Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Kütüphanenizde Bulunması Gereken 8 Türk Yazar

26 Mayıs 2015 20:45

Günümüzde daha çok yabancı yazarların tercih edildiği büyük bir gerçek. Farkında olmadığımız Türk yazarlar, okumaktan çekindiğimiz türler ve bunlar gibi birçok neden yazarlarımızın farkında olmamamıza neden olabiliyor. Sizler için kütüphanenizde olması gereken 10 yazarı inceledik. Bu sayede Türk yazarlara istek ve bilinirliğin artmasını diliyoruz.

1) Ahmet Ümit

Gaziantep’te yedi çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelen Ahmet Ümit bugünün deyimiyle Beyoğlu’nun En Güzel Abisi yazdığı kitaplarla gençlerin vazgeçemediği yazarlardan biri olmuştur. Eğer kitaplarını okumadıysanız büyük eksiklik olduğunu ilk kitabını okuduktan sonra anlayacaksınız. Agatha’nın Anahtarı, Sis ve Gece, Patasana, İstanbul Hatırası, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi kitaplarıyla ün salan yazarımız Başkomiser Nevzat tiplemesiyle anılmaktadır.

2) Elif Şafak

Elif Şafak, 1997 yılında ilk romanını çıkardıktan sonra peş peşe yeni eserleri okuyucularıyla bir araya getirmektedir. Geniş bir okur kitlesine sahip olan Şafak, Aşk adlı romanıyla Türk tarihinde en kısa sürede en çok kitap satan yazar ünvanını kazanmıştır. Kitapları otuzdan fazla dile çevrilmiştir. Yazarın bazı kitap isimleri şunlardır; Bit Palas, Araf, Siyah Süt, Aşk, İskender, Şemspare ve Ustam ve Ben’dir.

3) Oğuz Atay

Oğuz Atay, 1934 Kastamonu doğumludur. Ünlü romanı Tutunamayanlar ile ünlenmiş ve ünü günümüze kadar yayılmıştır. 1977 yılında vefat eden yazarımız Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Günlük, Oyunlarla Yaşayanlar gibi birçok kitap yazmıştır.

4) Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli ismini daha çok sanatçı kimliğiyle tanıyor olabilirsiniz. Türk müzisyen, senarist, yazar ve yönetmen unvanlarına sahip olan Livaneli, yazmış olduğu kitaplarıyla kitapseverlerin gözlerinden kaçmamaktadır. Serenad, Kardeşimin Hikayesi, Leyla’nın Evi, Son Ada, Sevdalım Hayat gibi birçok kitap çıkarmıştır.

5) Orhan Pamuk

1952 yılında İstanbul’da doğmuş olan Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un kitapları yaklaşık 60 dile çevrilmiş ve yüzü aşkın ülkede yayımlanmıştır. Bir süre gazetede yazarlık yapan Pamuk, dünyanın en etkili 100 kişisi arasına girmiştir. Masumiyet Müzesi, Benim Adım Kırmızı, Öteki Renkler, Kar, İstanbul: Hatıralar ve Şehir adlı kitapları bulunmaktadır.

6) Ayşe Kulin

Kaleme almış olduğu biyografik eserlerle adını çok okunan yazarlar arasına yazdırmış olan Ayşe Kulin, 1941 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazım dilinin akıcılığından dolayı romanları senaryolaştırılarak beyazperdeye aktarılmıştır. Sevdalinka, Hayal, Dönüş, Veda, Bir Varmış Bir Yokmuş kitaplarının sahibi olan Ayşe Kulin’in bu kitaplar dışında kitaplarıda bulunmaktadır.

7) Canan Tan

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olan Canan Tan, köşe yazarlığı yaparak başladığı Edebiyat’a kitap yazarlığı ile devam etmiştir. Birçok derece ve ödüller alan Tan, günümüze kadar on adet kitap yazmıştır. Bu kitaplarından bazıları, Piraye, En Son Yürekler Ölür, İz ve Hasret’tir.

8) Aziz Nesin

1915 yılında Heybeliada’da doğan Aziz Nesin’in asıl mesleği askerliktir. Mizah, kısa öykü, tiyatro, roman ve şiir dallarında ürünler sunan yazarımız eserleri en çok yabancı dile çevrilen 4. türk yazarı arasında anılmaktadır. Bay Düdük, Zübük, Şimdiki Çocuklar Harika kitapları çıkarmış olduğu romanlardan bazılarıdır. Aziz Nesin arkasında oldukça fazla ödül ve yapıt bırakmıştır.


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Nasıl Daha Fazla Kitap Okurum?

5.468 kez okundu 14 Aralık 2015

En çok kıskanılan kadın! Tomris Uyar

23.196 kez okundu 02 Temmuz 2015

Dünyanın En Güzel 10 Sinema Salonu

5.743 kez okundu 03 Mart 2017

Küçük Prens Hakkında Pek Bilinmeyen 10 Şey

17.369 kez okundu 02 Ocak 2015

Sait Faik: Aşk Üzerine

8.264 kez okundu 13 Haziran 2016

Mustafa Kemal Atatürk'ü En İyi Anlatan Eserler

5.635 kez okundu 02 Kasım 2015

Daha Geç Olmadan İzlemeniz Gereken 30 Efsane Film

58.777 kez okundu 20 Nisan 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk