dışı hareket ediyordur ve gözleri gelişmemiştir. Ama ne duygusal ne de zihinsel özrü vardır. Akıcı ve etkili konuşabilir. Elleriyle hiçbir şey yapamaz onların birer hamur yığını olduğunu düşünür. Elleriyle hiçbir şeyi tanıyamaz, ellerine ne verilirse verilsin ne olduğunu bilemez. Madeleine 60 yıl boyunca elleri yokmuşçasına hareket etmiştir.  Literatürde buna "agnozi" denir. Neyseki Madeleine daha sonra ellerini kullanma becerisine sahip olur.

 

5) Başkanın Konuşması

 

 

Emily D. Başkanın konuşmasını dinleyenler arasındadır. Emily D. bir sesin kızgın mı, neşeli mi, üzüntülü mü olduğunu söyleyemez çünkü onum için sesler böyle ifadelerden yoksundur. İnsanların, konuşurlarken yüzlerine, duruşlarına ve hareketlerine hiç göstermediği kadar ilgi göstermek zorundadır. Literatürde buna "afazi" denir.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ceren-gokcen-demirel.JPG
Ceren Gökçen Demirel

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ceren-gokcen-demirel.JPG
Ceren Gökçen Demirel

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Masalsı Filmlere Bayılanlar İçin 10 Film

43.548 kez okundu 18 Ekim 2016

10 Öneri İle Kitap Okumaya Nasıl Başlanır

21.457 kez okundu 22 Eylül 2016

Joker Karakterinin Ekranlardaki 50 Yıllık Evrimi

6.067 kez okundu 23 Ağustos 2016

Kasalarda Saklanan Efsane Kitaplar

7.753 kez okundu 09 Ekim 2015

Türk Dizilerinden Akıllara Kazınan 10 Replik

23.562 kez okundu 15 Ağustos 2016

Hayal Ötesi Nebula Manzaraları ve Uzay

5.939 kez okundu 16 Aralık 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk