Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Oğuz Atay’ın En Değerli Eseri Tutunamayanlar'dan İç Burkan 10 Alıntı

21 Mart 2017 10:05

Tutunamayanlar, Oğuz Atay’ın kitapları arasında en iç burkan ve bizi derinden sarsan eserlerinin başında gelmektedir. Oğuz Atay’ın ilk romanıdır ve 1970 TRT roman ödülünü kazanmıştır.

Kitabın karakterleri, Selim Işık her olay ile dalga geçer, çok derinlerden sesi gelen her zaman var olan Olric, okuduğunuzda kendinizden bir parça bulabileceğiniz acaba ben Turgut muyum diyebileceğiniz Turgut Özben, Metin ise acılar karşısında dayanamayıp ezilen Süleyman Kargı ise çok ciddiyetli birisidir. Karakterlerin iç dünyasını anladığınızda kendinizden çok şeyler bulup düşüneceğiz inceliklerle dolu.

 

Bu eseri okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum hatta Oğuz Atay’ın bütün kitaplarını okumanızı şimdi gönlü güzel adam Oğuz Atay neler demiş bir göz atalım.

 

1.

Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna.

 

2.

Şu anda, sana güzel bir söz söylebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim dedi. Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek; seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda.

 

3.

Ne kadar ürkünç bir iş. Kafamın içinde belirsiz yaratıklar olarak yüzen ve sadece var olmalarıyla yetindiğim cisimciklerin resmini çizmek. Rüyaların resmini çizmek kadar güç.

 

 

4.

Sevmek zor geliyor. Alışmamışım yoruluyorum. Her an sevdiğimi düşünemiyorum. Bazen atlıyorum. Boşluklar oluyor. Bunları boş sözlerle doldurmaya çalışıyorum. Oysa ben her an sana bakmak, bir sözünü kaçırmamak; bir kıpırdanışını, yüzünün her an değişen bütün gölgelerini izlemek, her an yeni sözler bulup söylemek istiyorum. Her mevsimde, her gittiğimiz yerde, insanlarla ve insanlarsız, aşkın değişen yansımalarını görmek istiyorum. Bütün bunlar beni yoruyor. Sen orada duruyorsun ve beni seyrediyorsun sadece. Senin için sevmek, su içmek gibi rahat bir eylem. Ben, her an uyanık olmalıyım.

 

5.

Kelimeden önce de yalnızlık vardı.. Ve kelimeden sonra da var olmaya devam etti yalnızlık. Kelimenin bittiği yerde başladı; kelime söylenemeden önce başladı.. Kelimeler, yalnızlığı unutturdu ve yalnızlık, kelimeyle birlikte yaşadı insanın içinde.. Kelimeler, yalnızlığı anlattı ve yalnızlığın içinde eriyip kayboldu.. Yalnız kelimeler acıyı dindirdi ve kelimeler insanın aklına geldikçe, yalnızlık büyüdü, dayanılmaz oldu.

 

6.

Sen acıyı biriktirmeyi seversin Olric. Sen biriktirmeyi seversin. Hadi devam et şimdi... kuru yaprakları... deniz taşlarını... gözyaşını... sorulamamış soruları... senden kalan sesleri... yaşanamamış paylaşılmışlıkları... birlikte harcamak üzere kalbinde biriktirilmiş zamanları ve hüznü... ve özlemi biriktirmeye.

 

 

7.

Ne gördün bütün kapıların birer birer kapandığı bu dünyada? Hangi kusurunu düzeltmene fırsat verdiler? Son durağa gelmeden yolculuğun bitmek üzere olduğunu haber verdiler mi sana? Birdenbire: "Buraya kadar!" dediler. Oysa, bilseydin nasıl dikkatle bakardın istasyonlara; pencereden görünen hiçbir ağacı, hiçbir gökyüzü parçasını kaçırmazdın. Bütün sularda gölgeni seyrederdin. Üstelik, "daha önce haber vermiştik" derler. "Her şeyin bir sonu olduğunu genel olarak belirtmiştik. Yaşarken eskidiğini ve eskittiğini söylemiştik.

 

8.

Öyleyse, ben de hayatımın sonuna kadar aynı yerde kımıldamadan oturacağım. Herkes istediği kadar koşsun. Beni anlayacak insan, oturduğum yerde de beni bulur.

 

9.

Korkuyoruz. Düşünmekten ve sevmekten korkuyoruz. İnsan olmaktan korkuyoruz. İnsan yerine bir yığın kuklalar yaratıyoruz. İnsana benzetirsek, onlara acımaktan korkuyoruz. İşin içine bir defa acıma girerse, ondan bir daha kurtulamamaktan korkuyoruz.

 

10.

Gerçekle düş birbirine karışıyor; yalanın nerede bittiğini anlayamıyoruz. Tutunacak bir dalımız kalmıyor. Tutunamıyoruz.

 

Diğer alıntılarımız için <<<

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

Muttalip Ata

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

Muttalip Ata

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

10 Yazarın En Sevdiği Aşk Şiirleri

45.342 kez okundu 26 Eylül 2016

İntikam ile Adalet Arasındaki 5 Fark

10.511 kez okundu 09 Haziran 2016

İskambil Kartlarındaki Karakterler ve Anlamları

16.268 kez okundu 06 Haziran 2016

Fantastik Kitaplara Başlamak İçin 10 Öneri

4.033 kez okundu 18 Şubat 2016

Kanıtlandı, kitap okuyunca bakın neler oluyor?

25.387 kez okundu 18 Ocak 2016

'Toz' Prömiyere Hazırlanıyor

7.519 kez okundu 01 Eylül 2016

Türkiye'nin en çok kazanan ilk 10 yazarı

12.793 kez okundu 14 Temmuz 2015

Edebiyattan Uyarlanan En İyi 25 Sinema Filmi

37.089 kez okundu 24 Kasım 2016

Tutunamayanlar Artık İngilizce'de!

5.550 kez okundu 19 Aralık 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk