Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Mehmet Akif Ersoy’un Günümüze Ulaşan Mektupları

23 Mart 2017 09:04

Mehmet Akif Ersoy’un mektupları konusu yeterince incelenmemiş bir alan. Çevresindeki insanlarla yazıştığı biliniyor; yüzlerce mektubu olmalı.. Bunlar tamamen toplanmış değil. “Mehmet Akif Ersoy’un Aile Mektupları” adlı bir çalışma var. İlki Mart 1928, sonuncusu Mart 1936 tarihinde yazılmış mektuplar, Mısır-Hilvan’dan, Akif’in kızı Suad Hanım ile damadı Ahmet Bey’e gönderilmiş. 

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından hazırlanmış, ikinci baskısı Nisan 2011’de yapılmış elimizdeki eserde bulunan tüm mektuplar ve fotoğraflar, Akif’in torunları Ferda Argon ve Selma Argon’un dede yadigârı olarak muhafaza etmesiyle bize kadar ulaşmış.

 

Mehmet Akif Ersoy’un Aile Mektupları adlı çalışmadan seçtiğimiz iki mektubun, birinin tamamını, diğerinin ise ancak bir bölümünü sizlerle paylaşıyoruz;

 

“Su’âd;

Evet, sıcaklar öyle bir başlamıştı, lâkin çok sürmedi. Hele on gündür âdetâ havalar İstanbul’un baharı gibi. Siz bu sene Tuzovası’na erkence çıkıyor muşsunuz, öyle mi? Ahmed hazırlıklar şimdiden başladı diyor. İnşâallah latîf, hafîf bir yaz geçirirsiniz.

Ferda Kadın yemek seçer, bir de çok ukalâlık eder olmuş. Senin sinirlerin öyle fazla üzüntülere pek tahammül edemez. Ammâ bakalım! Sen vücûdca nasılsın? İştihan, hazmın epeyce yolunda mı? Aman sıhhatine çok dikkat et. Anlaşılıyor ki dünya ni’metleri içinde ondan başkası hep boş!

Annen hamd olsun iyi. Evi çekip çeviriyor. Hiç boş durduğu yok. Ben de çay, bulaşık işlerini kemâl-i intizâm ile görüyorum.

On, on beş gündür İstanbul’dan Eşref Bey geldi. Mısır’da bir veraset da’vası ta’kîb edecek. Muvaffak olursa birkaç para alacak. Allah mu’ini olsun. Senin yattığın odayı o zabt etti. Tahtakuruları ve sivrisinekler misâfire ikramda biraz ileri gitmiş olacaklar ki, iki gün sonra bîçârenin gözleri kan çanağına dönmüştü! Cibinlik istedi. “Sen de bizim gibi başını yorganın altına çek!”  dedik. Meğer nazlım öyle sıkıntılara gelemezmiş. Nihayet bizden fâ’ide çıkmayacağını anlayınca gitti Mısır’dan bir cibinlik aldı, getirdi. Tâhir de sevabına kuruverdi. Şimdi uykusuzluktan şikâyeti yok.

Ben hamdolsun iyiyim. Kardeşlerin de fenâ değiller. Annenle ikimiz gözlerini öperiz. Kardeşlerin senin ellerini, Ferdâ’nın gözlerini öpüyorlar. Kara kızı benim için öpüver.

Keman çalmaya vakit buluyor musun? Allah’a emanet ol iki gözüm evladım.”

 

 

İkinci mektup da şöyle:

“Evlâdım Ahmed Bey;

Mektubunu aldım. Sıhhatiniz yolunda imiş ki, hayatta olanlar için bu kadar büyük ni’met yoktur. Binâenaleyh karşılıklı şükretmeliyiz.

Şarka azîmet için hazırlanmak emrini almışsınız. Rabbim hayırlı eylesin. Hamd olsun gençsiniz, dinçsiniz. Yurdun her tarafını dolaşmalı, her tarafına hizmet etmelisiniz. Vatan bir küldür ki tecezzî kabul etmez: şarkı, garbı, şimâli, cenûbu kâmilen nazarımızda bir olmalıdır. Uzak, yakın, soğuk, sıcak dememeli, elimizden geldiği kadar, hatta bunun fevkinde olarak fedâkârâne çalışmalıyız. Başka türlü ne yaşamak, ne de memleketi yaşatmak imkânı yoktur. Allah sizin gibi fedâkâr, vefâkâr evlâdına, sizin gibi fedâkâr, vefâkâr evlâdını da mübârek yurdumuza bağışlasın, amin. Su’âd ile Ferdâ’yı baraber götürecek misiniz? Evvelce böyle bir hareket vukû’nda onları bu tarafa göndermek tasavvurunuz vardı. İsterseniz yine o tasavvurda sebât edin. Ferdâ’yı burada mektebe veririz, gider gelir.Vâlidesi de Hilvan’ın havasından bir müddet için istifade eder. Geçen yaz az vakitte çok müstefîd olmuştu. Ma’mâfih yine siz bilirsiniz. Mahall-i azîmetiniz ta’ayyün ettikten sonra ikiniz düşünür taşınır kararınızı verirsiniz, olmaz mı evladım?

Sıyânet-i Hudâ’ya emanet olunuz evlâdım Ahmed Bey.

fî 11 Haziran 1932

Pederiniz

Mehmed Âkif”

 

Halen elli kadar mektubu ve bazı mektup parçaları yayınlanmış bulunan Mehmet Akif'in, dağınık hal­de, bazı kimselerin elinde birkaç yüz mektubunun bulunduğunu tahmin etmekteyiz. Bunların toplanarak yayınlanması, şairimizin düşünceleri, hayatı ve yakın tarihimiz bakımından çok faydalı olacaktır.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Mutlaka İzlenilmesi Gereken 11 Kısa Film

5.178 kez okundu 11 Aralık 2015

Cemal Süreya: Neydi şiir? Neden ve nasıl yazdım?

15.587 kez okundu 06 Haziran 2016

Gülümsemenin Bilinmeyen 10 Faydası

14.790 kez okundu 20 Temmuz 2016

Düşlerde Yaşayan J.M.Barrie'nin Film Olan 5 Eseri

5.370 kez okundu 26 Aralık 2016

Kiralık Aşk, Kitap Okutuyor!

7.004 kez okundu 28 Kasım 2016

IMBD'ye Göre 2015'deki En Popüler 20 Komedi Filmi

17.962 kez okundu 11 Kasım 2015

Aşkta Yarın Yoktur Sevgili: Cezmi Ersöz

25.076 kez okundu 17 Mayıs 2016

Orjinalini Aratmayan 10 Nefis Cover Şarkı

37.861 kez okundu 26 Ağustos 2016

Sessiz bir yerde yarım saat okursanız…

9.979 kez okundu 02 Haziran 2015

Bir Oturuşta Bitecek 11 Harika Kitap

47.860 kez okundu 19 Eylül 2016

Bu Hafta Vizyona Girecek 6 Film

8.981 kez okundu 15 Aralık 2016

Hapishane Temalı En İyi 16 Film

31.779 kez okundu 22 Haziran 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk