Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Derin Anlatımı ile Aklınızdan Çıkmayacak Kitap: Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nden 18 Alıntı

03 Ocak 2017 01:07

Saatleri ayarlama enstitüsü, Türk edebiyatının klasikleri arasında. Ancak onu diğer klasikleşmiş kitaplardan ayıran çok özelliği var. Ahmet Hamdi Tanpınar, yarattığı kurgusal dünyayı öyle bir akıcı anlatımla sunuyor ki okuyucuya, bu yüzden kitaba bir başladınız mı elinizden bırakmak gayet zor oluyor. Her ne kadar Osmanlıca ve Farsça kelimelerin yoğunluğu göze batsa da, anlatımı sayesinde roman her dönem için vazgeçilmez bir başyapıt niteliğinde.

İşte; "Derin Anlatımı ile Aklınızdan Çıkmayacak Kitap: Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nden 18 Alıntı"

1. 

"Korku... Korku ve insan, korku ve insan talihi, insanın insana hücumu, o hiç yere düşmanlık. Fakat neyi aldatabilirdim, kime anlatabilirdim? İnsan neyi anlatabilir? İnsan insana, hangi derdini anlatabilir? Yıldızlar birbiriyle konuşabilir, insan insanla konuşamaz."

2. 

"Hayatımızın bir devrinden sonra başımıza gelen şeylere o kadar hazırlanmış oluyoruz ki, kederimizi kendi içimizde taşır gibi yaşıyoruz."

3. 

"Bazı insanların ömrü vakit kazanmakla geçer. Ben zamana, kendi zamanıma çelme atmakla yaşıyordum."

4. 

Hayat denen bir şey vardı. Paralı parasız insanlar yaşıyorlardı. Kızıyorlar, gülüyorlar, ağlıyorlar, alakadar oluyorlar, seviyorlar, ıstırap çekiyorlar fakat yaşıyorlardı."

5-

 

"Bazen düşünüyorum, ne garip mahluklarız? Hepimiz ömrümüzün kısalığından şikayet ederiz; fakat gün denen şeyi bir an evvel ve farkına varmadan harcamak için neler yapmayız?"

6. 

"Ben aşktan daima kaçtım. Hiç sevmedim. Belki bir eksiğim oldu. Fakat rahatım. Aşkın kötü tarafı insanlara verdiği zevki eninde sonunda ödetmesidir. Şu veya bu şekilde... Fakat daima ödersiniz... Hiçbir şey olmasa, bir insanın hayatına lüzumundan fazla girersiniz ki bundan daha korkunç bir şey olamaz..."

7. 

"Bu daima böyledir. Hadiseler kendiliğinden unutulmaz. Onları unutturan, tesirlerini hafifleten, varsa kabahatlerini affettiren daima öbür hadiselerdir."

8. 

"İyiden iyiye uyandığı halde, biraz evvelki rüyaların havasından bir türlü sıyrılamadığı için yatağından çıkamayan bir insan gibi, o da hakikaten 20 yaşına doğru çok gürültülü ve heyecanlı yaşadığı ve bütün tadını çıkardığı genç kız hayatını bir türlü bırakamıyor, aradaki 5 sene içinde birçok şey esaslı şekilde değişmesine rağmen, onu devam ettirmek istiyordu."

9. 

"Fakir düşmüş bir ailede doğdum. Buna rağmen çocukluğum epeyce mesut geçti. Fakirlik, içimizde etrafımızda ahenk bulunmak şartıyla -ve şüphesiz muayyen bir derecesinde- zannedildiği kadar korkunç ve tahammülsüz bir şey değildir. Onun da kendine göre imtiyazları vardır. Benim çocukluğumun belli başlı imtiyazı hürriyetti."

10. 

"Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır... Bu da gösterir ki, zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"

11. 

Her insan, ne kadar müspet yaradılışta olursa olsun ölümünden sonra tekrar dirilmeyi düşünür, özler. Bu hayat dediğimiz mihnetler silsilesinin çok ileri zamana, müpheme atılmış bir mükafatı gibidir. En müsait ve daima kazanacak kağıtlarla oynanan bir oyun gibi, yeniden, adeta baştan aşağı beğenmemek, inkar etmek, değiştiğinden dolayı sevinmek için kalmışa benzeyen küçük bir mazi şuurundan başka her şeyi, her tarafı değişmek, güzelleşmek şartıyla tekrar yaşamaya başlamak insanlığın elbette vazgeçemeyeceği bir hülyadır."

12. 

"Gülüşü bana kaybettiğimi sanığım her şeyi bir lahzada iade etti."

13. 

"Modern hayat, ölüm düşüncesinden uzaklaşmayı emreder."

14. 

"Emine'nin ölümüyle son tutunduğum dal da kopmuş gibi büsbütün boşlukta kaldım. Kaybettiğim şey benim için o kadar büyüktü ki ilk önceleri bunu bir türlü anlayamadım. Ne de hayatımdaki neticesini ölçebildim. Sade içimde simsiyah ve çok ağır bir şeyle dolaştım durdum. Sonra bu haraplığa daha başka bir duygu, bir çeşit kurtuluş duygusu karıştı. Bir baskıdan kurtulmuştum. Artık Emine bir daha ölemezdi, hatta hastalanamazdı da. Orada zihnimin bir köşesinde olduğu gibi kalacaktı. Hayatımda birçok şeyler daha beni korkutabilir, başıma türlü felaketler gelebilirdi. Fakat en müthişi, onu kaybetmek ihtimali ve bunun korkusu artık yoktu."

15. 

"Dinlemesini biliyorsun, ki bu mühim bir meziyettir. Hiçbir işe yaramasa bile insanın boşluğunu örter, karşısındakiyle aynı seviyeye çıkarır!"

16. 

"Çok dikkat ettim, masallar adla başlar. Ceketinize veya boyun bağınıza eskiliği veya güzelliği yüzünden bir ad verin, derhal hüviyeti değişir, bir çeşit şahsiyet olur."

17. 

"Realist olmak hiç de hakikati olduğu gibi görmek değildir.Belki onunla en faydalı şekilde münasebetimizi tayin etmektir.Hakikati görmüşsün ne çıkar? Newton başına düşen elmayı,elma olmak haysiyetiyle mütalaa etseydi belki çürümüş diye atabilirdi.Fakat O böyle yapmadı.Şu elmadan nasıl istifade edebilirim? diye kendine sordu.Azami istifadem ne olabilir?"

18. 

"En iyisi düşünmekti. Kaçmaktı. Kendi içime kaçmak. Fakat bir içim var mıydı? Hatta ben var mıydım? Ben dediğim şey bir yığın ihtiyaç, azap ve korku idi."

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Behzat Ç.'nin Yazarı Emrah Serbes'ten 10 Alıntı

42.443 kez okundu 22 Ağustos 2016

“İçimdeki Deniz”den 14 Etkileyici Replik

13.049 kez okundu 12 Nisan 2016

Görünüşte nasılız içimizde nasıl?

15.888 kez okundu 05 Ağustos 2015

Tek İple Bir Rönesans Tablosunu Yeniden Yarattı

5.823 kez okundu 23 Ağustos 2016

Liste Kitap Simyacı ile Youtube'da!

5.170 kez okundu 15 Eylül 2016

Vampir Dendiğinde Akla İlk Gelen 10 Film

16.272 kez okundu 22 Mart 2016

Kitap Okumakla İlgili Atasözleri Ve Özdeyişler

63.720 kez okundu 29 Mayıs 2015

Edebiyattan Uyarlanan En İyi 25 Sinema Filmi

37.089 kez okundu 24 Kasım 2016

Çok İlginç: 13 Psikolojik Gerçek

25.830 kez okundu 31 Ağustos 2015

İçimizdeki Şeytan’dan 15 Etkileyici Alıntı

13.442 kez okundu 24 Kasım 2016

Kadınlardan Bilgece ve Hınzırca 20 Söz

4.308 kez okundu 04 Şubat 2016

Yaşam Dolu 20 Kürtçe Kelime

63.683 kez okundu 20 Eylül 2016

Turgut Uyar'ın Ölümünden Sonra Yakılan Ağıtlar

4.443 kez okundu 04 Ağustos 2016

Adorno'dan Kültür ve Yaşama Dair 10 Söz

6.820 kez okundu 19 Ocak 2017

Konstantiniyye Oteli'nden 15 Etkileyici Alıntı

4.610 kez okundu 09 Eylül 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk