Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Türk Yazarlardan En İyi 8 Fantastik ve Bilimkurgu Roman

29 Mayıs 2015 00:58

1. Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar

Yeniçeriler kapıyı zorlarken Uzun İhsan Efendi hâlâ malûm konuyu düşünüyor, fakat işin içinden bir türlü çıkamıyordu... Rendekâr doğru mu söylüyor? Düşünüyorum, öyleyse varım. Oldukça makûl. Fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar: Düşünen bir adamı düşünüyorum. Düşündüğümü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da varolduğunu biliyorum. Böylece o da benim kadar gerçek oluyor. Bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor. Düşündüğünü düşündüğüm bu adamın beni düşlediğini düşlüyorum. Öyleyse gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum. Kapı kırıldığında Uzun İhsan Efendi kitabı kapadı. Az sonra başına geleceklere aldırmadan kafasında şunları geçirdi:Dünya bir düştür. Evet, dünya... Ah! Evet, dünya bir masaldır.

2. Şamanlar Diyarı - Barış Müstecaplıoğlu

Dans ederek tanrıların katına çıkan, hayvanlara dönüşen şamanlar, ayrı bir ruha sahip yılanbaşlı kuyruklarıyla hayatı paylaşayan harnanlar, geceleri ışıl ışıl parlayan nar kuşları, geçmişi dumandan bir tiyatroyla canlandıran büyüler, salların üzerine kurulmuş gizemli köyler… Şamanlar Diyarı’nda görebileceğiniz şeylerden sadece birkaçı.


Bu olağanüstü diyarın sakinleri arasında yaşananlar ise bildiğimiz dünyada, tarihin her döneminde, insanın insana ettiklerine dair derin bir iç çekiş, evrensel bir sorgulama. Bizi biz yapan nedir? Ya da ötekini farklı kılan? Toplumların güç sahipleri çatıştığında, arada kalan sıradan insanlara ne olur? Nasralar ve delkarlar belki aramızda dolaşmıyor, ama başlarından geçenler dünyanın birçok farklı coğrafyasında yaşandı ve yaşanmakta.

Öykü ve romanlarıyla dört kıtada, sekiz ülkede okunan Barış Müstecaplıoğlu, merak uyandıran anlatımıyla bizlere yeni bir diyarın kapılarını açıyor. Birbirinden ilginç dostlar edineceğiniz, renkli bir yolculuk için bohçanızı hazırlayın. Kalyon limandan ayrılmak üzere…

3. Yansıma - İlknur Uğur

Yaren Artul beklenmedik bir kaza sonucu ailesini kaybetmiş, uzun bir bunalımın ardından yeni bir hayat kurmak için büyük bir köşkte yaşayan Sümeyye Hanım'ın bakıcılığını üstlenmiştir. 

Ne var ki yeni hayatı göründüğü kadar sakin geçmeyecektir. Çünkü Yaren'in ölen babası Turgut Artul, gizli biyoloji savunması alanında çalışan bir bilim adamıdır ve bütün insanlığı etkileyecek bir buluşa imza atmıştır.
Koruyucu adı verilen bu buluş insanın DNA değişkenliğini ortaya çıkaracak ve üstün bireysel korumayı sağlayacaktır.
Yaren birdenbire kendini korkunç çıkar ilişkilerinin, büyük bir tehlikenin ve bir o kadar da büyük bir aşkın ortasında bulacak ve olaylar hızla gelişecektir.

 

4. Gümüş Yelken Başlangıç - Akhan Pelikan 

Bu gün tam 100 yaşıma girdim, uzun bir hayatım oldu. Bu kadar senenin nasıl akıp gittiğini bazen anlayamıyorum lakin güzel bir yaşamım oldu. Şimdi bakıyorum da buruşuk ağır hareket eden ellerime, bir zamanlar ne kadar güçlü ve çeviklerdi. Daha sekiz yaşındayken babamla sandaldan yukarıya balık ağlarını çekerdim, zamanla babam hastalandı balığa çıkamaz oldu. Annem tüm zamanını küçük kız kardeş im ve babam ile geçirmekteydi. Ben de hemen hemen her gün denize açılır babamın küçük teknesiyle yakaladığım balıkları eve getirir, annem de onları kuruturdu. Yılın belli zamanlarında gelen deniz tüccarlarına satıp karşılığında ihtiyaçlarımızı karşılardık.

5. Amat - İhsan Oktay Anar

 

Kıyıda ise üç direkli, iki güverteli ve 58 toplu bir kalyon, o karanlıkta usturmaçalarını puta edip iskeleye palamar vermişti. Yelkenlerin sarılı olduğu serenler hisa edilmiş ve tez zamanda yola çıkacağını ilân için mizana direğine mavi bayrak çekilmişti. Esrarengiz adam, kalabalığı yarıp elinden tuttuğu İsrâfil'le iskeleden gemiye doğru yürümeye başladı.


...Ne var ki, sürme iskelenin kayganlığından dolayı düşmemek için midir, İsrâfil'in kuşağına 40-50 yaşlarında, iri yapılı, sırma işlemeli siyah kaput giymiş biri yapışmıştı. İşte bu adam kuşağı bırakıp küpeşteye tutundu ve güverteye ayak bastı. Bunun ilâhî düzenin bozulması demek olduğunu hiç kimse bilmeyecekti.

6. Yitik Öyküler Kitabı

Dokuz…

Kılıçlar ve kalemler, şövalyeler ve hırsızlar, büyücüler ve cadılar, yaşayan ölüler ve insanlar, cesurlar ve korkaklar, dürüstler ve yalancılarla dolu dokuz farklı öykü.

Mısır’ın engin çöllerinden nükleer bir felaket sonrası İstanbul’a, iblislerin hüküm sürdüğü alternatif boyutlardan gelecek zamanların teknoloji harikası şehirlerine, perili köşklerden cıvıl cıvıl üniversite kampüslerine dek uzanan dokuz farklı hikâye.

Kimi zaman heyecanlandıran, kimi zamansa duygulandıran, kimi zaman düşündüren kimi zamansa kahkahalar attıran dokuz farklı macera.

Dokuzu da aynı yazarın kaleminden, dokuzu da tek bir kitapta, elinizde tuttuğunuz cildin sayfalarında…

Hayal gücünüzün kapılarını aralayın.

7. Korkak ve Canavar - Barış Müstecaplıoğlu

Eserleri 8 dile çevrilen ve özellikle Çin'de büyük bir ilgi toplayan Barış Müstecaplıoğlu'nun Perg Efsaneleri serisinin ilk romanı Korkak ve Canavar, Türkiye'de fantastik kurgu edebiyatının da ilk romanı. Günümüzde bir klasik olan bu eser, hayal gücü ile insani duyguları buluşturma başarısıyla birçok okulun edebiyat derslerinde okutuluyor.


Bize yeni bir diyarı keşfetmenin tadını yaşatırken, aslında insanın kendini keşfetmesini anlatan Korkak ve Canavar'da, sıradışı kahramanlarımız Leofold ve Guorin'in sürprizlerle dolu yolculuklarına eşlik ediyoruz.

Perg Efsaneleri, bizden farklı olanı, farklı görüneni ve farklı yaşayanı sevebilmek üzerine yazılmış en güzel öykülerden biri...

8. Paradokya: Adalet Yıldızı ve Kayıp Pusula – Cem Gülbent

PARADOKYA NEDİR: Gecenin gizemli oyunlarına hoşgeldiniz. Paradokya, paradokslarla çevrilmiş rüyalar aleminin genel adıdır. 

Birbirlerini tanımayan gençlerin eline bir gün “Paradokya” adında bir kitap geçer. Kitabı okudukları gece Paradokya Dünya’sına giren bu gençleri bir tür sınav beklemektedir. Sınavı geçemeyen kişiler ölmekte, geçenler ise uyanıp hayatlarına eskisi gibi devam etmektedirler.

“Paradokya ve Adalet Yıldızı” bölümünde;

Aslı, Kemal ve Oktay’ın ellerine esrarengiz bir şekilde geçen sihirli kitap onları gecenin gizemli oyununa davet ediyor. Okuyup uyuduklarında kendilerini Paradokya’nın içinde buluyorlar. Her birine birbirinden zor üç görev veriliyor ve farklı mekanlarda farklı oyunlar başlıyor.  Oyunlar zekayı zorluyor ve  hayati bir önem taşıyor.  Kitabın arka kapağından bir alıntı yapacak olursak ” Her şey çok uzak, bir  o kadar da yakın… Karşında çözmen gereken şifreler, tamamlaman gereken görevler var. Uyaman için Gecenin Gizemli Oyunu’nu tamamlamak ve geçmişe tersten bakmak zorundasın” .

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

İzlerken İçinizi Isıtacak 5 Film

44.755 kez okundu 26 Ekim 2016

Kadın Sesi Değmiş 10 Şarkı

14.549 kez okundu 21 Eylül 2016

Yakında Vizyona Girecek 7 Romantik Komedi Filmi

48.144 kez okundu 16 Eylül 2016

Vikingler hakkında bilmediklerimiz!

5.265 kez okundu 09 Haziran 2016

Ataol Behramoğlu'ndan En Güzel 33 Alıntı

8.303 kez okundu 30 Aralık 2016

Cemal Süreya Şiirinde İkinci Yeni Motifleri

4.734 kez okundu 20 Eylül 2016

Türk Tiyatrosu’nda İz Bırakmış 10 Oyun

6.525 kez okundu 05 Ekim 2015

Temel Reis hakkında bilinmeyen 10 gerçek

34.460 kez okundu 17 Haziran 2016

Daha Çok Kitap Okuyabilmeniz İçin 5 Öneri

47.955 kez okundu 21 Ekim 2016

Kitap Kurtlarının Hastası Olacağı 11 Dövme

21.949 kez okundu 18 Ağustos 2015

Poyraz Karayel Duvar Yazıları

24.363 kez okundu 01 Mart 2016

Durduk Yere İnsana Mutluluk Veren 7 Koku

5.909 kez okundu 24 Haziran 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk