Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Tomris Uyar'ın Okuyup Unutamadığı 15 Kitap

19 Ağustos 2016 15:33

 

Unutamadığım bir kitap üstüne düşünürken, yıllar yılı okuduğum onca kitap arasından etkisini hâlâ ve hiç yitirmemiş bir tekini seçmeye çalışırken, garip bir deneyim yaşadım. Bir kere, sürekli okuyan birinin unutamadığı kitaplar ya da romanlar, o kişiliğin gelişme aşamalarına, evrelerine yerleşiyordu çoğu kere ve aralarında şaşmaz bir tutarlılık çizgisi yoktu.

İlkokul beşinci sınıfta, güzelim bir yazın tatil günlerini sistemli bir biçimde Dostoyevski ve Reşat Nuri Güntekin okuyarak geçirdiğimi anımsıyorum. O dönemde unutamadıklarım: Ezilenler, Beyaz Geceler, Eski Hastalık, Akşam Güneşi. Bunlara ilkokul dörtte okuduğum Jane Eyre’i de katarsak, o yıllarda -bugün de bu listeye itirazım olmamasına karşın- edebiyattan çok dünyadan ne beklediğim çıkıyor ortaya sanırım.

 

Bireyin direnci ve onuru, o direnci ve onuru koruma savaşımı, paylaşmacılık duygusu ve henüz anlamı tam olarak sökülemeyen aşk duygusunun en çetrefil çeşitlemelerini tanıma, kavrama isteği. Sözgelimi Beyaz Geceler’i yıllar sonra yeniden okuduğumda, bambaşka şeyler keşfedecektim, çünkü “asıl sevgili”nin geri dönmemesi, “kız”ın kendisini seven erkekle mutlu olması takıntısı gözlerimi bağlamış ilk okuyuşumda; kurgu, biçem gibi teknik özellikleriyle hiç mi hiç ilgilenmemişim.

 

Ortaokulda Halit Ziya ve Mai ve Siyah, Yakup Kadri ve Yaban, Refik Halid ve Sürgün… Demek toplumun sorunlarına açılma isteği baskın çıkmış.

 

Birtakım gözlemleri başka başka açılardan inceleme tutkusuna kapılmışım. Mai ve Siyah’ı bir yana bırakırsak, öbür iki romanı şimdi okuyabileceğimi pek sanmıyorum. Bu değişimde ortaokul sonda Kafka’nın Şato’suyla çıkıp gelmesinin payı yok mu? Toplumsal ve kişisel karabasanların çakıştığı anları öğrendikten sonra, bir edebiyat yapıtının yalnızca bazı sorunların işlenmesi demek olmadığını algılıyorum artık. Yazarın özel bir dünya yaratması gerektiğine inanıyorum. Ama nasıl?

 

Lisedeyken, Camus’nün Veba’sı (Sartre ile Beauvoir’dan hiç tat almıyorum), Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway’ı, bütünüyle Thomas Mann'un Doktor Faustus, Buddenbrooklar, doyurucu yapıtlar getiriyorlar. Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan’ı ile Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur’unu peş peşe okumak, yeni arayışlara yöneltiyor beni.
Çağdaş ustaların, Kundera’nın Berger’in vb. romanlarının ileriki yıllardaki etkilerini şimdiden kestirmek güç, ama Türk romanı deyince Oğuz Atay’ın Tutumamayanlar’ı hep baş köşeyi tutacak gibi.

 

Tuhaf bir deneyimden söz etmiştim! Unutamadığım kitaplara göz atarken, birçoğunu baştan sona anımsayamadığımı gördüm! Çoğu kere “unutamadığım”, ya bir sahne, ya bir kişilik ya da bir betimleme bölümüydü. Oysa unutamadığım öyküleri bütünüyle anımsıyordum. Kısalıklarından çok yoğunlukları, çarpıcılıklarıyla sanki çakılmışlardı belleğime. Roman ve öykü ayrımını bir de bu açıdan incelemeli diyorum kendi kendime.

 

Unutulmayan Kitaplar
Yayın Dünyasında Çerçeve, Sayı 12, Eylül 1986

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Türk Sinemasında Kadını Temele Alan 14 Film

5.042 kez okundu 28 Ocak 2016

Ders Niteliğinde 5 Muhteşem Anime

20.563 kez okundu 09 Ekim 2016

Can Yücel’in 20 Eşsiz Şiirinden Alıntılar

9.537 kez okundu 18 Eylül 2015

Hayata Yeni Bakış Açısı Kazandıracak 5 Kitap

37.052 kez okundu 09 Kasım 2016

Didem Madak Belgeselinin İlk Fragmanı Yayınlandı

4.987 kez okundu 09 Ağustos 2016

Sabahattin Ali'den İçinize Dokunacak 20 Cümle

69.256 kez okundu 11 Ağustos 2016

Tolstoy’un Okumanızı İstediği 6 Yazar

9.984 kez okundu 25 Ekim 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk