Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Sinemasever'lerin Mutlaka Edinmesi Gereken 10 Harika Kitap

10 Ocak 2017 09:42

Sinema ile ister profesyonel olarak ilgilenin, ister izleyici olarak; bu listede kendinize göre bir kitap bulacağınıza emin olabilirsiniz:

 

1- HAYATIMIZI DEĞİŞTİREN FİLMLER: 2005 – 2015 | Attila Dorsay, Remzi Kitabevi

Atilla Dorsay, daha önce 1985-1995 ve 1995-2005 yılları arasındaki dönemlere damgasını vuran filmlere yer verdiği iki ciltlik “Hayatımızı Değiştiren Filmler”in yeni cildinde son 10 yılın sinemasından filmlere yer veriyor. Sinemaya son 10 yılda aşık olan genç bir sinefilseniz izlediğiniz filmlerin eleştirilerini okumak, sinemaya olan tutkusu daha öncelere dayanan bir izleyicisyseniz ise yakın dönemden eksiklerinizi tamamlamak ve en önemlisi Dorsay’ın yorumlarını, gözlemlerini okumak için bu kitap listenizde mutlaka yer almalı.

 

2- YÜZYILLIK PERDE | Serkan Türk, Alakarga Yayınları

Türk sineması 100. yılını kutlarken, Yeşilçam’dan günümüze sinemamızı inceleyen bu kitapta 53 edebiyatçının anıları ve gözlemleriyle renklenen film yazıları var. Neşeli Günler’den Hababam Sınıfı’na Türk sinemasının klasiklerini hatırlamak ve kitabın yazarlarıyla birlikte kendi anılarınızı canlandırmak için, sizi gülümsetecek bir kolektif çalışma…

 

3- BİR KAPIDAN GİRECEKSİN | Umut Tümay Arslan, Metis Yayıncılık

Kapağına Nuri Bilge Ceylan’ın başyapıtlarından Bir Zamanlar Anadolu’da filminden bir kareyi taşıyan “Bir Kapıdan Gireceksin”, yakın dönem Türkiye sineması üzerine, her biri farklı bir sinema yazarı tarafından yazılmış on dokuz denemeye yer veriyor. Günümüz ve ülkemiz sinemasının farklı yönetmenlerinin filmlerini farklı bakış açılarıyla incelemek için, yerli yapımları izlemek ve üzerine düşünmekten hoşlananların mutlaka okuması gereken bir kitap.

 

4- SİNEMA, BENİM MEMLEKETİM | Fatih Akın, Doğan Kitap

“Film çekmek boks yapmak gibidir. Önemli olan gücü dengeli kullanmak, taktik ve zamanlamadır.” diyor Fatih Akın. Temmuzda, Yaşamın Kıyısında, Duvara Karşı, Soul Kitchen… Her filmiyle beğeni kazanan Türk-Alman yönetmen Fatih Akın’ın yalnızca sinemadan değil, sinemasına ilham veren gençliğinden, ailesinden ve gurbetçilikten de söz ettiği, hikayeler anlattığı bu kitabı, memleketi sinema olan herkes okumalı.

 

5- HANEKE HANEKE’Yİ ANLATIYOR | Philippe Rouver & Michael Cieutat, Everest Yayınları

İnsan, insan doğası ve insan yaşamına dair acı dolu ya da acıya sebep olan anları, huzursuz ve tekinsiz olayları anlatan usta yönetmen Haneke’nin kusursuz bir portresini çizen bu kitapta, yazarların Paris ve Viyana’da gerçekleştirdiği ve iki yılda toplam elli saate yayılan söyleşilerden kesitler bulacaksınız.

 

6- YÖNETMENLİK | Mike Goodridge, Remzi Kitabevi

Filmlerin en önemli yaratıcıları olan yönetmenler ne iş yapar? Senaristlerden oyunculara, görüntü yönetmenlerinden post-prdüksiyon ekibine, diğer görevdeki sanatçılarla ilişkileri nasıldır? Kısacası bir filmi ortaya çıkaran “yönetmenlik” nedir? Tüm bu soruların cevabı, Remzi Kitabevi’nin Sinema Sanatı dizisinin ilk kitabı olan Yönetmenlik’te. Daha fazlası için serinin ikinci kitabı Sinematografi’yi de edinebilir, görüntü yönetmenlerinin dünyasını da keşfedebilirsiniz.

 

7- GERİLLA FİLMCİNİN EL KİTABI | Chris Jones, Andrew Zinnes, Genevieve Jolliffe, Mitra Yayınevi

Günümüzde film çekmek, dijital kameralar sayesinde yıllar öncesine kıyasla oldukça kolay. “Bir fikriniz mi var? Hadi kamera bulun, gidip filminizi çekin, piyasaya sürün.” Kalabalık bir ekibe ihtiyaç duymadan ve eldeki kaynakları kullanarak düşük bütçelerle bağımsız filmler çekenlerden biri olmak istiyorsanız, başucu kitabınız olacak nitelikteki kitap bu!

 

8- BÜYÜK YÖNETMENLERİN GİZLİ HAYATLARI | Robert Schnakenberg, Domingo Yayınevi

Coppola neden 3D pornografik film çekti? Chaplin neden haftalarca banyo yapmadı? Scorsese’nin ayın on birinci gününde uçağa binmeyi reddettiğini ya da Bergman’ın evini iki ruhla paylaştığını düşündüğünü biliyor muydunuz? Daha önce “Büyük Yazarların Gizli Hayatları” ve “Büyük Sanatçıların Gizli Hayatları” kitapları ile bize sevdiğimiz yazar ve sanatçılar hakkındaki ilginç bilgiler ve şaşırtıcı gerçeklerle tanıştıran bu serinin yeni kitabında yönetmenler var!

 

9- SİNEMADA ELEKTRONİK MÜZİK | Ufuk Güral, Detay Yayıncılık

En sevdiğiniz müzisyenin adının başında D ve J harfleri var, ve theMagger’dan en sevdiğiniz kategori Tonight It’s Your Time mı? Bu kitap sizin türden sinemaseverler için! Hem sinema hem de film müziği konularında çalışan Ufuk Güral, elektronik müziğin sinemada ne derece yer bulduğunu, filmler için elektronik müzik seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve bu elektronik müziğin film anlatımına getirdiği katkıları incelemiş.

 

10- FİLM KULÜBÜ | David Gilmour, Domingo Yayınevi

Son olarak bir roman… Sinemaya dair, en az sinemayla ilgili bir edebiyat-dışı kitaptan öğrenebilecekleriniz kadarını bulabileceğiniz bir roman: Film Kulübü. Roman kahramanı Jesse, babasıyla bir anlaşma yaparak okulu bırakır ve tek yapması gereken babasıyla, haftada babasının seçeceği üç filmi izlemektir. Liseli bir gencin sinemadan beslenerek babasıyla olan ilişkisini nasıl geliştirdiği ve yetişkinliğe nasıl adım attığını anlatan bu roman, size de sinema ve sinema tarihine dair birçok şey öğretecek. Bununla kalmayacak, çok iyi yazılmış bir roman okuyacaksınız!

 

Magger


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Yazarların Mezar Taşlarında Neler Yazıyor?

4.401 kez okundu 25 Aralık 2015

En Çok Satan 10 Erotik Roman!

81.164 kez okundu 03 Ağustos 2016

Hayatını Okumaya Adamış 30 Diploma Sahibi Adam

5.755 kez okundu 20 Eylül 2016

Kitaptan Uyarlanan En İyi 30 Aşk Filmi

62.707 kez okundu 19 Aralık 2014

Hapishane Temalı En İyi 16 Film

27.953 kez okundu 22 Haziran 2016

15 Önemli Şairimizin Umut Dolu Şiirleri

18.588 kez okundu 16 Şubat 2016

Joker Karakterinin Ekranlardaki 50 Yıllık Evrimi

5.325 kez okundu 23 Ağustos 2016

Uğur Mumcu’nun Kaleminden Sabahattin Ali

5.218 kez okundu 26 Eylül 2016

Jehan Barbur'un Huzurlu Sesinden 7 Güzel Şarkı

6.791 kez okundu 21 Kasım 2016

Birbirinden İlginç 13 Biyografi Filmi

4.894 kez okundu 13 Mart 2017


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk