Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Elif Şafak'ın Aşk Kitabından Hayatınızı Değiştirecek 8 Alıntı

04 Ekim 2016 13:54

Bazı kitaplar vardır ki, yıllar sonra adını duyduğunuzda, yüzünüzde sizde bıraktığı izi belli eden bir gülümseme yaratır. İşte Elif Şafak’ın “Aşk” isimli kitabı ne zaman ismini duysam bende böyle bir etki bırakır.

Okuduğum zaman sorgulamama , bilinçlenmeme, Tebrizli Şems‘in yönlendiren güzel öğütlerine , Elif Şafak’ın kitapta yarattığı karakterinin yaşadığı süreci empati yaparak kendimden de bir şeyler bularak anlamama yol açan mükemmel bir kitaptır. Yıllar önce almış olduğum, yüzünüze tebessüm, hayatınıza ışık olacak ufak alıntılarla sizleri baş başa bırakıyorum.

 

***Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. “Aman sakın kendini” diye tembihler. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği : “Bırak kendini ko gitsin”. Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var.

 

*** Her hakiki aşk , umulmadık dönüşümlere yol açar. Aşk bir milat demektir. Şayet “aşktan önce” ve “aşktan sonra” aynı insan olarak kalmışsak, yeterince sevmemişiz demektir. Birini seviyorsan onun için yapabileceğin en anlamlı şey değişmektir.” (Tebrizli Şems)

 

*** İnsan sevdiklerinin iyiliğini istediği için onlara müdahale etmeden duramıyor ama bunun bir faydasını da görmüyor aslında. Kendi adıma ben , ancak başkalarına müdahale etmeyi bırakıp , “tevekkül ” ettiğim zaman rahat ettim, biliyor musun? (Tebrizli Şems)

 

*** Başkalarının ne düşündüğüne fazla kafa yoruyorsun. Ama bilsen ki başkalarından kabul ve hürmet görmeyi ne kadar çok arzu edersen, onların tenkit ve eleştirilerine-dedikodularına da o kadar takılırsın. (Tebrizli Şems)

 

Kitapta Tebrizli Şems’e ait 40 kuraldan bahsedilmekte; çaresiz hissettiğimiz, umutsuzluğa kapıldığımız anlarda ilaç gibi gelecek birkaç kural da aşağıda;

 

***8. Kural

Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile , sonunda O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var.”

 

***9. Kural

Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir.Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki , gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.

 

***38. Kural

“Yaşadığım hayatı değiştirmeye, kendimi dönüştürmeye hazır mıyım?” diye sormak için hiçbir zaman geç değil. Kaç yaşında olursak olalım, başımızdan ne geçmiş olursa olsun , tamamen yenilenmek mümkün. 
Tek bir gün bile öncekinin tıpatıp tekrarıysa, yazık. Her an her nefeste yenilenmeli. Yepyeni bir yaşama doğmak için ölmeden önce ölmeli.”

 

 

Diğer alıntılarımız için <<<

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ozge-ayturk.jpg
Özge Aytürk

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ozge-ayturk.jpg
Özge Aytürk

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun
04/10/2016 16:01
ne güzel kitaptı ya :))
04/10/2016 16:19
Bu kitabı okudum ve tek kelime ile müthişti !

10 Yazarın En Sevdiği Aşk Şiirleri

45.260 kez okundu 26 Eylül 2016

Hepimiz gibi olan “Daktilokafa”nın Hikayesi

5.677 kez okundu 06 Ağustos 2015

Her An Karşılaşabileceğimiz 7 Doğal Afet Filmi

11.878 kez okundu 30 Kasım 2016

Liste Kitap Simyacı ile Youtube'da!

5.167 kez okundu 15 Eylül 2016

20. Yüzyılın Okunması Gereken 50 Romanı

4.838 kez okundu 21 Mayıs 2015

Filmlerden İlham Almış 15 Dövme

41.043 kez okundu 02 Eylül 2015

İsimleri Son Anda Değişen 18 Önemli Roman

8.952 kez okundu 02 Kasım 2016

Hayatınızı Değiştirecek 10 Belgesel Önerisi

42.243 kez okundu 27 Ekim 2016

Efsaneleri ve Gerçekleri İle Kız Kulesi

5.545 kez okundu 03 Mart 2017


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk