Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Çikolata Severlerin Vazgeçemeyeceği 10 Tatlı Kitap

30 Mart 2017 02:55

"Hayat bir kutu çikolata gibidir, asla içinden ne çıkacağını bilemezsin" Forrest Gump'tan kırptığım bu sözü yazıyla birleştirmek istedim. Çünkü konu çok tatlı! Sütlü, fıstıklı, fındıklı, krokanlı, meyveli, bitter, beyaz vs. Kakaonun o karşı konulmaz cazibesini kitaplardan da okursak tadından yenmez dedik. Siz çikolata severler için birbirinden tatlı kitaplar öneriyoruz;

 

1. Çikolata - Joanne Harris

Bu romanda çikolatanın fazlaca fark edemediğimiz işlevinin ve küçük bir Fransız kasabasının geleneksel dokusunun edebi bir ziyafet gibi önümüze sunulduğu karşı konulamaz tatlar içeriyor. Küçük bir Fransız kasabası olan Lansquenet için sıradışı bir yabancı olan Vianne Rocher buraya yerleşmeye karar verir. Kasabaya açtığı çikolata dükkânında müşterileri için gizli yeteneğini kullanarak çeşitli çikolatalar hazırlar. Bu harika kitabın filminde Juliette Binoche ve Johnny Depp oynamışlardı. Bir çoğunuzun hatırladığına eminim!

 

2. Çikolatanın Gerçek Tarihi - Sophie & Michael Coe

Onu köleler yetiştirdi, zenginler tüketti, fatihlere haraç olarak verdiler. O tanrıların yiyeceğiydi. Bugünse kitlelere mal oldu. Dünyanın belki de en çok sevilen bu yiyeceğinin uzun ve renkli tarihi elinizdeki… 
Çikolatanın Gerçek Tarihi hem kolonyal kaynaklara hem de fetih öncesi halklardan bize ulaşan kaynaklara bakarak iki tarafa da eşit şans vermeye çalışan, hem derinlikli hem eğlenceli olmayı başaran bir kültürel tarih çalışması. Afrodizyaktan antidepresana, bağımlılık yaratmasından mutluluk ve neşe vermeye, kalp ve bilimum organlarda yarattığı rahatsızlıklara kadar etkileriyle ilgili doğru/yanlış birçok inancı da bulacaksınız.

 

3. Çukulata - Çikolatanın Yerli Tarihi - Saadet Özen

Pek az yiyecek hayatımızda çikolata kadar itibara sahip: Aynı küçük paket büyük küçük herkesin sevgilisidir, hastalıkta sağlıkta, dertte eğlencede hep mutluluk kaynağıdır. O kadar ki çikolatanın bilinmediği bir dönem, bir hayat hayal etmek bile zor. Oysa çikolata bugünkü mertebesine uzun bir yoldan geçerek kavuştu. Bu kitap çikolatanın geçmişinden bir sayfaya; Osmanlı döneminden başlayan, 1960'lara kadar uzanan yerli tarihine odaklanıyor. Çikolatanın nasıl geldiğini, tanıtıldığını ve algılandığını ele alıyor... Eskiden çikolata fabrikalarının yoğunlaştığı yerleri saran, bugün kaybolmuş olan kakao hamurunun yoğun, şekerli kokusunun eşliğinde.
 

4. Çikolata - Denis Buosi

Denis Buosi, laboratuvarında gerçekleştirilen çikolatanın eritmeden kalıba dökmeye, süslemeye kadar işlenme safhalarını, bilimsel ve sanatsal açıdan kaleme aldı. Çikolatanın tarihi, coğrafyası, botaniği yüzyıllar boyunca günümüze dek, ona eşlik eden nesnelerin diliyle anlatıldı. Çikolata ile yapılan özel tarifler; Çikolata ve Tarihçesi, Usta ve Sırları, Küçük Pastane, Tatlı Tartlar, Ev Tatlıları, Büyük Tatlılar, Dondurmalar ve Soğuk Pastalar, Çikolatalı İçecekler, Şekerlemeler bölümlerinde yer alıyor.

 

5. Charlie'nin Çikolata Fabrikası - Roald Dahl

Charlie'nin çocukları heyecanlandıran, büyükleri gülümseten öyküsüdür bu lezzetli kitap. Charlie; annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle, büyük bir kentin bitiminde, küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Yoksuldurlar. Charlie çikolataya bayılır, ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla, yılda bir kez, küçük bir çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte, Charlie'lerin evinden bile görülen, kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün, fabrikanın sahibi Bay Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar; Charlie' de adaylardan biridir... Filminde Johnny Depp oynamış, usta yönetmen Tim Burton yönetmişti.

 

6. Acı Çikolata - Lesley Lokko

Acı Çikolata, aşk, evlilik ve ait olunacak bir yer arayışını anlatan görkemli bir masal. Okuyucuyu içine alan, karşı konulmaz ve büyüleyici anlatımıyla, Lesley Lokko'nun, neden dönemin en heyecan verici, çağdaş yazarlarından biri olduğunu gözler önüne seriyor. Hikayede anlatılan kızlar, yaşamlarının kayıp parçasının arayışında; onu bulmak için dünyalarını değiştirecek kadar azimli. Haiti'nin acımasız sıcağında başlayıp, Amerika'nın elit, lüks yaşamına, Kuzey Londra'nın asil partilerinden, Afrika'nın renkli kaosuna uzanan bir yolculuk.

 

7. Çikolata Hırsızı - Laura Florand

Çikolata Fabrikası'nın varisi olan Cade Corey, yeni bir gurme lezzet arayışı içindedir. Bu hayalini gerçeğe dönüştürmek için, tüm dünyanın tanıdığı bir çikolata ustası olan Sylvain Marquis ile görüşmek ve onu ikna etmek umuduyla Paris'e gider. Ancak yaşanacaklar Cade'in kafasında kurduğu senaryoya uyum göstermeyecektir. Sylvain Marquis'in Çikolata Hırsızı Kim? Paris'in gizemli ve sıcacık atmosferinde şekillenen bu macera kesinlikle okunmaya değer! Okurken buram buram çikolata kokusuyla dolacaksınız…
 

8. Aşkın İlacı Çikolata - Deniz Gürsoy

Çikolatayla aşk öteden beri birbirinden ayrılmaz bir ikili halinde gezinir yeryüzünde. Aşkın ikiz kardeşi olan acılarla titreyen bir yüzü çikolata güldürür ancak. Kimi zaman da çikolata bedenleri aşk... İşte Deniz Gürsoy, bu gizemli tatlının bütün dünyadaki serüvenini anlatıyor. Türkiye'deki hikayesi de dahil. Hem de bütün dünyadan en lezzetli çikolata tarifleriyle...

 

9. Çikolata Sevenler Kulübü - Carole Matthews

Bazı kadınlar vardır alışveriş bağımlısıdır, bazılarıysa şampanyaya bayılır... Bazıları kitap kurdudur, bazılarıysa geceleri çıkıp çılgınca eğlenmeyi sever. Lucy Lombard içinse bağımlılığın tek bir adı vardır: ÇİKOLATA!
Eğer bir çikolata bağımlısıysanız siz de bu kitapla Çikolata Sevenler Kulübü'ne üye olabilir ve hatta bir yenisini siz kurabilirsiniz. Oradaki hikayelere kendi hikayelerinizi aşklarınızı ve dertlerinizi ekleyebilirsiniz. Dünyanın lezzeti en bol kulübünde oldukça eğlenceli ve matrak hikayeler sizleri bekliyor...

 

10. Elli Kuruş Çikolata - Orhan Kemal

İkinci Dünya Savaşı ve sonrasındaki dönemin çocukluğu, Orhan Kemal'in kaleminden çıkan bu öykülerde vücut buluyor. Dokunaklı sosyal manzaralar, uzak gibi görünse de aslında yakın ve tanıdık. Türk edebiyatının en özgün ve gerçekçi yazarlarından Orhan Kemal, yazdığı roman, oyun ve öykülerinde olduğu gibi, çocuk edebiyatında da yoksul, hayatla mücadele etmek zorunda kalan ama umudunu, yaşama sevincini kaybetmeyen insanlardan söz ediyor. Yoksulluk ve yoksunluk kadar umudun da var olduğu sekiz öykü. Dönem etkilerinin çocuk edebiyatına nasıl yansıdığını gösteren bu yapıt, Orhan Kemal külliyatını eksik bırakmamak adına önemli bir adım.

 

Diğer önerilerimiz <<<


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Takma Adları Bilinmeyen 10 Şair-Yazar

4.163 kez okundu 27 Mayıs 2016

Ressam, Semt ve Sokaklarıyla Eski İstanbul

6.144 kez okundu 04 Kasım 2015

Yaşam Dolu 20 Kürtçe Kelime

60.184 kez okundu 20 Eylül 2016

Eşsiz 17 Renkli Manzarası İle 1890'larda İstanbul

14.901 kez okundu 27 Ağustos 2016

En İyi 5 Hiking Filmi

13.807 kez okundu 03 Aralık 2015

Sabahattin Ali’nin Orhan Kemal’le tanışması!

10.000 kez okundu 09 Şubat 2016

10 Yazarın En Sevdiği Aşk Şiirleri

42.836 kez okundu 26 Eylül 2016

İnsanlığın Aynası Mevlana'dan 40 Altın Öğüt

5.966 kez okundu 28 Aralık 2016

Renklerin Anlamları ve Psikolojik Etkileri

11.327 kez okundu 20 Ağustos 2015

En Çok Okunan Psikoloji Kitapları

9.405 kez okundu 08 Haziran 2015

Dostoyevski Hakkında Az Bilinenler

4.822 kez okundu 09 Haziran 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk