Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

10 maddede Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek adlı romanı

02 Haziran 2016 11:08

1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor.
Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’ın büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. 

1960 yılında yayınlanan Harper Lee'nin Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird) adlı kitabı yarı otobiyografik romanıdır.

 

Harper Lee, Bülbülü Öldürmek ile 1961 yılı Pulitzer ödülünü almıştır.

 

 

Kitabın ilk baskısının kapağı.

 

 

Roman, yazarın 1936 yılında, on yaşındayken yaşadığı bir olayı temel almaktadır. Lee, yaşadığı kasabanın civarında olan bu olayın ailesi ve komşuları üzerindeki etkilerini gözlemleyerek eserini oluşturdu.

 

 

Roman 1930'lu yılların Amerikasındaki bir kasabada siyahi insanlara karşı önyargılı,ırkçı,ayrımcı ve sınıfsal durumları küçük bir çocuğun gözünde anlatır. Küçük bir kasabadaki yerel olay aynı zamanda dünyanın gerçek sorunu olan ırkçılığın nasıl saçmalığa dönüştüğüne değinir. Gündelik hayatta "normal" dediğimiz insanların, "iyi" dediğimiz insanların nasıl bir ikiyüzlü, cahil ve ırkçı olabileceklerini göz önüne seren bir romandır. Romanın dili sade, çarpıcı derecede güzel ve pastoral özellikler taşır.

 

 

Romandaki "Dill" karakteri yazar Harper Lee'nin çocukluk arkadaşı olan Truman Capote'den esinlenilerek yaratılmıştır. O zamanki adı Truman Persons olan Capote, tıpkı romanda Dill'in Scout'ların kapı komşusu olduğu gibi, Harper Lee'nin kapı komşusuydu.

 

 

“Bülbülü Öldürmek”in yayımlanmasının hemen ardından projelendirilen ve 1962’de gösterime giren aynı adlı Robert Mulligan filmi ise, Harper Lee’nin yarattığı dünyayı mükemmelen aktarıyor geniş kitlelere. Romana sadık bir uyarlama oluyor bu. Horton Foote’un Oscar'lı senaryosu, Harper Lee’nin rotasından bir an olsun sapmıyor; romana kusursuz bir görsel rehber oluşturuyor.

 

 

1960 yılında yayımlanan Bülbülü Öldürmek’ten sonra başka bir kitap yazmayan Harper Lee’nin 55 yıl sonra sürpriz bir şekilde ortaya çıkan ve “2015’in edebiyat olayı”na dönüşen kitabı Go Set a Watchman Türkiye’de Püren Özgören’in çevirisiyle ve Tespih Ağacının Gölgesinde adıyla yayınlandı.

 

Satın almak için tıklayınız...!

Lee'nin o yıllardaki yayıncısı, yazarı, romandaki, geçmişe ait bazı sahnelerin üzerinden geçmeye ve bunları ayrıca romanlaştırmaya ikna etmişti. Söz konusu kitap, Bülbülü Öldürmek romanına dönüşmüştü. Harper Lee, o yıllarla ilgili olarak, "İlk defa yazıyordum. Bana ne dendiyse onu yaptım." dedi.

 

Satın almak için tıklayınız...!

Lee, New York'ta açtığı davada, ölen eski yayın temsilcisinin damadının eserden çıkar elde etmeyi sürdürdüğünü ileri sürerek, Bülbülü Öldürmek'in telif haklarını güvence altına almaya çalıştı. Yazar, 2002 yılında hastalanan eski yayın temsilcisi Eugene Winick'in damadı Samuel Pinkus'un, 7 yıl önce kendisini kandırarak eserin telif haklarını aldığını bildirdi. Telif belgelerinin imzalanması sırasında hasta olduğuna işaret eden Lee, yaşlılığından faydalanan Pinkus'a karşı geçen yıl verdiği yasal mücadeleden galip çıktığını ancak Pinkus ve başında bulunduğu şirketin eserden maddi çıkar elde etmeyi sürdürdüğünü iddia etmişti.


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

10 Öneri İle Kitap Okumaya Nasıl Başlanır

21.457 kez okundu 22 Eylül 2016

En İyi Ütopya Temalı 8 Film

20.150 kez okundu 26 Eylül 2016

Yüzyüzeyken Konuşuruz'a Sorduk: Neler Oluyor?

4.322 kez okundu 26 Ağustos 2016

Nilgün Marmara: Burada daha ne kadar öleceğim?

7.086 kez okundu 11 Mayıs 2016

Stephen King Eserlerinden Uyarlanan En İyi 10 Film

35.393 kez okundu 09 Mayıs 2016

Yüzüklerin Efendisi’nin Bilinmeyenleri

29.519 kez okundu 21 Ekim 2015

İzleyeni Ürperten 10 Başarılı Korku Filmi

9.472 kez okundu 21 Mart 2017

Bağımlılık Yaratan 10 Netflix Dizisi

21.322 kez okundu 07 Şubat 2017

10 Yazarın En Sevdiği Aşk Şiirleri

45.271 kez okundu 26 Eylül 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk