Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Sacks’ın Uyanışı

26 Mayıs 2015 10:12

Daha önce biyografi çalışmalarını eşcinselliğini çok fazla ön plana çıkardığı için reddeden; bir dönem kendini dışarıya, aşka kapatan Sacks, neyse ki üzerindeki otosansürü fazla uzun tutmadı ve 70’li yaşlarına girerken kendi uyanışını kaleme aldı.

Aralarında aynı isimle sinemaya uyarlanan Uyanışlar’ın da olduğu kitaplarıyla tanınan ve kış aylarında kanser hastası olduğunu açıklayarak sevenlerini üzen İngiliz nörolog ve yazar Oliver Wolf Sacks, popülaritesini hastalarıyla görüşmelerinden aldığı notlara borçlu. Haliyle onun için hastalarının nörolojik rahatsızlıklarından az ekmek yemedi demek hata olmaz. Neyse ki kendisi, zihninin derinliklerini milyonlara açmaya cesaret edecek kadar borcuna sadıkmış: Bu ay yayımlanan otobiyografisi On The Move: A Life’ta şimdi konusu kendisi, notların onun hayatından.

Daha önce biyografi çalışmalarını homoseksüelliğini çok fazla ön plana çıkardığı için reddeden; bir dönem kendini dışarıya, aşka kapatan Sacks, neyse ki üzerindeki otosansürü fazla uzun tutmadı ve 70’li yaşlarına girerken kendi uyanışını kaleme almaya karar verdi. Peki, kendini nasıl tasvir etti? Önce sessiz, utangaç, yalnız bir genç; sonrasında bilime, tıp ilmine olduğu kadar motosikletlere, hatta bir dönem esrar, LSD, amfetamin gibi maddelere sevdalı olacak kadar tutkulu bir maceracı diye tarif ediyor kendini otobiyografisinde.

Doktor bir ailenin çocuğu olarak iyi yetiştirilmenin, Oxford’da tıp okumanın avantajlarını; oğlunun homoseksüelliğini kabul edemeyen bir annenin öfkesi ve şizofren erkek kardeşinin hayatında bıraktığı etkileri özgürce anlatıyor. 1965 yılından bu yana New York’ta nöroloji profesörü olarak mesleğini sürdürürken yaşadığı ilişkileri ve gençliğinde motosiklet aşkıyla nasıl yanıp tutuştuğunu öğrenmek, onu daha farklı okumak için bile tek başına yeterli: “Gündüzleri iyi huylu, beyaz önlüklü Dr. Oliver Sacks’tim.

Ama gece düşünce üzerimdeki beyaz önlüğü atıp deri montumu giyerdim ve o andan itibaren meçhul, vahşi bir kurt gibi sokaklarda dolaşır, Tamalpais Dağı’nın dolambaçlı yolunu tırmanırdım.”

New Yorker’ın Hakkı Devrim’i
Mary Norris 1978 yılından bu yana New Yorker dergisi editörlerinden. Aynı zamanda Hakkı Devrim misali gramer, yazım ve noktalama hataları üzerine eğitsel ve esprileri yazılarıyla tanınıyor. İngilizceye hakim olanların belki daha çok keyif alacağı, az hakim olanların ise bilgileneceği kitabın küçük bir kitleye hitap ettiğini söyleyebiliriz; ancak belki benzerlerini kaleme almak isteyenlere ilham verebilir. Kitabın adı Between You & Me: Confessions of a Comma Queen (Aramızda: Virgül Kraliçesinin İtirafları), virgüller, apostroflar, tireler arasında nasıl bir eğlenceye dalacağınıza dair bir fikir veriyor. Bir de İngilizcenin kendine has tuzaklarını düşünün: “that” ile “which” rekabetinden tutun da “who” mu yoksa “whom” mu doğru (Ernest Hemingway Çanlar Kimin İçin Çalıyor’un ismini yanlış mı koydu?) tartışmasına kadar sizi hem düşündürecek hem eğlendirecek nefis bir anlatım var.

Ayrıca Norris bizi sektörün –sektörümüzün- şarlatanlarına da yakından bakmaya davet ediyor. Kabul edelim, bir editörün özellikleri sorulunca aklımıza artık hiçbirimizin eksiksiz bir gramer bilgisi gelmiyor. Durum Yeni Kıta’da da farklı değil; Norris ABD yayıncılık dünyasının en parlak yayınlarının bile nasıl editörlerle çalıştığını anlatmaktan çekinmiyor. Cleveland’da büyüyen Norris, küçüklüğünden itibaren yazar olmak istedi. Ama üniversite yıllarında bu hedefine giden yolu bir türlü tutturamadı. Süt dağıtımından peynir fabrikasında ambalaj bölümünde çalışmaya kadar türlü işlerle hayatını kazanırken kader onu New Yorker’ın arka kapısına getirdi. Arka kapı onun için yeterliydi. Girdiği günden itibaren derginin en ünlü yazarlarından en eski editörleri ve yazıişleri müdürlerine kadar tüm New Yorker ekibini gramer ve yazım hatası tartışmalarıyla “bezdirdi”.

Ama New Yorker’ın Philip Roth, George Saunders gibi ünlü yazarlarıyla yakın bir çalışma süreci geçirdikten sonra aslında hataların bazen bile isteye de yapılabileceğine kanaat getirdi. Kitabında bu yazarlarla girdiği tartışmaları, anıları, espirili çıkarlarına da yer verdi. Yazıişlerine sevdalıların unutamayacağı bir kitap.

Ünlü sanatçıdan çocuk edebiyatı hamlesi
İtalyanların önde gelen görsel tasarım firması Tiwi’nin sanatçılarından Silvia Borando, elini çocuk kitabı dünyasına atınca ne olur? Renkler, objeler, trafo gibi olur olmaz yerlere girmeyi seven maceracı kedigiller çocuklar için dile gelir... Bir süredir çocuk kitapları yazıp resimleyen sanatçının iki kedinin arkadaşlığını anlattığı kitabı Black Cat, White Cat ağustos ayında Candlewick çatısı altında İngilizce olarak yayımlanacak. Kitabın konusu, eğitim sisteminin uzun bir süredir ayrımcılığa karşı kurgulandığı ABD’deki çocuklar için yeni değil, ama çocuk kitapları yayıncılığında ABD’nin izinden gidenler için ilgi çekici: Kedilerden siyah olanı, kulağının ucundan patilerine kadar kapkara ve sadece gündüzleri uyanık. Beyaz olanı ise tam tersi, berikinden farklı olarak sadece geceleri ayakta. Ama merak ikisini birbirinin yoluna çıkarıyor ve ikili tanışıp birlikte bir seyahate çıkıyorlar. Her biri dünyayı kendi gördüğü gözden diğerine anlatınca farklılıklarından ne kadar keyif aldıklarını fark ediyorlar. Konu basit, negatif boşluklar ve kompozisyon da öyle... Ama zekâ, bir çocuk kitabını sıradanlıktan unutulmazlık mertebesine taşıyor. Borando her bir sayfada imgeleri tersyüz ediyor ya da sadece bir deseni değiştirerek minik okurların farklılıkları ve benzerlikleri keşfetmesini sağlıyor. İlgi çekici hikâye, komikli sürpriz son, temel formlar ve minimal çizgilerin 2-5 yaş arasını nasıl kendine çekebileceğinden bahsetmeye bile gerek yok. Sonuçta Borando mesleğindeki ustalığını, çocuk kitabı dünyasının hizmetine sokarak işin hafife alınmaması gerektiğini herkese bir kez daha hatırlatıyor.

Kaynak: Kitap Radikal


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Tomris Uyar'ın Okuyup Unutamadığı 15 Kitap

18.819 kez okundu 19 Ağustos 2016

Hayatta Kalma Konulu 8 Film

31.241 kez okundu 03 Ocak 2017

Mutlaka İzlenmesi Gereken 11 Rastlantı Filmi

6.917 kez okundu 27 Kasım 2015

Alman Edebiyatının Öne Çıkan 16 Yazar ve Eseri

4.564 kez okundu 12 Mayıs 2016

Albert Camus Okumak İçin 7 Neden

10.649 kez okundu 25 Ağustos 2016

2000'lerden Moral Düzelten 20 Film

39.912 kez okundu 06 Ekim 2015

Yılmaz Odabaşı'ndan 10 Muhteşem Dize

9.205 kez okundu 02 Eylül 2016

Unutulmaz Dizi Kardeş Payı'ndan Efsane 10 Parça

29.080 kez okundu 15 Ağustos 2016

Gazete Köşelerindeki İnanılmaz Şairlerimiz

7.088 kez okundu 16 Ekim 2015

MEB’den Öğretmenlere Önerilen Film ve Kitaplar!

10.129 kez okundu 08 Aralık 2016

Filozofların Hayatlarını Konu Almış Filmler

14.645 kez okundu 13 Kasım 2015

Poyraz Karayel Duvar Yazıları

22.549 kez okundu 01 Mart 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk