Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

T.S. Eliot: 'Hayvan Çiftliği'nin domuzları daha vatansever olmalıydı'

31 Mayıs 2016 10:21

British Library, dijital ortamda ilk kez yayımlanan bir değerlendirme mektubuyla, T.S. Eliot'ın Hayvan Çiftliği'ne ilişkin düşüncelerini gözler önüne serdi. Buna göre, George Orwell'ın yayına alınması için sunduğu romanı, Faber&Faber'in o dönemki yayın kuruluşunu başında bulunan Eliot basılmaya uygun görmüyor ve Orwell'a yazdığı cevap metninde, söze esere ve yazara dair olumlu fikirlerini ifade ederek başlasa da, mektubu mutlu sonla bitirmiyor. T.S. Eliot reddetme gerekçelerini şöyle sıralıyor:

 

 

"Fikrimizce eseriniz son derece seçkin bir edebi ürün. Fabl gerçekten ustalıkla kurgulanmış ve hikaye sürükleyici bir şekilde inşa edilmiş. Bu, Gulliver örneğinden beri çok az yazarın ulaşabildiği bir başarı. (... Fakat) yayınevi olarak, eserdeki bakış açısının güncel siyasi olayları tam olarak doğru analiz ettiğine dair bizleri ikna eden bir görüş birliğine varamadık. Ortaya konulan fikirlerin bazılarına sempati duymakla birlikte, yapıttaki genel karamsar tablo beni tatmin etmedi. Anladığım kadarıyla hikayedeki en akıllı hayvanlar domuzlar, çiftliği idare edebilecek nitelikte olan da onlar. Öyleyse, daha vatansever davransalar, daha iyi olmaz mıydı?"

 

Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. 

 

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü satirik eserlerinden Hayvan Çiftliği, o dönem Sovyet Rusya'yla ittifak halindeki Birleşik Krallık'ta en az dört yayınevinden veto yemiş ve en sonunda, Ağustos 1945'te basılmıştı. Altbaşlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştı; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlama sayılması gerekir.

 

Kaynak

Görsel: Hannah V Green


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Şamanlardan size hayat ile ilgili 30 öğüt

15.193 kez okundu 19 Mayıs 2016

Aşk'ı ve Trajediyi Kucaklayan Kadın: Frida Kahlo

44.251 kez okundu 08 Temmuz 2015

Ataol Behramoğlu'ndan En Güzel 33 Alıntı

6.870 kez okundu 30 Aralık 2016

Yeni Akım Yaşayan Duvarlar

7.006 kez okundu 05 Ağustos 2015

Edebiyat Tarihinin Birbiri İle Düşman 12 Yazarı

11.013 kez okundu 18 Ağustos 2016

Hayatın Anlamını Gerçek Filozoflarla Arayan 8 Film

5.979 kez okundu 31 Ağustos 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk