Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Nassır Ghaemi: Birinci Sınıf Delilik

02 Eylül 2016 14:47

Akıl hastalığı ile liderlik arasındaki bağlantıları tarihten bazı kişilerin –sekiz önemli siyasi, askeri ve iş dünyası liderleri- biyografi ve yakınları aracılığı ile elde ettiği bilgiler üzerinden kanıtlama yoluna gidiyor yazar. Biyografik psikolojik bir tür olarak değerlendirebileceğimiz bir kitap Birinci Sınıf Delilik.

 

 

Temelde anlatılanlar şu şekilde özetlenebilir: En azından hayati derecede önemli bir durumda akıl hastalığının iyi sonuçlar verdiği ve akıl sağlığının bir sorun olduğu öne sürülmüştür. Kriz zamanlarında akıl hastası liderler tarafından yönetilmek zihinsel bakımdan normal olanlarca yönetilmekten daha iyidir.

 

Karşı tez olarak ele alınan Richard Nixon, George McClellan, Neville Chamberlain ve George Bush ile Tony Blair normal liderler olarak örnek verilmiş ve çoğunda akıl sağlığı görünen bu örneklerin bazı kriz zamanlarında bunun –akıl sağlığının- onlar için potansiyel bir engel teşkil ettiğine de değinilerek liderlik - akıl hastalığı bağlantısı kuvvetlendirilmiştir.

 

Kitabı okurken aklıma takılan nokta şuydu yazarın psikolojik sorunları olduğu çıkarımlarını yaptığı kişilerin neden tarihi şahsiyetlerden seçtiği ve neden günümüz liderleri ile ilgili bunu yapmadığıydı. Bu sorunun cevabını da kitabın içinde buldum aslında yazar kitabın giriş bölümde bu konuyla ilgili şöyle diyor; geçmişi şimdiki zamandan daha berrak biçimde görürüz şimdiki eğilimlerimiz, umutlarımız ve belirsizliklerimiz bugüne ilişkin kavrayışımızı, geçmişteki bir duruma ilişkin kavrayışımıza kıyasla, daha yoğun biçimde etkiler.

 

Akıl hastalıklarının dört temel unsurunun kriz liderliğini geliştirdiği anlatılmıştır. Bu unsurlar; gerçekçilik, esneklik, empati ve yaratıcılık. Bu unsurların öne çıktığı liderler ile eşleştirilerek kitap bölümlere ayrılmıştır ve toplam on beş bölümle sonuçlandırılmıştır.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/doni-darko.jpg
Donnie Darko

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/doni-darko.jpg
Donnie Darko

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Mutluluk Nedir? diye sorsalar siz ne derdiniz?

9.860 kez okundu 27 Ağustos 2015

Unutulmaz Dizi Kardeş Payı'ndan Efsane 10 Parça

32.147 kez okundu 15 Ağustos 2016

En Çok Korkulan ve Yasaklanan 20 Kitap

6.213 kez okundu 05 Ekim 2015

Arkadaşlığın Kaç Türü Vardır?

9.165 kez okundu 14 Temmuz 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk