Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Sinan Sülün ile Kırlangıç Dönümü Üzerine

09 Ağustos 2016 10:37

Öncelikle merhaba, Karahindiba adlı öykü kitabı ile tanıdığımız Sinan Sülün bu kez rotasını romana çeviriyor. Size, bu romanı yazdıran ana duygu neydi? Kırlangıç Dönümü, sizin gözünüzden neyi anlatmak istiyor?

Başka bir dünyanın ve başka türlü bir aşkın mümkün olduğunu… Her şeyin birbirine benzediği,  her duygunun gelip geçici olduğu bir yerde kıymetli olanın başka bir şey olduğunu söylemek istedim. Ali ile Verda, Nergis ile Hüseyin ya da Maviş ile Cafer… Hepsi de bize hiçbir nasihat vermeden var oluşlarıyla bunu anlatıyorlar. Kıymetli olanın da bu olduğunu düşünüyorum. Her insan içinde iyiyi ve kötüyü taşıyor. Hangisini seçeceğimiz bizim kaderimizi belirliyor. 

Romanın ana teması ve kişileri, üzerine birçok şey yazılmış bir hikaye çerçevesinde gelişiyor. Fakat içten ve sıcak üslubunuzla okur ile bir bağ kuruyorsunuz. Bu bağı nasıl yorumluyorsunuz?

Kırlangıç Dönümü ilk baktığınızda klasik bir aşk hikayesini anlatıyor. Suçsuz yere on senesini hapiste geçirmiş Ali’yle, burjuva bir aileden gelen Verda’nın karşılaşmasını… Fakat Mahmut Erol Kılıç’ın ifadesiyle söylersem, “Yeryüzünde görülen, oluşagelen her şey, her eylem bir hakikatin, bir gerçekliğin dışavurumudur. Hakikatler içten dışa tezahür ederler.” 

Birçok romanda görünürde olanın altında nasıl başka bir hakikat varsa, Kırlangıç Dönümü’nde de benzer bir hakikat var. Zamandan bağımsız, başka bir dünyaya ait, görünenin içinde saklanan bir hikaye. Her sıradan şey gibi olağanüstü. 

Belki okur bu hakikati görüyor. Bu da aramızda bir bağ oluşturuyor. 

Anlatı içerisinde, ilk kitabınızdan da aşina olduğumuz, size has imgeler bulunmakta. Bunun yanı sıra, büyüklerimizden duyduğumuz hikayeleri de anlatı içerisine serpiştiriyorsunuz. Bir yazar olarak, geçmiş ile günümüzü hangi düzlemde buluşturuyorsunuz?

Hikayeler geçmişle geleceği, yeniyle eskiyi, sıradan olanla olağanüstü olanı birbirine bağlıyor. Aanneannem bana Arguvan’ın bir köyünde yaşayan, Valyoğ Dede isminde bir Alevi Dedesi’ni anlatmıştı. Gelecekten haber verdiğini, insanların rüyalarına girip onlarla konuştuğunu söylemişti. Ve  birebir yaşadığı birçok mucizeyi aktarmıştı. Seneler sonra bana anlattığı bu hikayeler, Kırlangıç Dönümü’nün içine girdi. Çok sonra anladım, beni ben yapan aslında bu hikayelermiş. Eskiden yüzümüzü Batıya dönmemizi söylerlerdi. Batı edebiyatı bizim için önemliydi. Sonra hayır Doğu’ya dönün dediler.  Doğu daha önemli. En sonunda anladım ki bir yere dönmemek lazımmış. Kafamızı önümüze eğmek, kalbimizin içine, yaşadığımız topraklara bakmak gerekiyormuş. 

Romanın her bölümünde bir alıntı ile okuyucuya göz kırpıyorsunuz. Romanın yazım sürecinde size etkileyen yazarlar ve durumlar nelerdi?

Epigraf olarak kullandığım, romanın içinde görünen, saklanan bütün yazarlar benim hayatımda ve kişiliğimde önemli yer tutan yazarlar. Kırlangıç Dönümü bu anlamda onlara bir saygı duruşu. İster Ahmet Erhan olsun, ister Walter Benjamin hepsinin bu kitapta çok emeği vardır. Sağ olsunlar…

Ali ile Verda’nın aşkı ile birçok okuyucunun kalbine dokundunuz. Bundan sonraki edebiyat çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz? Yeni bir roman ya da öykü kitabı çalışmanız var mıdır?

Aklımın ve kalbimin derinliklerinde birçok hikaye var. Hangisinin olgunlaşıp, kağıda döküleceğini zaman gösterecek sanırım. 

Son olarak  Ali ve Verda’nın dilinden, okuyucularımıza Kırlangıç Dönümü hakkında ne söylemek istersiniz?

Ali ile Verda’nın dilinden değil de Mevlana’nın dilinden söyleyeyim size. Sanırım Kırlangıç Dönümü’nü anlatacak bir söz olacak. “Bütün kainat birbirine sevgi ile bağlanmış. Sevgini vermesini öğren. Çünkü gönlün anlasın ki hepsine yer varmış. Sevgisiz insandan dünya, unutma ki korkarmış.”

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/anil-mert-ozsoy.jpg
Anıl Mert ÖZSOY

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/anil-mert-ozsoy.jpg
Anıl Mert ÖZSOY

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Hayatını Okumaya Adamış 30 Diploma Sahibi Adam

5.757 kez okundu 20 Eylül 2016

Liste Kitapta Yazar Olmak İçin 8 Neden

12.753 kez okundu 19 Ağustos 2016

Türk Tiyatrosu’nda İz Bırakmış 10 Oyun

6.526 kez okundu 05 Ekim 2015

Çay Üzerine Söylenmiş En Güzel Sözler

5.949 kez okundu 28 Ağustos 2015

2016'nın En İyi Belgeselleri

5.697 kez okundu 29 Temmuz 2016

Yaşar Kemal'in Eserlerinden Uyarlanmış 9 Film

5.597 kez okundu 16 Aralık 2016

Filmlerden İlham Almış 15 Dövme

38.601 kez okundu 02 Eylül 2015

Akıl Hastanesinde Geçen 10 Film

32.768 kez okundu 29 Mart 2016

Yaşamın İçinde Var Olan Enteresan 17 Yasa

12.712 kez okundu 15 Haziran 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk