Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Okudukça İçine Gömülüp Bir Parçası Haline Geldiğimiz Edebi Eserlerden 12 Hayali Diyar

17 Şubat 2016 12:12

Edebi eserlerde karşımıza çıkan ve sayfaları çevirdikçe bir parçası olmak istediğimiz o hayali diyarları bilirsiniz. Dünyanın sınırlarıyla yetinmeyen yazarların incelikle oluşturduğu, aslında olmamalarına rağmen okurlar için büyük anlamlar ifade edebilen yerlerdir bunlar.

 

1. Narnia

C. S. Lewis’ın eserlerinin geçtiği hayali diyar. Bir dolabın içinden geçerek ulaşılan Narnia, hayvanların dile geldiği ve gizli güçlerin hüküm sürdüğü büyülü bir dünyadır. Türk kültüründen ögeler taşıyan bu diyarda Türk lokumu bulmanız da mümkündür.

 

2. St. Mary Mead

Agatha Cristie’nin eserlerinde sıkça konuğu olduğumuz esrarengiz kasaba. Dedektif Hercule Poirot’nun akıl hocası Miss Jane Marple’ın ikametgahı. Esrarı tükenmeyen havası, onu klasik İngiltere kasabalarından ayırır.

 

3. Harikalar Diyarı

Tavşan deliğinin ötesindeki diyar, Beyaz Tavşan ve Çizmeli Kedi’nin memleketi. Eseri okurken biz de Alice ile tavşan deliğinden geçip, ne denli derin olduğuna tanık oluruz.

 

4. Yoknapatawpha

William Faulkner’ın neredeyse bütün romanlarının geçtiği hayali yerleşim. Faulkner romanlarına aşina olanların bileceği gibi ABD’nin güneyinde yer alır. Burada yer almaya can atan var mıdır bilinmez ama, Missisippi’nin buhranlı ve ırkçılık dolu yirminci yüzyıl atmosferini buram buram hissedersiniz.

 

5. Zümrüt Şehir

Oz büyücüsü’nden tanıdığımız yemyeşil şehir. Oz diyarının başkentidir. Adını da kendisi gibi yeşil olan zümrüt taşından alır.

 

6. Llareggub

Dylan Thomas’ın yarattığı Gallerli balıkçı kasabası. Under Milk Wood adlı eserde konuk olduğumuz bu diyarda bütün sakinlerin düşüncelerine ve duygularına şahit olma şansını yakalarsınız.

 

7. Alifbay

Salman Rushdie’nin Harun ve Deniz Hikayeleri kitabının geçtiği diyar. Büyülü gerçeklikle yoğurulmuş bir dünyadır.

 

8. Yerdeniz

Harry Potter’dan çok öncesinde büyücülere okul bahşeden Ursula Le Guin’in hayali diyarı. Ayrıca pek çok eserinin de geçtiği yer. Çoğunluğu sularla kaplı, takım adalardan ibaret bir coğrafyadır ‘Yerdeniz’

 

9. Hazine Adası

Robert Louis Stevenson’ın aynı isimli romanına konu olan diyar. Korsanlık ve altın avcılığına odaklanan romanın merkezinde yer alır ve altınlarla doludur.

 

10. Macondo

Yüzyıllık Yalnızlık’ın geçtiği büyülü kasaba. Romanın bütün unutulmaz olaylarına ve karakterlerine ev sahipliği yapar. Her yönüyle unutulmazlar arasındadır. Yağmuru da eksik olmaz.

 

11. Brobdingnag

Jonathan Swift’in Gulliver’in Gezileri eserindeki devlerin yaşadığı diyar. Bu eseri okuyan herkes cüceler diyarı Lilliput’a odaklanır ama Brobdingnag’ı da unutmamak gerekir.

 

12. Orta Dünya

J. R. R. Tolkien’ın yarattığı, Yüzüklerin Efendisi, The Hobbit, Silmarillion gibi eserlerinin geçtiği hayali diyar. Bu diyara tanık oldukça kaçınız The Shire’da bütün gün keyif çatan bir Hobbit, Ayrıkvadi’de ölümsüz bir elf, Gondor sakini yiğit bir savaşçı olmak istemedi ki?

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

19 Derin ve Psikolojik Film

23.140 kez okundu 10 Şubat 2016

Okunması Gereken Savaş Karşıtı 9 Roman

12.909 kez okundu 14 Mart 2016

Son Yılların En İyi 10 Yerli Filmi

194.798 kez okundu 28 Kasım 2016

Yazarların Mezar Taşlarında Neler Yazıyor?

5.462 kez okundu 25 Aralık 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk