Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Örnek Projeleri İle Eğitime ve Gençlere Işık Olan Vakıf

15 Ağustos 2016 11:25

Genç Hayat Vakfı 2008 yılından bu yana gerçekleştirdiği projeler ile 11-18 yaş grubundaki gençleri kendini ifade edebilen, hak ve sorumluluklarının farkında, toplumsal cinsiyet eşitliğini, faklılıklarla bir arada yaşama kültürünü, insan hakları ve demokrasiyi içselleştirmelerini sağlayacak kişiler olmaya hazırlıyor. 

Gelin Hep Birlikte Elimizi Genç Hayatlara Uzatalım!

 

 

Başlıca hayata geçen projeleri;

 

Sokağımdan Tarih Yazıyorum

 

Ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin kendi kimliklerini, aidiyetlerini ve farklılıklarını, İstanbul΄un bir kent olarak dönüşümleri, İstanbul΄da gündelik hayat, İstanbul΄da yaşayanların hikayeleri, anıtlar, sokaklar, mahalleler ve semtler üzerinden anlamaları İstanbul΄un dünya ve Avrupa kültürü ve tarihi ile bağlantılarını beraber araştırmaları ve keşfetmeleri için hazırlanmış bir sözlü tarih ve kent kültürü, tarihi araştırmaları projesidir.

 

Gençler Ara Güler ile Beyoğlu semtini konuşurken.

 

Renk Çemberi

Türkiye genelindeki Anadolu Öğretmen Liselerinde gönüllü öğetmenler ve öğrenciler tarafından uygulanmaktadır. Projenin amacı gençlerin vizyonlarını lise çağlarında geliştirmek, onların toplum liderleri olarak yetişmelerine destek vermek, bu gençlerin öncelikle kendi hayatlarını olumlu yönde değiştirmelerine, sonra da dokundukları kişilere, hem örnek hem de yol gösterici olmalarıdır.

 

Yurttan Sesler

Genç Hayat Vakfı’nın ortaöğretim kız öğrenci yurtlarında kalan gençlerle toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda gerçekleştirdiği ilk projedir. Bu projede, yurtlarda ailelerinden uzak olan ve sosyal hayatı yurttaki arkadaşlarıyla yaptıkları etkinliklerle sınırlı gençlerin kendi potansiyellerini fark etmeleri ve  toplumdaki örnek kadınlarla gençlerin bir araya gelmeleri sağlanmıştır.

 

Çocuğa Karşı Şiddetin Önlenmesi Projesi

Projenin ilk aşamasında, çocuğa yönelik ihmal ve istismarı tanımlamaya yönelik olarak hazırlanmış anketler üzerinden yüz yüze görüşmeler şeklinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Projenin ikinci aşamasında da, araştırma raporu yayınlanmış ve elde edilen veriler, çocuk hakları alanında çalışan sivil toplum örgütleri ve ilgili kurum ve kuruluşlarla, düzenlenen bir panelde paylaşıma sunulmuştur. Proje sonunda gerçekleştirilen tartışmalardan oluşturulan politika belgesi karar vericiler ile paylaşılmıştır.

 

Ben de Varım

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde öğrenim gören genç kızlarla yürütülen Ben de Varım projesi, gençlerin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilinçlenmelerini, iletişim kurma becerilerini geliştirmelerini ve hem iş hem de toplumsal hayata hazır bireyler olarak yetişmelerini desteklemek amacıyla gerçekleştirilmektedir. 

 

Fındık Bahane

 

Mevsimlik tarım işçilerinin hizmet verdikleri üreticileri, bu işçileri koordine eden dayıbaşlarını, yerel halkı, yerel idari birimleri gibi hizmet birimlerini, çocuk işçiliği, çocuk hakları, sosyal haklar gibi konularda bilgilendirmek, çocukların öğrenim görmesine destek olmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen Fındık Bahane projesiyle, konuyla ilgili tüm paydaşlar sürece dahil edilip farkındalık yaratılarak sürdürülebilir bir model oluşturulması hedeflenmektedir.

Gönüllü olmak ve detaylı bilgi için: genchayat.org


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun
15/08/2016 15:19
Böyle vakıflar eksik olmasın hayatımızdan . Ülke olarak birey olarak gerçekten çok ama çok ihiyacımız var!
15/08/2016 15:21
Böylesi örnek projelere cok ihtiyacımız var.

Çocukken Okunup Unutulmayan 10 Kitap!

4.415 kez okundu 30 Aralık 2014

Le Monde’un Yüzyılın 100 Kitabı Listesi

20.709 kez okundu 05 Mayıs 2016

Aziz Nesin’in bilinmeyen soyadı öyküsü

8.564 kez okundu 16 Haziran 2016

Hafta Sonu Kaçamakları İçin 10 Rota

11.719 kez okundu 05 Eylül 2016

Nilgün Marmara: Burada daha ne kadar öleceğim?

7.085 kez okundu 11 Mayıs 2016

Temel Reis hakkında bilinmeyen 10 gerçek

36.519 kez okundu 17 Haziran 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk