Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Bilge Karasu'nun Gece Kitabından Aklınıza Dokunacak 15 Gece Ruhlu Söz

10 Ekim 2016 11:53

İnsan ruhunu en ince işleyen, kedi tutkusunu kitaplaştıran, 17 yaşında başladığı yazı serüveninde kendine has diliyle hayran bırakan yazarlarımızdandır Bilge Karasu... Gece kitabıyla Pegasus Ödülünü almıştır ve sonrasında kitapları İngilizceye çevirilmiştir. Dünyaya yayılmaya başladıktan sonra Amerikada Türk Edebiyatı üzerine konferanslar vermiş usta bir yazardır. İşte bu ödüllü kitaptan insanı etkileyen bazı kısımları sizler için derledik.

 

 

"Ama arada bir, inanılmaz şeyler de oluyor; olmasa, umut diye bir şey kalır mıydı zaten?"

 

"Şimdi benden seni anlatmamı istiyorlar
Anlatamıyorum
Anlat diyorlar
''O'' diyorum
Kayboluyorlar!"

 

"Gizlilik, herhangi bir gizliliğe katılma, insanı hâlâ bağlayabilen en eski, en ilkel bağlardandır. Çağdaş dünyada erki, yalnız, gücü elinde tutmak diye değil de, insanların kafasını da, gönlünü de elde tutmak diye gören bizler, biliriz ki gizlilikler —ama iç içe, sayısız katlar, çerçeveler, kutular halinde gizlilikler— bize bu istediğimizi sağlamak olanağını verir. Herkesten gizlenen bir şey olmalı. Ama her gizleneni bilen birileri de olmalı."

 

"İnsanlar, gitgide, istediklerine, dilediklerine inanmakla yetindiklerini, düşünüp tartmayı, ölçünmeyi, olanı biteni görmeğe çalışmayı yavaş yavaş bir yana ittiklerini daha fark etmiyorlardır belki de. Bunun farkına varmağa başladıklarında ise ortalık iyice kararmış olacak. Sabahları güneş yeniden doğar gibi olsa da, ortalık yeniden aydınlanır gibi olsa da, gecenin karanlığı bütün bütün dağılmayacak hiç."

 

"Biraz gizemli, biraz şiirli bir şey göster insanlara; unuttukları, gömdükleri duyguları, duyarlıkları, içlilikleri biraz kışkırt; ne zamandır geride bıraktıklarına inandıkları birtakım çocukluk korkularını, kaygılarını, çekingenliklerini karıştırıp bulandır; ondan sonra da istediğini yaptır onlara."

 

 

"Dil bu karanlığın içinde yaşayabilirmiş gibi görünen tek şey olacak. Hiçbir ağırlığın, hiçbir gerçekliğin kalmadığı bu yerde. Karanlığın gerçekliğe benzer tek yanı, konuşabilmesi olacak."

 

"İnsan düşünebildiklerine karşı önlem tasarlar. Düşünemedikleri?"

 

"Hangi ayna kendimizi gösterecektir bize? Sürekli bir yürüyüş içinde gibiyiz, bir lunaparkın eciş bücüş görüntü veren aynaları arasında."

 

"Herkesi aldatmış, aldatmağı iş edinmiş bile olsak, kendimizi aldatmamak gerekmez mi?"

 

"Biz kendimizi bir şeyler sanıverdik işte."

 

 

"Bir şeyi anlayabildiğimiz sürece ona yenilmenin sözkonusu olamayacağını çok düşünmüşümdür."

 

"İnsanı en yüksek yere yerleştirmekten, hayvanlardan, bitkilerden, sulardan, dağlardan çok önemli olduğuna, her şeyin insan için yaratılıp insana kulluk etmesi gerektiğine inanırmış gibi yaşamaktan vazgeçelim. Belki o zaman insanın değerini öğrenir, hayvanla, bitkiyle, suyla, dağla, taşla birlikte bir anlamı olduğunu, olabileceğini anlar, belki o zaman insana saygı duymasını başarırız."

 

"Kaçmanın, kovalamanın, sevmenin, sevişmenin, yaşamanın, ölmenin -ya da, başkalarının kaçmasıyla kovalamasının, yaşamasıyla ölmesinin -kabak tadı verdiği olur. Herhangi bir şey yapmanın, bir şey yapmayı reddetmenin, inandırıcı, kandırıcı, güç verici bir gerekçesi her zaman bulunabilir, bir açıklaması yapılabilir. Ya da bulunabileceği, yapılabileceği sanılır; uzun süre... 
Sonra bir gün bu gerekçelerin temeli, temellerinin temeli sarsılır, çöker. Ölmenin bile bir anlamı kalmaz. Ağzı hanidir görünmez olmuş bir dipsiz kuyuda düşmekte, düşüp durmakta olmanın, buna oranla mutluluk sayılabileceği bir durum. 
Geceyi ne kadar tiksinç bulduğunuzu, gördüğünüzü anlatmak için yırtındıktan
sonra, ışığın sizi ne kadar tedirgin ettiğini anladığınız gün, gölgeyi -giderek, karanlığı- nasıl da sığınılacak bir kucak, kuytu, sıcak bir koyun diye gördüğünüzün kafanıza dank ettiği gün, bu duruma düşebilirsiniz.
... Yoksa kendi kendimizi aldatır da bunun bile farkına varmaz mı olduk?"

 

"Bir anlamda, herkes düşman. Düşmanım. Düşmanımız. Ya da, günü gelince düşman olabilir. Örneğin, kendi arkadaşlarımız, yandaşlarımız... İşkil, kuşku, yaşamımızın temeline koyduğumuz harç olmalı; yediğimiz ekmek, içtiğimiz su olmalı. Gene de bilmeliyiz ki bu dünyada bizi aldatmayacak üç beş kisi vardır. Her işkilin, her kuşkunun vurulacağı denektaşı; her eylemi, her gücü üzerinde bileyeceğimiz bileği taşı; her umudu ayakta tutacak kilit taşı birkaç kisi. Vur deyince onlar, vuracağız; öl deyince öleceğiz; yasa deyince yaşayacağız. Bu kisiler, yalnız bizi değil, bütün dünyayı ayakta tutacak. Buna inanmak, buna güvenmek zorundayız."

 

"Yoksa kendi kendimizi aldatır da bunun bile farkına varmaz mı olduk?"

 

Diğer alıntılarımız için <<<


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Gülümsemenin Bilinmeyen 10 Faydası

14.789 kez okundu 20 Temmuz 2016

Yolcu Gemisi Okyanusta Kayboldu!

27.492 kez okundu 12 Haziran 2015

Masalsı Filmlere Bayılanlar İçin 10 Film

43.555 kez okundu 18 Ekim 2016

Sahur Vaktine Kadar Okunabilecek 10 Kitap

22.566 kez okundu 28 Haziran 2015

Filmlerde Tarihin En İkonik 20 Kadını

19.645 kez okundu 30 Ekim 2015

Hayatta Kalma Konulu 8 Film

33.527 kez okundu 03 Ocak 2017

Jean-Paul Sartre‘ın Bulantı Adlı Eserinden 37 Not

21.785 kez okundu 14 Haziran 2016

Albert Camus Okumak İçin 7 Neden

13.658 kez okundu 25 Ağustos 2016

IMDB'ye Göre En İyİ 10 Korku Filmi

19.999 kez okundu 12 Kasım 2015

Joker Karakterinin Ekranlardaki 50 Yıllık Evrimi

6.071 kez okundu 23 Ağustos 2016

Nilgün Marmara: Burada daha ne kadar öleceğim?

7.091 kez okundu 11 Mayıs 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk