Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Sokak Kültürünü En İyi Yorumlayan Hakan Günday'ın Piç Kitabından 18 Alıntı

28 Kasım 2016 10:55

Yeraltı edebiyatının bana göre en başarılı yazarlarından biri olan Hakan Günday, Kinyas ve Kayra ile tanınmıştı. Kitaplarında kullandığı dilin herkese hitap etmemekle beraber, yine bana göre oldukça kafa açıcıdır, bana hitap eder. Piç kitabını okuduğumda şekilden şekile girmiştim. Her yazdığı aslında bir tokat, bir silkeleme. Kendilerini hayatın mücadelesinden ayıklamış, uyuşturulmuş gibi uyanması mümkün olmayan bir bağlılıkla birbirlerinden ayrılmayan dört arkadaşın hikayesi. Barbaros, Cenk, Hakan ve Afgan. Onlara kısaca "piç" deniyor. Onların dünyasından nasıl görünüyoruz bir bakalım;

 

"İnsanlık, kendini öldüren ilk insan tarafından ihanete uğramıştır. Ancak sadece zamanın lehine işleyen zamanla zekasını katili ve kurbanı olan insan, intihar etmeyi utanç verici bulmuştur."  (S:11)

 

"Türkçe'deki kelimelerin ilk anlamlarının pek de geçerli olmadığı bir yüzyılda piçler,, babaları bilinmeyenler değil, babalarına ihanet edenlerdir."  (S:14)

 

"Tanıdıkları insanlara yeterince borçları vardı. Bir de hayata borçlanmak istemediler. Onun için aldıkları her nefesi geri verdiler."  (S:17)

 

"Pahalı saatler takan insanların zamanları değerlidir. Ama bir terasta yaşıyor ve saati sokaktaki yabancılardan öğreniyorsanız, zaman size sonsuzmuş gibi gelir." (S.29)

 

"Düzenli kentlerin, amaçsızca yaşayan insanlar için kurulu tuttuğu düzenli tuzaklar vardır. Kent, amaçsız kişinin sahip olduğu temel zaafa uygun bir amacı herhangi bir caddede karşısına derhal çıkarır. Ancak nedense, bu ilk karşılaşma genelde geceleri gerçekleşir."  (S:33)

 

"Her zaman yanındayım diyen bir Piç gerçekte şunu hissediyordur; Mezarına kadar gelir ve seninle gömülürüm."  (S:36)

 

 

"Bazen dünyanın bir kasa olduğunu düşünüyorum. Tanrı'nın parasını sakladığı bir kasa. Para biriminin insan olduğu bir evrendeki küçük bir kasa. Tanrı'nın paraya ihtiyacı olduğu zaman büyük savaşlar, felaketler, ölümler oluyor.Ölenler harcanıyor. Kalanlarsa faiz yaratmak için ürüyor." (S:38)

 

"Piçlerin çocukları olmaz. Çünkü onlar kökleri çok derinlerde olan aile ağaçlarının en yukarıdaki yalnız dallarıdır. Ki o dallar yalnızlıktan kurur."  (S:43)

 

"Bence romanların iyi olup olmadıklarını anlamak için ikinci kez okumaya çalışmak lazım. Eğer okunabiliyorsa, iyi roman testini geçmiş demektir."  (S:47)

 

"Piçler, aşık oldukları kadınların kendilerini kurtaracaklarını düşünür. Oysa hiçbir kadın dünyaya bir piçi kurtarmak için gelmemiştir."  (S:52)

 

"Hayat seni öyle bir noktaya getirir ki kendini sevdiklerinle savaşırken ve nefret ettiklerinle sevişirken bulursun. Üzülürsün. Pişman olursun. Sonra biraz zaman geçer ve tersinin bu dünyada işlemediğini anlarsın."  (S:55)

 

"İnsanın kendine biçtiği cezadan daha acı dolu olanı yoktur. İnsanın kendine verdiği cezaların ilki, işlediği suçtur. Piçlerin suçunun bir adı vardır; hayat felci." (S:57)

 

 

"Aslında kötülerin de iyilerden farkı yoktu. Sadece onlar pişman olurlarken daha hızlı davranıyorlar ve yeni günahlar işlemek için sokağa çıktıklarında vicdan azaplarını gözyaşı basmış evlerinde bırakıyorlardı."  (S:121)

 

"Biliyor musun Barbaros, bazen ne düşünüyorum? Yaşamaya büyük bir yeteneğim olduğunu düşünüyorum. Yani nasıl yaşanması gerektiğini çok iyi biliyorum. İyi hayat nasıl geçirilir, çok iyi biliyorum. Ama ilgimi çekmiyor. Yani yaşamaya büyük bir yeteneğim var ama ilgimi çekmiyor."  (S:127)

 

"O kadar yalnızsın ki kendin gibi milyarlarca insan istiyorsun. Sırf kendine oyun arkadaşı bulmak için..."  (S:131)

 

"İnsanlar kendilerini ve hayatın kurallarını anladıkça iradelerini harcama konusunda farklılık gösterir. Bazıları işlerine, bazıları aşklarına, bazıları hobilerine, bazıları ailelerine harcar. Herkesin iradesini eritip buharlaştırdığı bir kazan vardır."  (S:135)

 

"Bu çağda insanlardan cesur, dürüst, idealist, tutarlı, onurlu olmalarını beklemek günün doğallığına aykırı bir yapaylığı savunmaktır."  (S:157)

 

"Çünkü akıl sağlığı yerinde hiçbir insanın midesi bir insanın büyümesini izlemeyi kaldıramazdı."  (S:203)

 

Diğer alıntılarımız için <<<


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Kitap okumayı keyifli hale getirmenin 10 yolu

12.176 kez okundu 01 Haziran 2015

İçimizdeki Şeytan’dan 15 Etkileyici Alıntı

13.435 kez okundu 24 Kasım 2016

8 Soruda Kokoloji Kişilik Testi

32.698 kez okundu 06 Ağustos 2015

Yazın Çocukların Sıkılmasına İzin Verin!

9.525 kez okundu 20 Haziran 2016

Aylak Adam’dan 14 Anlamlı Alıntı

7.594 kez okundu 04 Eylül 2015

2000'li Yılların En İyi 10 Öykü Kitabı

20.367 kez okundu 30 Kasım 2016

Bu Hafta Vizyona Girecek 5 Film

4.044 kez okundu 23 Şubat 2017

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 12 Şehir

25.372 kez okundu 31 Ağustos 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk