Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Çocuklarınızı Kütüphaneye Götürmek İçin 5 Önemli Sebep

29 Haziran 2015 10:44

Kütüphane alışkanlığı düşük olan bir toplumda bulunduğumuzu söylemek yalan olmayacaktır. Çoğu insanın kendisine en yakın kütüphanenin nerede olduğunu bilmediğini söylemek, gerçeği yüze vurmak olacaktır. Sanal mecraların bilgiye en kolay erişilebilir bir nokta olduğu dünyamızda, sanal bilgilerin karışıklığı ve kirliliği su götürmez bir diğer gerçektir. Geleceğe yatırım olarak bile değil, bilginin kalıcılığı ve kesinliği için, yalnızca ve yalnızca çocuklarımızın daha huzurlu ve doğru şekilde bilgi almaları ve yetişmeleri adına kütüphaneleri hafta sonu gezi listelerimize eklememiz çok önemlidir. Bu anlamda hem sizin için, hem de çocuklar için kütüphane alışkanlığının en önemli 5 faydasını listeledik;

1- Bilgi ve okuma alışkanlığı

Kütüphaneler bilginin bir çok kaynaktan ve ilk elden size ulaşmasını sağlar. Sizin oraya gitmeniz hem size hem de çocuğunuza çok büyük şeyler katacaktır. Düzenli şekilde edinilen bu alışkanlık sayesinde okuma becerisi gelişen çocuklar aynı zamanda beyin ve iletişim yönünden de çok ileri bir seviyede gelişim göstermektedir. Eh boşuna dememişler, "kitap beynin en lezzetli yiyeceğidir" diye. Tabi ki çocuklarınıza okuyacağınız hikayelerin ve öykülerin aranızdaki iletişimi ve sevgiyi kat kat arttıracağından hiç bahsetmeyeceğiz bile...: ) 

2- Kültürel gelişim ve özgürce paylaşım

Kültürel anlamda gelişim hem kendiniz hem de çocuğunuzun gelişimi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Zira kütüphaneler sayesinde satın alabileceğinizden daha fazla eser ve kaynakla da karşılaşacaksınız. Bir diğer güzel yanı ise satın almadan her kaynağa ulaşmanız ve bitirince yerine bir yenisiyle devam ediyor olabilmeniz. Bu özgürce paylaşım sayesinde çocuklarınız da fazlasıyla yararlanacaktır.

3- Okuma gelişimi ve sosyalleşme

Okuma gelişimi, yetişkinlerde ve çocuklarda kendini ifade etme ve kolay iletişim için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca düzenli olarak gidilen kütüphane alışkanlığı sayesinde görevliler ve diğer insanlarla sağlanacak paylaşım sayesinde çocuklarınıza çok yararlı bir sosyal bir faaliyet kazandırmış olacaksınız. Ayrıca bu tanışıklığın sayesinde dışarıda keşfedemeyeceğiniz eserleri size sunabilirler :)

4- Kütüphane kartı ve kitap okuma etkinliği ile sorumluluk duygusunu aşılamak

Çocuklarınızın kendi adına sahip olacakları kütüphane kartları onlara ayrıcalıklı bir sorumluluk hissi kazandıracaktır. Kitapların anne babalarının değil de, kendi sorumluluğunda olması çocukların kişilik gelişiminde kuvvetli bir rol alacaktır. Bu sayede gelecekte edineceği her işin üstünden gelmesine büyük bir katkı sağlanacaktır.

5- Dünya barışı ve insanlık sevgisini sağlamak

Sanatın her dalı insanlara ve tabii çocuklara dünya sevgisini ve insanlık sevgisini aşılar. Kültürel gelişim sayesinde meydana gelecek bu durumu sağlamak ve güçlendirmek için temelden sağlanan kütüphane alışkanlığı çok önemlidir. Çocuklara kazandırılacak bu durum, gelecek için onların sanata olan eğilimlerini keşfetmeleri ve diğer sanat dallarında gelişip, büyük işler başarmalarını sağlayacaktır. 

Daha da bir çok güzel nedenden bahsetmek mümkün, ama nedenleri burada bitirmek ve gerçekleştirip, yaşamak daha iyi bir seçenek :)

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Türkiye'de Kitap Okuma Oranında Artış Yok

5.592 kez okundu 27 Şubat 2017

Dostoyevski'ce İlan-ı Aşk

9.054 kez okundu 28 Ocak 2016

21’inci Yüzyılın En İyi 100 Filmi Seçildi!

57.856 kez okundu 23 Ağustos 2016

Kitaptan Uyarlanan En İyi 30 Aşk Filmi

63.919 kez okundu 19 Aralık 2014

Türk Edebiyatında İlkler

4.129 kez okundu 31 Mart 2016

5 Adımda Büyük Kitaplık Temizliği

11.398 kez okundu 26 Aralık 2016

Hem Nobel Hem Pulitzer Ödülü Alan Yazarlar

5.827 kez okundu 13 Ekim 2015

Birbirinden İlginç 13 Kitap Ayracı

16.734 kez okundu 20 Mayıs 2015

Cemal Süreya Şiirinde İkinci Yeni Motifleri

9.419 kez okundu 20 Eylül 2016

Mutlaka Okunması Gereken 10 Felsefi Kitap

11.991 kez okundu 08 Şubat 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk