Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

10 Ayrıntıyla Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler’i

06 Haziran 2016 11:49

Dostoyevski’nin kendi yaşamıyla pek çok paralellik taşıyan bu romanı, hem bir aile dramı, hem bir cinayet romanı, hem de eşsiz bir felsefi metin olarak nitelendirilebilir. Okuru 19.yüzyıl Rusya’sına götüren bu dev eser, edebiyat kadar psikolojide de kendini özel bir yer edinmiştir.
İç çatışmaların ve günahların gizli derinliklerinde dolaşan Dostoyevski, insanoğlunun en karanlık yönüne dalmaya ve var oluşun gerçek anlamını kavramaya cesaret gösteren büyük bir destan çıkartmıştır.

Ayrıntılar:

#1

Romanın büyük bir bölümü Staraya Russa'da yazılmıştır. Dostoyevski, oldukça ağır bir dili olan roman için iki yıla yakın zaman harcamış ve 1880 yılının Kasım ayında bitirmiştir. Kitabın yayımlanmasından yaklaşık dört ay sonra ölmüştür.

#2

Roman, yaklaşık 400 bin kelimeden oluşur.

#3

Karamazov Kardeşler, Tolstoy evini terk ettiğinde yanına aldığı kitaptır.

#4

Dostoyevski'nin kendi yaşamıyla pek çok paralellik taşıyan bu romanı, hem bir aile dramı, hem bir cinayet romanı, hem de eşsiz bir felsefi metin olarak nitelendirilebilir.

#5

Romanın içinde yer alan "Büyük Engizisyoncu" bölümü romanın kendisi kadar ünlüdür. 
"Büyük Engizisyoncu" bölümünde yazarın tüm felsefesini sunduğu düşünülür. Ama bu bölümden önceki "Başkaldırma" bölümünün bu felsefe düşüncesi ile bir bütün olduğu düşünülür.

Satın almak için tıklayınız..!

#6

"Karamazov Kardeşler", aslında yazarın çok önceleri yazmaya başlayıp sonra toparlayamadan bıraktığı "Büyük Bir Günahkârın Yaşamöyküsü" adlı roman tasarısının parçalanmış son hali. Dostoyevski bu tasarısında anlatmak istediği görüşlerinin büyük bir bölümünü "Budala" ve "Delikanlı" adlı romanlarında hoyratça kullanmıştı. Ancak yine de "Karamazov Kardeşler", benzersiz ve sarsıcı hikâyelerle dolu en etkileyici romanı oldu.

#7

Romanın merkezinde babanın ölümü yer alır ve birçok edebiyat tarihçisi romandaki ölümü Dostoyevski'nin kendi hayatına bağlarlar, çünkü yazarın babası da bir cinayete kurban olmuş serfleri tarafından öldürülmüştür. Bu ölüm Dostoyevski'nin bilinçaltını derinden etkilemiştir. Dostoyevski'nin yaşam öyküsünü kaleme alan yazarlara göre ilk sara nöbetine de bu düşünce neden olmuştur. Freud ve birçok psikanalizci, babaya duyulan bu nefretle ve bunu izleyen suçluluk kompleksine dayanarak, epilepsi hastalığının sinirsel kökenli olduğu sonucunu çıkardılar.

#8

Dostoyevski'nin yaşamı ile yapılabilecek birçok benzetme vardır. Üç yaşında ölen oğlunun Alyoşa olmasıdır. Oğlu babasından genetik yolla aldığı epilepsi nöbetleri sonucu yaşamını yitirmişti. Dostoyevski kitabında hem bir baba hem de oğul olarak duyduğu suçluluk duygularına gönderme yapar. Dimitri Dostoyevski'nin sürgünde sona eren romantik devridir. Ivan, üniversite yıllarında ilgi duyduğu sosyalist yönünü, bu uğurda Tanrı inancının kaybetmek üzere olduğu yılları yansıtır. Alyoşa ise, onun olgunluk halinin , ulusuna ve dinine dönüşüdür.. Smerdyakov'un Dostoyevski gibi epilepsi nöbetleri geçirmesi de göndermelerden biri..

#9

Edward Hallett Carr'ın incelemesinde Dostoyevski'yi asıl yansıtan karakterin Alyoşa ya da Dimitri değil de İvan olduğu yolundaki iddia, oldukça ilgi çekici. Çünkü, Büyük Engizisyoncu'dan bir önceki bölüm olan Başkaldırı'da İvan'ın Tanrı'ya saldırısı ve nazik bir şekilde "bileti geri vermek istemesi", Zosima Dede'nin ve Alyoşa'nın savunmalarından daha güçlü ve daha inandırıcı. Dostoyevski'nin hayatının sonuna kadar şüpheci bir kişi olarak kaldığını düşünecek olursak, o zaman bu iddiayı da yabana atmamamız gerekir. Alman ve İngiliz izleyicileri de olan etkili bir Rus eleştiri okulu, Dostoyevski'nin Ortodoksluğu kabul edişini biçimsel bir şey olarak görür. Onlara göre Dostoyevski'nin gerçek dini, Hıristiyan ahlaki öğretisinin ve Hıristiyan inancının ötesinde bir çeşit anarşist mistisizmdir.

#10

Bir hastalıktan musdarip olup onun acılarını sürekli hissetmek olgusu, birçok Dostoyevski romanında olduğu gibi "Karamazov Kardeşler'de de önemli bir motif olarak işlenir (Sürekli sara nöbetleri geçiren Smerdyakov)."

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Okunması Gereken 10 Bilimkurgu Romanı

5.663 kez okundu 01 Şubat 2016

Dünya Çapında En Çok Okunan 20 Edebi Kitap

21.152 kez okundu 29 Eylül 2016

Albert Einstein’dan 10 Hayat Dersi

18.058 kez okundu 02 Kasım 2016

30 Yazar ve Mutluluk Üzerine Notlar

7.153 kez okundu 22 Haziran 2015

Gözden Kaçan 10 İzlenesi Romantik Film

17.546 kez okundu 18 Şubat 2017

Albert Camus Okumak İçin 7 Neden

13.653 kez okundu 25 Ağustos 2016

2016'nın En Çok Okunan 15 Aşk Romanı

42.474 kez okundu 06 Ocak 2017

Bu Hafta Vizyona Girecek 10 Film

5.230 kez okundu 22 Aralık 2016

Okunması En Zor 10 kitap

7.723 kez okundu 15 Haziran 2016

10 Örnekle İyinin ve Kötünün Romanları

14.641 kez okundu 17 Eylül 2016

Öldükten Sonra Kıymeti Bilinen Yazarlar

5.800 kez okundu 01 Mart 2017

Bağımlılık Yaratan 10 Netflix Dizisi

21.322 kez okundu 07 Şubat 2017


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk