Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Ferzan Özpetek'in Kitabı İstanbul Kırmızısı'ndan 14 Kızıl Alıntı

20 Şubat 2017 13:08

Türk asıllı başarılı İtalyan yönetmen Ferzan Özpetek'in bu kitabını ne zamandır okumak istiyordum. Ünlü yönetmen filmleriyle uluslararası bir çok ödülün sahibi olmuş, dünyanın en beğenilen yönetmenlerinin yanında yerini almıştır. Benim en sevdiğim filmi La Finestra Di Fronte (Karşı Pencere) dir. O filmi bir kaç kez izlemiş, müziklerini defalarca dinlemiştim. Kitabına gelince, İstanbul Kırmızısı bir günde bitirebileceğiniz hoş, akıcı bir kitap. Karakterler ayrı anlatılıyor ve sonlara doğru ortak bir minvalde buluşuyorlar. Araya serpiştirilen çok güzel sözler var. Ferzan Özpetek'in kendi hayatından da izler barındırıyor. Kalamışta'ki evleri, annesinin gençliği, yaşadıkları, babasıyla yaşadığı ayrılıklar, eski bir aşkı kaybetmenin hüznü, İstanbul sevdası ve diğer bağımsız karakter Anna var. Kocasının ihaneti, yeni tanıştığı insanlar kısaca İstanbul'a geldiğinde yaşadıkları anlatılıyor. Filmlerindeki tat bariz burada da hissettiriyor kendini. Şimdi gelelim en kızıl alıntılara;

 

"İnsanın deniz manzaralı bir odası olması güzeldir; hele de su uzaktan ışıl ışıl parlıyorsa..." (S:13)

 

"Çocuklar içgüdüsel biçimde neyi sorup neyi sormamaları gerektiğini bilirler; karşılarındakilerin yanıt veremeyeceğini anlarlar." (S:15)

 

"İstanbul hüznün, üzüntü ile özlemin arasında duran o duygunun şehri." (S:21)

 

"Dedesi sürekli, 'çiçeklerden ders al' derdi. 'Sabırlı olmayı, beklemeyi çiçeklerden öğren. Çünkü çiçekler dondurucu kışın ardından ilkbaharın geleceğini bilirler.'" (S:24)

 

"Havaalanları vedalaşmalar ve hatta kucaklaşmalar için uygun değil; tren istasyonlarının büyüsü yok oralarda." (S:29)

 

 

"Ama suyun cilaladığı, kıyıda bulduğum taş misali içimde taşıdığım deniz ilkgençliğimin denizidir. Marmara Denizi'dir." (S:53)

 

"Çünkü aşk cinsiyet ayırmaz; aşk sever, işte o kadar." (S:57)

 

"Aşk hakkında öğrendiğim, aşkın var olduğudur. Ya da belki, daha yalın anlatımla aşk hakkında öğrendiğim ve öğrenmeyi sürdürdüğüm, filmlerimde, bütün filmlerimde anlattığımdır. Yani sevdiğimiz insanları asla unutmadığımız, onların daima bizimle kaldıklarıdır; bizi onlara artık var olmasalar bile çözülmez biçimde bağlayan bir şeyler olduğudur." (S:64)

 

"...temelde aşık olmayı açıklayacak bir neden yoktur. Sadece olur. Bu bir gizemin içine girmek gibidir:sınırı aşmak, eşiği atlamak gerekir. Ve orada, bu gizemde mümkün olduğunca uzun süre kalmayı denemektir." (S:65)

 

 

"Haydarpaşa, XIX.yüzyıl başlangıcının kemerleriyle bir istasyondan çok tiyatroyu andırıyor; kim bilir burada kaç drama tanıklık etmiştir; ne çok elveda, ne çok sevda görmüştür." (S:75)

 

"Her bahar gitmek isterim. Gittiğim olmadı hiç. Ama olsun...İstemek de güzel." (S:95)

 

"Sevdiklerimizin ve bizi sevenlerin zayıflıklarını anlamaya çalışmak, bizde yarattıkları acılar yüzünden onları bağışlamak gerekir. Çünkü gerçekten önemli olan, göze görünen değil, duyguların özüdür." (S:105)

 

"'Biliyor muydun, Japonya'da kırık seramikleri onarırken kırığı örtmeye çalışmazlar, tam tersine onu vurgulamak için kırık yeri altınla doldurarak düzeltirler' diyor. Çünkü bir şey zarar gördüyse, bir öyküsü varsa bu daha güzel sayılır." (S:110)

 

"Çünkü her şey değişiyor ama değişmeyen tek şey, dünyayı değiştirme arzusu. Her şey değişiyor ama devrim değişmiyor." (S:114)

 

Diğer alıntılarımız için <<<

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

İşte, İçinden Deniz Geçen 10 Kitap!

7.039 kez okundu 30 Haziran 2016

Eylül'de İzlemeden Geçilmeyecek 5 Film

81.029 kez okundu 15 Eylül 2016

2016'nın En İyi Belgeselleri

6.598 kez okundu 29 Temmuz 2016

Bosna Savaşı Hakkında En Beğenilen Romanlar

19.022 kez okundu 02 Haziran 2015

Sonbahara Yakışacak 5 Kitap Önerisi

25.389 kez okundu 28 Eylül 2016

Tolstoy’un Okumanızı İstediği 6 Yazar

9.984 kez okundu 25 Ekim 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk