Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Neden Kitap Okurken Uykumuz Gelir?

12 Temmuz 2015 14:03

Kitap okurken uykunuz mu geliyor sizin de? Peki bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Ya sebebin eskiye dayandığını, çocukluğa eriştiğini söyleseydik? Üstesinden gelebileceğiniz bir sorun olduğunu ve asıl önemlisi çocuklarınızın bu sorunu hiç yaşamamasını sağlayacağınızı söylesek... 

Hayatımız boyunca bazı şeylere doğru ya da yanlış anlamlar yüklüyoruz. Bize bu daha çocukken alıştırılmış. Diyet yaptığınızı düşünün. Diyete başladığınız dönemde eminim herkes gibi siz de ilk önce tatlı, çikolata, şekerleme ve pasta gibi yiyecekleri yemeyi bırakır ve diyete başlarsınız. Zaman ilerler birkaç ay geçer ve biraz zayıflarsınız. Hemen kendimi ödüllendirmem lazım der ve mükafat olarak kendinize tatlı ya da pasta türü bir şeyler alır ve kilo vermenizi kutlarsınız. Şunu hiç düşündünüz mü? Zayıflamaya karar verdiğinizde yasakladığınız ilk şeyi mükafat olarak kendinize ödül olarak veriyorsunuz. Sizce de burada bir tezat yok mu? Tabii ki bir tezat var. 

Size zarar verdiğini ve zayıflamak için yemeyi bıraktığınız şeyleri ödül olarak yememelisiniz. Neden yediğinizi hiç düşündünüz mü? Eminim düşünmemiştiniz. Ben izah edeyim size: Doğdunuz hemen bir parti verdiler yakın aile dostlarınız geldi ve siz doğdunuz için pastalar yendi. İlk yaş gününüz ve sonrasındaki yaş günlerinizde pastalar alındı kekler, börekler yendi. Okula başladınız ve karnenizi aldınız dersleriniz iyi hemen bir kutlama yaptılar pastalar, kekler ve börekler yine hazır. Sonra iyi bir üniversite kazandınız aynı şey tekrarlandı. Söz, nişan oldu yine pasta. Evlendiniz pastanız 5-6 katlı oldu ve siz şunu öğrendiniz tüm güzel şeyler olduğunda pasta kesilir. Demek ki mükafat olarak verilecek en güzel şey pasta. Biz pastaya bu anlamı yükledik. O yüzden diyet sonrası mükafat ve ödül olarak da ilk yediğimiz şey bize çok zarar vermesine rağmen pasta veya tatlı oldu.

Kitap okumaya yüklediğimiz anlamsa yatmadan önce uykumuzun gelmesi için kitap okumamız gerektiğiydi. Bize bu konuda böyle öğretildi. O yüzden her kitap okuduğumuzda uykumuz geliyor. İster kitabı evde okuyalım, ister toplu taşıma araçlarında, isterse de deniz kenarında güneşlenirken. Hiç fark etmez; kitap okuruz, uykumuz gelir ve elimizde olmadan uyuruz. Beşiktte sallanmak gibi bir huy işte, otobüse her bindiğinde sallanarak gitmek de uykunuzu getirir mesela çoğu zaman. 

Bu anlamı değiştirirsek eminim bu sorunu çözmüş olacağız. Doğal olarak da kitap okurken uykumuz gelmeyecek. Mesela bizler artık yeni doğan çocuklarımıza, yeğenlerimize, yakınlarımızın çocuklarına sabah uyandıkları zaman kitap okuma alışkanlığı edinmelerini sağlasak, çocuklar büyüdüklerinde kitap okuduklarında acaba uykuları mı gelir yoksa daha enerjik mi olurlar? İddia ediyorum tüm çocuklar büyüdüğünde kitap okuma alışkanlıkları değişerek uyumak yerine uyanmak anlamını yüklenecekler. Sadece kitap ve pasta konusu değil bir çok konuda yapmış olduğumuz yanlış anlam yüklemeleri var. Siz kendi hayatınızdaki bu yanlışlıkları bulmalı ve mutlaka düzeltmelisiniz. Yoksa bu yanlış alışkanlıklar hayatınızın her anını olumsuz etkileyecek bu olumsuzluklar da ister istemez bir şekilde uykunuzun ve yaşantınızın düzensiz olmasına neden olacaktır. 

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

İntihar Eden Kuşlar

7.053 kez okundu 11 Haziran 2015

10 Feminist Korku ve Gerilim Filmi!

14.410 kez okundu 02 Aralık 2015

Poyraz Karayel Duvar Yazıları

26.959 kez okundu 01 Mart 2016

Gazete Köşelerindeki İnanılmaz Şairlerimiz

9.385 kez okundu 16 Ekim 2015

IMDB'ye Göre En İyİ 10 Korku Filmi

19.997 kez okundu 12 Kasım 2015

Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

18.532 kez okundu 23 Ocak 2017

Ders Niteliğinde 5 Muhteşem Anime

20.563 kez okundu 09 Ekim 2016

İnsanlık Tarihine Kara Leke Olarak Geçen 9 An

5.210 kez okundu 03 Eylül 2015

Can Yücel’in 20 Eşsiz Şiirinden Alıntılar

9.537 kez okundu 18 Eylül 2015

Ölmeden Önce Okunması Gereken 10 Kitap

37.570 kez okundu 02 Kasım 2015

En Yaratıcı 5 Kitap Okuma Koltuğu

9.004 kez okundu 25 Mayıs 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk