Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Hüseyin Nihal Atsız'ın Türk Tarihinde Meseleler Kitabı ve 5 Önemli Alıntı

07 Aralık 2016 10:50

Hüseyin Nihal Atsız 1905 tarihinde İstanbul’da doğan Türkçü/Turancı görüşe sahip mesleği öğretmen olan,zamanının fikir adamıdır. Benimsediği görüş çervesinde makaleler, romanlar ve denemeler yazmıştır.

Tanıtım bülteninden..;

Türk tarihi henüz tedvin edilmemiştir. Bu kadar büyük ve mühim bir milletin tarihi için henüz tedvin edilmemiştir demek ilk bakışta insana imkânsız gibi görünse de bu, bir gerçektir. Bunun başlıca üç sebebi vardır: Birincisi, Türk tarihinin başka milletlerle asla ölçüştürülemeyecek kadar geniş bir coğrafya sahasında geçmesi; ikincisi Türk tarihçilerinin devletten çok hanedanlara değer vermesi; üçüncüsü de Türk milletinin tarihi yapan, fakat yazmayan bir millet karakterinde olmasıdır. Bu sebeple Türk tarihinin en çok bilinen şahısları ve olayları üzerinde bile bazen derin fikir ayrılıkları göze çarpmaktadır. Bu kitap, bu fikir ayrılıklarından doğan meselelerin bir bölümünü ele alarak tartışmak, bir sonuca varmak için yazılmıştır. Türk tarihinin meseleleri şüphesiz, yalnız burada ele alınanlardan ibaret değildir. Maksat, bu meselelerden birkaçını göstererek aydınların, özellikle tarihçilerin dikkatini bu konular üzerine çekmek, ihtilâflı noktalarda fikir birliğine varmak için gerekli toplantıların ve tartışmaların yapılmasına yol açmaktır. Bunlar yapılabilirse tarihimiz tedvin olunmak yoluna girecektir.

 

Bazı önemli alıntılar;

Bizim ilk padişahlarımız Horasan’da yaşayıp ölmüş, fazla olarak da bölgeye edebi Türklük damgası vurmuştur. Sözün kısası, yine bir mayıs ayında, 1040 yılında 23 Mayısında kazanılan Dandanekan Meydan Savaşı’nın sonunda kurulan devletimiz bugüne kadar aralıksız gelen bir devlettir.

 

Bugün Türkler arasındaki kültür birliği ancak gönül birliği, tek millet olmak şuuru, biraz da dil birliği halinde yaşamaktadır. Fakat bu gidişle 50 yıl sonra diller ayrılacaktır. O zaman ne olacak? Onlar artık başka millet oldu diyerek miskin bir tevekkülle bu oldu bittiyi kabul mü edeceğiz? Yoksa eski yurtları ve soyumuzun koparılmış parçalarını kurtarmak için, savaş da dahil, her şeyi göze alacağız? Elbette göze alacağız. Şüphesiz zamanı kollamak hesapları iyi yapmak şartı ile...

 

Hayat savaştır. Ölümden korkanlar yaşamasın. Bayraklar, nasıl kanlandıkça bayrak oluyorsa, toprak nasıl kanla sulandıkça vatan haline geliyorsa toplumlarda ölmesini bildikleri nispette millettirler. Ölümden ancak hayvan ve hayvanlaşmış insan kaçar. Ölümlerin en güzeli ise yurt ve şeref uğrunda ölümdür. İçimizi sızlatan şehitlerimi aynı zamanda övüncümüz ve sevincimizdir de…

 

Türkler, Türk tarihinin birinci sınıf insanlarından bazılarını tenkit etmek, beğenmemek, sevmemek hakkına sahiptirler. Fakat hanedanlar arasındaki rekabetler sebebiyle bunlardan birini tutarak onun hasmını düşman diye ilan edemezler. Irk davalarında coğrafyanın hiçbir değeri yoktur.

 

Türk tarihinin hamasi ve lirik bir yankısı olan milli destanlarımız bize, Milattan önce VII. Yüzyılın kırıntılarını bile getirmektedir. Fakat ne yazık ki bu büyük destanın mahiyetini ve onun başkahramanı olan Alp Er Tunga’yı ancak İran kaynaklarındaki şeklinden öğrenebiliyoruz. Bu destanın Türkçesinden yalnız bir ağıt kalmıştır ki, o da Milattan sonraki XI. Yüzyılda kağıda geçirilmiş ve orijinalliğini kaybetmiştir.

 

Diğer alıntılarımız için <<<


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/samedyavuz.jpg
Samed Yavuz

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/samedyavuz.jpg
Samed Yavuz

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Ağustos Ayında En Çok Okunan Kitaplar İlk 10

39.508 kez okundu 08 Eylül 2016

Bilinen Bilinmeyen 101 Cemal Süreya Sözü

33.559 kez okundu 05 Şubat 2016

Ömer Seyfettin'in Acı Ölüm Hikayesi!

4.619 kez okundu 06 Mart 2017

1984 Kitabından En Etkileyici 15 Alıntı

25.317 kez okundu 21 Eylül 2015

Fransa'da Hogwarts Kuruluyor

4.502 kez okundu 02 Kasım 2016

2017'nin Merakla Beklenen 4 Uyarlama Filmi

116.519 kez okundu 11 Eylül 2016

Düşlerde Yaşayan J.M.Barrie'nin Film Olan 5 Eseri

5.369 kez okundu 26 Aralık 2016

Düzenli Kitap Okumanın 27 Şahane Faydası

23.748 kez okundu 22 Kasım 2016

Unutulmayacak Kitaplardan, İz Bırakan Sözler

4.795 kez okundu 02 Ocak 2015

Hafta Sonu Kaçamakları İçin 10 Rota

11.721 kez okundu 05 Eylül 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk