Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Tozlu Rüyalar Kitapçısı'ndan 8 Etkileyici Alıntı

09 Ekim 2016 16:16

Kitapseverler olarak eminim birçoğunuzun ileride bir kitabevi sahibi olma hayali vardır. Açıkçası benim böyle bir hayalim var; kitaplarla dolu, mis gibi kitap kokulu bir yer hayalimde canlandırdığım… Bir yandan çayımı yudumlarken bir yandan da kitabımı okuyabildiğim, içeriye gelen insanlarla ortak bir yönümün olduğunu bildiğim, onlara kitap önerisinde bulunabildiğim, keyifli sohbetlerin gerçekleştiği, bu dünyada ama aynı zamanda da bu dünyada olmayan masalsı bir yer.

Kitap seçmenin birçok nedeni olabilir; yazarı, konusu, popülaritesi, kapak resmi ... “Tozlu Rüyalar Kitapçısı” adlı kitabı almaya karar vermemde etkisi olan şeylerden biri ise yukarda bahsettiğim hayalime dalmama vesile olan kapak resmiydi. Alıp almamakta tereddüt de kalsam da kitabın konusu da cazip gelince kitabı aldım. Sizlere biraz konusundan bahsetmek isterim.

 

Uykuya her daldığınızda farklı bir hayatta farklı bir zamanda uyandığınızı bilseydiniz ne yapardınız? Üstelik uykuya ne zaman dalsanız oradaki hayatınız tüm mekan ve karakterleriyle bir televizyon dizisi misali devam etmekte… İşte Kitty ya da diğer adıyla Katharyn son zamanlarda böyle bir durum içerisindedir. İki hayatı vardır, bu durum ilk zamanlar farklı mutluluklar yaşadığı için onu hiç rahatsız etmemekte aksine hoşuna gitmektedir. Peki bir süre sonra yaşadığı diğer hayatında da mutlulukların yanı sıra farklı acılarla yüzleşmek zorunda kaldığında tepkisi ne olacaktır? Bir hayatında bekar kitabevi sahibi, olgun, özgür bir kadın ; diğer hayatında ise kendisini çok seven, her zaman ona destek olan , yakışıklı bir eşe ve üçüz çocuklara sahip diğer kadın.

 

 

Kitap hakkında fikir edinmenize yardımcı olacak alıntılar:

*** Rüya içinde rüya… Rüya içinde , hiç yaşanmamış başka mutlu bir olayı gördüğüm alt rüya… Hiç yaşanmamış koca bir ömrü barındıran bir rüya alemi…
Evimde , kendi yatağımda yalnız uyandığımda çok sarsıcı bir gerçekle yüzleştim. Bir hayalete aşık olmuştum…

 

***Rüyamdaki adamın gözlerini hatırladım. Keskin bakışlarını, mavi gözlerini… Hani bazı kartpostalların üstünde egzotik bir yerlerdeki su birikintilerinin resmi olur ya, işte gözlerinin mavisi o suları çağrıştırıyordu. Sonra korkmam gerektiği halde nasıl korkmadığımı hatırladım. Acaba ona bakarken gözlerimde yıldızlar mı yanıp sönüyordu? Şüphelerimde yanılmıyorsam galiba öyleydi. Adama ışıldayan gözlerle bakmıştım.

 

*** O gece yatağıma gitmek için neredeyse can atıyordum. Acaba bu gece rüyamda neler olacak diye meraktan ölecektim. Kendime gülerek , uyumadan önce küçük bir kadeh viski doldurdum. Belki bir an önce uyumama yardımcı olurdu.

 

***Yıllar sonra öğrendiğim, daha doğrusu ikimizin de öğrendiği şey hayatta hiçbir şeyin başladığı zamanki gibi kalmadığıydı. Her şey değişiyordu ve hiçbir şey kalıcı değildi.

 

 

Kitapta, yüzde tebessüm uyandıran paragrafların yanı sıra yaşadığımız hayata dair dokundurmalar içeren paragraflar da bulunmakta, birkaçını paylaşmak isterim:

***Lars’la birlikte bu kocaman evde yaşarken yardıma ihtiyaç duyacaktık tabii, ama hayali dünyadaki karakterimin daha aydın ve açık fikirli olmasını beklerdim. Mesela çocuklarımızı saatlerce emanet ettiğimiz biri, hizmetçi üniformasından ziyade normal kıyafetler giyebilmeliydi.

 

***… İstese birinci sınıftaki, hatta üst sınıflardaki bütün kızlarla arkadaş olabilirdi. En yakın ve en samimi arkadaşı olarak beni seçmesinin nedeni neydi?
Frieda sorumu duyunca kahkaha attı. “Çünkü sen sensin Kitty…senin ne kadar sadık, dürüst ve sevecen olduğunu tanıştığımız ilk an anladım,” dedi.
O soruyu sorduğum gün, kasım ayında olmamıza rağmen hava aşırı sıcaktı. Birlikte çimlerin üstünde oturuyorduk. Frieda ince ve narin kollarını açıp çimlerdeki diğer öğrencileri gösteriyordu. “Bak , işin aslı, sendeki samimiyeti başka hiç kimsede görmedim. Yani en azından ilk bakışta…” Sonra omuz silkip, “Senin gibi biriyle tanışmışken neden diğer insanların beni hayal kırıklığına uğratmasına ya da üzmesine izin vereyim ki?”

 

*** Şimdi size yapmaktan keyif aldığım şeylerden bazılarını belirteceğim… Yeğenlerim küçükken , kız kardeşimin arka bahçesine bir salıncak yapmıştım. Sonra bir arkadaşımın köpeği için bir kulübe yaptım, soğuk gecelerde dışarıda olmasına çok üzülüyordum. Belki bunlar çok eğlenceli şeyler değil ama hem diğer insanları mutlu ediyor hem de beni gülümsetiyor.

Ayrıca otistik bir çocuğa ve annesine karşı diğer annelerin kötü tavırlarına hitaben çocuğun anneannesi tarafından söylenilen sözler de çok etkileyici:

 

***Bu çocuk en az diğer çocuklar kadar burada bulunup hikaye dinleme hakkına sahip. O ve annesi, buradaki diğer anne ve çocuklar kadar buraya ait.
Sakın unutmayın ! Bütün çocuklar, Tanrının çocuğudur!

 

Kitabı okurken kendinizden ya da çevrenizden aile hayatına , arkadaşlığa, ideallere ve önceliklere dair birçok şey bulacaksınız. En önemlisi bazen gerçeklerden kaçmaya hayal gücünün ve bilinçaltının nasıl yardım ettiğine şahit olacaksınız.


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ozge-ayturk.jpg
Özge Aytürk

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ozge-ayturk.jpg
Özge Aytürk

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

18.532 kez okundu 23 Ocak 2017

Ustalardan Mavi'ye Yazılmış En Güzel Şiirler

54.441 kez okundu 27 Temmuz 2015

Yeni Başlayanlar İçin Beat Kuşağı

4.722 kez okundu 20 Mart 2017

Kesinlikle Aklınızı Başınızdan Alacak 10 Film

109.192 kez okundu 24 Mart 2016

'Toz' Prömiyere Hazırlanıyor

7.517 kez okundu 01 Eylül 2016

Albert Einstein: Dünyayı Nasıl Görüyorum

7.236 kez okundu 19 Temmuz 2016

Eyvallah-2 Kitabını Okumak için 8 Neden

85.142 kez okundu 01 Eylül 2016

Kıyıda Kenarda Kalmış Az Bilinen 5 Komedi Dizisi

12.923 kez okundu 26 Eylül 2016

Okunması Gereken Kitaplar 2015

5.590 kez okundu 02 Haziran 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk