Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Kitaplarını Okumaya Doyamadığımız Zülfü Livaneli'nin Edebiyat Mutluluktur Kitabından 28 Alıntı

12 Aralık 2016 10:51

Hemen hemen her alanda başarılı olan, uluslararası bir yazar, bir müzisyen, bir yönetmen, bir politikacı olan sevgili Ömer Zülfü Livaneli hakkında ne konuşsak az kalacak ender insanlardan biri. Kitaplarının hepsi defalarca okunmaya değer. Sanatçı kimliği zaten gönlümüzde en güzel yerde. Yine kendisi gibi değerli olan Yaşar Kemal ile olan dostluğu insanı imrendirecek cinsten. Nazım Hikmet'i sevmesi ayrı güzel. Söylemesi ayrı güzel. Edebiyat Mutluluktur kitabı onun köşe yazılarından derlemedir. O kadar dolu bir kitap ki, içinde bir dünya saklı. Kitabın kapağındaki kuş gibi okuyucu da o dünyanın üzerinde seyre başlıyor. İşte en güzel alıntılar;

 

"Schopenhaur, 'insan istediğini yapabilir ama istediğini isteyemez' demişti. Kitle iletişiminin ve medya yönlendirmelerinin kişiler üzerindeki etkisi arttıkça bu sözün geçerliliği de artıyor."  (S:17)

 

"Ey sevgili okur! Eğer bir kitap kendini okutamıyorsa, ilerlemiyorsa, o zaman derhal o kitabı kaldırıp atmak ve dünyada okunmayı bekleyen nitelikli eserlere yönelmek en iyisi. Kapitalizmin kafa karıştırıcı ürün pazarlama tekniklerinden kurtulmanın tek yolu, kendi okuma zevkinize güvenmektir."  (S:21)

 

"Çünkü söz sanatları, her zaman tehlikeli sayılmıştır. İnsanları düşünmeye, sorgulamaya, bilinçlenmeye, başkaldırmaya davet eder. Her iklimde, her rejimde ve yüzyıllar boyunca şairlerin, yazarların hapsedilmesinin hatta öldürülmesinin temel nedeni budur."  (S:21)

 

"Zaten kitap okumaya geç başlamış bir toplumuz. Türkiye'de yüzyıllar boyunca sürüp giden bir yayıncılık yok. En eski (ve hala çalışır durumda olan) yayınevimiz 100 yılı aşkın bir süredir nitelikli kitaplar yayımlayan Remzi Kitabevidir."  (S:23)

 

"Farklı görünme çabası sıradanlığın göstergesi değil midir? Gerçekten farklı olan bir kişi, neden farklı olduğunu kanıtlamaya uğraşsın? O sadece anlatacaklarının özüne en uygun biçimi yaratmakla uğraşır." (S:38)

 

"Marx'ın çok sevdiği, eski Romalı Terentius'a ait Latin deyişini hatırlarsak, 'insani olan hiçbir şeyin yabancı olmadığı' bir dünya kurabilen yazarlarda, tarih sadece bir dekor olarak kalıyor."  (S:45)

 

"Çünkü edebiyat bir laf ebeliği değil, insan ruhunun derinliklerine ulaşma sanatı."  (S:47)

 

 

"Elbette bilinci yüksek olanın derdi daha çok. Çünkü bir gerçeğin farkına varan insan bir daha onun farkında olmadığı zamana dönemez."  (S:55)

 

"İnsan soyunun en korkunç eylemi öldürmek, en kötü huyu ise alışmak."  (S:61)

 

"Lenin'in 'en doğru fikir bile abartılırsa saçmaya varır' sözüne uygun olarak, postmodern edebiyat da doğru bir noktadan hareket ettiği halde 'saçma'ya yani 'absürd'e vardı." (S:73)

 

"Eski kitapları ara sıra tekrar okumayı, en azından elime alıp göz gezdirmeyi severim."  (S:75)

 

"Rönesans yaratıcılığı insanların birden fazla disiplinle meşgul olması ve birçok dalda eser vermesi anlamına gelir."  (S:76)

 

"Müzik zaten hayatımın bir parçası, edebiyat ise en eski ve en derin tutkum."  (S:81)

 

"Çünkü roman, konuyu çok kapsamlı işleyen bir tür. Belki de hikaye veya uzun hikaye sinemaya uyarlanmak için daha uygundur. Roman uyarlamalarında, film ekibini tedirgin eden bir gerçek var: Filmi, çoğunlukla romanı okuyan insanların izleyecek olmaları. Aslında o film her okurun kafasında daha önce birer kez filme çekilmiş oluyor." (S:82)

 

 

"Zaten yazınsal dili iyi kurulmuş her romanın filmini çekmek zordur." (S:88)

 

"Yine de ne mutlu bana ki henüz yaşarken, yazdığım şarkıların halka mal olduğunu, bu ülkenin mayasına harcına karıştığını görmek bahtına eriştim. En büyük ödülüm budur." (S:92)

 

"Bence Konfüçyüs'ün 'Bir toplumda müzik bozulursa her şey bozulur!' sözünü hep hatırda tutmak gerek. Çünkü müzik, bir toplumun en önemli göstergesi." (S:107)

 

"Almanların bir sözünü hatırlayalım; Çok düşman, çok şeref demektir." (S:121)

 

"Şairin dediği gibi kartalı gökyüzünde uçuran kanatlar o kadar büyüktür ki, yerde yürümesine engel olur."  (S:124)

 

"Bugünkü sıkıntılarımızın temelinde kimliğimizi, kişiliğimizi yitirmenin, bizi biz yapan değerleri dışlayıp taklit değerlerin peşine takılmanın, kısacası bir kültür krizinin yattığına inanıyorum." (S:129)

 

"Dünyada sadakati, koruyuculuğu ve sevimliliğiyle tanınan bu güzel yaratıklar, bizde çoğu zaman aşağılanıyor. İnsanlar birbirlerinin canını yakmak istediğinde 'köpek' ve 'it' kelimelerini kullanıyorlar." (S:149)

 

 

"Bir ulusun büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara nasıl davrandıklarına bakarak anlaşılabilir" demiş Mahatma Gandhi. (S:151)

 

"Yazarlar, şairler, filozoflar, müzisyenler, ressamlar arasında başkasını öldürene çok az rastlanır ama kendini öldürene daha sık...
Bu duyarlı insanlar dünyayı değiştiremeyeceklerini anladıkları anda kendi varoluş biçimlerini değiştirme yolunu seçiyorlar." (S:153)

 

"Anılarını yazmamış, en azından hayatının bir dönemimde yazmayı düşünmemiş yazar yoktur." (S:173)

 

"Bugünün Türkiyesi ne yazık ki sadece TV tartışmaları ve gazete polemikleriyle düşünüyor; daha doğrusu düşünmüyor. Çünkü ne felsefe var ortalıkta, ne de toplumu sürükleyen şiir." (S:191)

 

"Atatürk dile çok önem veren, Osmanlının son döneminde zirveye yükselmiş olan dili ustaca kullanan (o devrin tabiriyle) bir münevverdi." (S:209)

 

"Unutmayalım ki, okumak, yazar olmanın bir numaralı okuludur. Yazarlığın diğer dallar gibi okulu yok." (S:229)

 

"Bir de kitap ne kadar zor okunursa derinliği o kadar fazla olur anlayışı egemen. Bu anlayış yanlıştır. Buna karşı hepimiz mücadele edelim." (S:240)

 

Diğer alıntılarımız için <<<


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

En İyi Anı-Mektup-Günlük Kitapları

4.490 kez okundu 02 Haziran 2015

Birbirinden İlginç 13 Biyografi Filmi

7.229 kez okundu 13 Mart 2017

Bizim Yunus'un 7 Başlıkta Yaşam Öyküsü

51.574 kez okundu 12 Ağustos 2016

Bosna Savaşı Hakkında En Beğenilen Romanlar

19.022 kez okundu 02 Haziran 2015

En Yaratıcı 5 Kitap Okuma Koltuğu

9.004 kez okundu 25 Mayıs 2015

Kendi Sesinden Necip Fazıl Kısakürek'in Hayatı

22.157 kez okundu 26 Ağustos 2016

Kitap Okurken Orgazm Olmak

133.486 kez okundu 23 Ağustos 2016

Birbirinden İlginç 6 Sosyal Psikoloji Deneyi

9.657 kez okundu 02 Temmuz 2015

Ölüm Yıldönümünde 15 Efsane Sözüyle Turgut Uyar

29.264 kez okundu 22 Ağustos 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk