Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Erich Fromm'dan Sevmenin Sanat Olduğunu İspatlayan 8 Ufuk Açıcı Tespit

25 Ağustos 2016 16:36

Erich Fromm, ünlü ruhblimci, toplumbilimci, düşünür ve yazar. Çalışmaları ve yapıtlarıyla yaşadığı dönemde adını duyurmuş kıymetli bir bilim insanı. Erich Fromm’un tüketim toplumunun sevgi ve sevme anlayışına dair görüşleri ve eleştirileri bir o kadar önemli. “Sevgi”nin insanlık için önemi ortada ve açık. Tanımını yapmak ise zor. Ve bir o kadar gereksiz. Sevgi anlayışımızı sorgulatacak ve yeniden yaratacak bu fikirlere şöyle bir bakmakta fayda var:

 

 

1) Bütün insanlar, sevginin önemli olduğu konusunda hemfikir. Ancak hiç kimse, sevgi konusunda bir şeyler öğrenmek gerektiğini düşünmez. 

“Büyük çoğunluk sevme sorununu; sevmek’ten, kişinin kendi sevme yetisinden çok, sevilme sorunu olarak görür. Bu yüzden onlar için önemli olan nasıl sevilebilecekleri, nasıl sevimli olabilecekleridir. “

 

2) Yalnızlık, sevgiye olan gereksinimi artırıyor. Bütün insanlar, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde, farklı türde sevgilerle bu duyguya  -yalnızlığa- dayanmaya çalışıyor: Sevgi insanın ayrılık, yalnızlık duygularını yenmesine yardım eder; gene de kendisi olarak kalmasını, bütünlüğünü yitirmemesini sağlar. Sevgide iki varlığın bir olması, gene de iki ayrı varlık olarak kalabilmeleri ikilemi gerçekleşir.

 

3) Çağımız insanın hayatını şekillendiren tüketim ilişkileri, madde ve nesne üzerinden yürütülen alışveriş, sevgiyi de etkilemiş durumda. Güce ve paraya sahip olanın en güzel imkânlara ve nesnelere sahip olabildiği yahut herkesin olanağı ölçüsünde en iyi nesneyi bulmasının önemli olduğu toplumsal kültürden sevgi de payını alıyor. İki kişi, kendi satın alma güçlerine göre pazardaki en iyi nesneyi bulduklarına inandıkları gün, âşık olurlar birbirlerine. Gerçekten mülk satın alırken olduğu gibi bu alışverişte de sonradan geliştirilecek özellikler oldukça önemli rol oynar. Alışveriş üstüne dönen, maddesel değerlerin en üstün değerler olduğu bir ekinde insanlar arası ilişkilerin de mal mülk ve iş pazarında geçerli olan yöntemlere göre yönetilmesine şaşmamak gerek.

 

4) Özenme, kıskançlık, hırs türü ne olursa olsun açlık: Bütün bunlar tutkulardır. Oysa sevgi zorunluluk altında değil; yalnızca özgürlük içinde gelişir. İnsanca güçlerin ortaya dökülmesidir.

 

 

5) Özenme, kıskançlık, hırs türü ne olursa olsun açlık: Bütün bunlar tutkulardır. Oysa sevgi zorunluluk altında değil; yalnızca özgürlük içinde gelişir. İnsanca güçlerin ortaya dökülmesidir.

 

6) Sevgi bir etkinliktir; edilgen bir olay değildir. Bir şeyin içinde olmaktır, bir şeye kapılmak değil. Sevginin etkin özelliği şöyle tanımlanabilir: Sevgi vermektir. Vermek nedir? Çok kolay gibi görünse de bu sorunun yanıtı karışıklıklarla, belirsizliklerle doludur. Bu konuda en büyük yanılma, vermenin “bir şeyden vazgeçmek” ondan yoksun kalmak, o şeyi birisi uğruna yitirmek diye anlaşılmasıdır.

 

 

7) Seven kişi başkasına ne verir? Kendisinden verir; kendisinde bulunan en önemli şeyden, yaşamından verir. Bu, o kimsenin yaşamını, öbür insan uğruna harcaması demek değildir. Sevinçlerinden, ilgilerinden, anlayışından, bilgisinden, nüktesinden, üzüntülerinden verir.

 

8) Sevginin türleri vardır:

Çocuk sevgisi şöyledir: “Sevildiğim için seviyorum.”

Büyüklerin sevgisi şöyledir: “ Sevdiğim için seviliyorum.”

Olgunlaşmamış sevgi:” Seni, sana gereksinmem olduğu için seviyorum.”

Olgun sevgi:” Seni sevdiğim için sana gereksinmem var.”

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/onur-uzun.jpg
Onur Uzun

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/onur-uzun.jpg
Onur Uzun

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

En Sevilen 12 Uyarlama Dizi

34.068 kez okundu 09 Eylül 2016

Ekim'de Listede En Çok Okunan Kitaplar

4.804 kez okundu 04 Kasım 2015

Sıfırdan Zirveye Yükselme Temalı 20 Enfes Film

45.061 kez okundu 15 Haziran 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk