Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Nazım Hikmet: Irk Düşmanlığı İstismar Bayrağının Armasıdır.

22 Ağustos 2016 16:04

BEYAZ IRK, SİYAH IRK

Bozguna uğrayan Franko cephesinde Faslı zencilerle, İtalyan askerleri boğuşuyorlarmış. Beyaz ırkı temsil eden İtalyan neferleri, Habeş çöllerine yayılmak için kendilerine yapılan telkinin tesiri altında, siyah ırkla aynı cephede çarpışmaya tahammül edememişler. Siyah ırkı temsil eden Faslılar da gördükleri hayvan muamelesi karşısında isyan etmişler.

 

Beyaz ırkla siyah ırk arasında İlkçağdan, Ortaçağdan beri bir kan kavgası, bir renk kavgası, bir istismar kavgası vardır. Irk düşmanlığı istismar bayrağının armasıdır. Medeniyeti temsil ettiğini iddia eden beyaz ırk, müstemlekelerini kurmak için istilası en kolay toprak, siyahların toprağını, istismarı en kolay köle, siyah ırkı bulmuştur. İngiltere’de büyük derebeylik malikaneleri kurulurken, Fransa’da şövalye şatolarının temelleri atılırken, Amerika’da çıplak toprak, mamurelere dönerken, beyazların silahşörleri, siyah ırkı ormanlardan aslan avlar gibi kementlerle toplamış, beyazların gemileri bunları küme küme, yığın yığın Avrupa, Amerika topraklarına taşımıştır. Siyah ırk, asırlarca derebeylerinin malikanelerinde boğaz tokluğuna, zincirle bağlı esirler gibi çalışmış, beyaz derili lordların, şövalyelerin kasalarını siyah alınteriyle doldurmuştur. Zenci, Ortaçağ esaretinin, simsiyah bir heykelidir.

 

Derebeylik medeniyetlerini yıkan burjuva ihtilalleri, esarete karşı açılan medeni harpler, beyaz ırkın zenciye kanunla geçirdiği esaret zincirini koparmış, bu defa da yeni kurulan makine medeniyeti onları istismarcı sermayenin en ucuz kölesi haline getirmiştir. Avrupa’nın, Amerika’nın her tarafında zenciler, hiç sevilmedikleri halde çalıştırılırlar. Çünkü en ucuz, en uysal amele, sabotaja yarayan amele onlardır. Beyaz ırkın tahakkümü onlara istemedikleri işleri bile yaptıracak kadar kuvvetlidir. Demokrasi kanunlarında ırk, cins, mezhep, renk farkı yoktur. Buna rağmen İngiliz, siyah ırkı Afrika ormanındaki sinekle müsavi sayar… Beyazla müsavi hiçbir hakkı yoktur. Alman yalnız zenciyi değil, Ari olmayan ırkları da insan olarak kabul etmez… Amerikalı, zenci ile bir tramvaya binmez, bir sofrada yemek yemez, canı istediği zaman linç eder… iftihar ettikleri büyük burjuva medeniyetinin en son tekamül safhasında zenci hala bugün esirdir. Afrika milletleri birer birer, beyazların müstemlekeleri olmuştur. Siyah ırk, beyaz ırka karşı bir kin, bir kan kini, bir renk kini, esaret kini taşır. Bu kinin temeli, istismarcı medeniyet olduğunu bilmez.

***

Franko ordusunda çalışan mavi püsküllü Müslüman nefer de, hükümetçi nefere kurşun sıkarken, bu kinin intikamını alıyorum sanıyordu. Aynı cephede çalıştığı, hatta bugün boğazlaştığı neferin de aynı medeniyetin kölesi olduğunu bilmez. Onu boğaziayan da bilmez. Siyah nefer, beyaz nefer birbirleriyle dövüşürken, boğazlaşırken, bu siyah ve beyaz kanın üstünde müstemlekeler, beyazların marnurderi kurulur. Bu İlkçağdan, Ortaçağdan, en son tekamül safbasma varan Avrupa medeniyetinin bugüne kadar geldiği tarihtir. ‘

[Adsız Yazıcı 1 Tan, 10.4.1937]

 

kaynak


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Franz Kafka Hakkında Az Bilinen Detaylar

21.382 kez okundu 09 Haziran 2016

Türkiye'nin en çok kazanan ilk 10 yazarı

12.793 kez okundu 14 Temmuz 2015

Filmlerden İlham Almış 15 Dövme

41.048 kez okundu 02 Eylül 2015

Öykü Okumak İçin 6 Geçerli Sebep

6.493 kez okundu 06 Ocak 2017

10 Alıntıyla Filozof Yazar Umberto Eco

4.373 kez okundu 15 Ağustos 2016

En Çok Korkulan ve Yasaklanan 20 Kitap

6.214 kez okundu 05 Ekim 2015

Edebiyattan Uyarlanan En İyi 25 Sinema Filmi

37.089 kez okundu 24 Kasım 2016

Joker Karakterinin Ekranlardaki 50 Yıllık Evrimi

6.072 kez okundu 23 Ağustos 2016

Arkeoloji Severlerin Okuması Gereken 11 Kitap

6.068 kez okundu 21 Aralık 2016

En İyi Anı-Mektup-Günlük Kitapları

4.494 kez okundu 02 Haziran 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk