Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Öykü Okumak İçin 6 Geçerli Sebep

06 Ocak 2017 01:41

Okuma alışkanlığının az olduğu ülkemizde öykü okuyuculuğuna çok önem verilmelidir. Özellikle de okuma alışkanlığı edinemeyenlerin, zaman bulamıyorum diyenlerin başlaması gerekir. Okumak dendiğinde akla ilk gelen roman olsa da, öyküler kısa kısa ve daha çok roman okumak gibi bir etki yapar bir yerde. Ama önyargılar sayesinde öykücülük hak ettiği değeri alamamış, romandan alından tat alınamaz sanmış, kendine has okurları ile ayrı bir yerde kalmıştır. Öyküler insanın kendini daha kolay içine yerleştireceği, daha güncel, daha bağlayıcı, daha içten olabilir, sizi daha büyük eserlere de hazırlarlar. İşte öykü okumak için 6 geçerli sebep:

1.

Çoğu insanın kitap okumamaktaki bahanesi okuyacak zaman bulamıyor oluşudur. Bu insanlar çoğu kere okumaya başladıkları bir kitabı bitirebileceklerine inanmazlar. Oysa öyküler öyle değildir! Onları bir oturuşta okuyup bitirmek mümkündür genellikle. Böylelikle zamansızlıktan yakınma imkanınız da olmaz. Otobüste giderken, bir kuyrukta sıra beklerken ya da öğle arasında çayınızı içerken bir yandan da öykü okuyabilirsiniz.

 

2.

Bir kitabı bitirmek, bir hikayede sona varmak garip bir haz verir okura. Konu öykü olduğunda bu hazza ulaşmak çok daha kısa sürer.

 

3.

İnsanlar uzun sürede okudukları bir kitaptan sonra, üzerlerine çöken yorgunluğu da düşününce, bir sonrakine başlamak konusunda pek hevesli olmazlar çoğu kere. Ama öyküler öyle değildir. Öykünün tadı damağınızda kalır. Öyle ki bir sonrakini okumaya başlamak için arzu ve enerji dolu olursunuz.

 

Türk öykücülüğünün dönüm noktalarından Sait Faik Abasıyanık ile başlamalı ve eserlerindeki muazzam tadı almalısınız.

 

4.

Öykü okumak yeni yazarları keşfetmek ya da daha önce okumadığınız türleri denemek için iyi bir yoldur. Sırf nasıl yazdığını merak ettiğiniz için bir yazarın 600 sayfalık romanına başlamaktansa önce - varsa- öykülerini okumak o yazarın tarzını ve dilini daha çabuk kavramamızı sağlar. Ya da fantastik-kurgudan hoşlanıp hoşlanmayacağınızı bilmiyorsanız sekiz ciltlik bir seri yerine fantastik öykülerle başlamak daha akılcı olur.

 

5.

Öyküler romanlar arasında harika duraklar yaratabilirler okurlarına. Hikayesinin derinliği ve kuvvetiyle bizi uzun bir yolculuğa çıkaran bir romanın ardından aynı yoğunlukta başka bir romana geçmek o kadar da kolay olmayabilir. Bu noktada hem okumayı elden bırakmamak hem de derin bir soluk almak için öyküler yetişir imdadımıza.

 

6.

Öyküler okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler için güzel bir başlangıçtır. Hem gözünüzü korkutmazlar hem de hızlı okunan doğalarıyla adım adım bir okuma alışkanlığı edinmenize yardımcı olurlar.

 

 

Electric Literature


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Kâğıt Paraları Yazarlar Tasarlarsa Nasıl Olur?

4.754 kez okundu 17 Şubat 2017

Paulo Coelho'dan 15 Kulağa Küpe Olacak Söz

5.316 kez okundu 29 Mart 2016

Fantastik Dünyalarda Geçen 10 Hayalperest Film

38.682 kez okundu 22 Ocak 2017

Kitaptan Uyarlanan En İyi 30 Aşk Filmi

62.882 kez okundu 19 Aralık 2014

Kitap Okurken Orgazm Olmak

124.592 kez okundu 23 Ağustos 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk