Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Mayaların Geleneklerini Kapsayan İnsanlık Tarihinin En Eski Kutsal Kitaplarından: Popol Vuh

30 Haziran 2016 14:59

Guatemala'nın kültürel mirasları arasında yer alan Popol Vuh, insanlık tarihinde en eskilere dayanan metinleri incelemek açısından eşsiz bir kitap. Mayalar, yaratılış öncesi ve yaratılış sonrasını bu kitapta bir araya getirir.

Mayaların dilinde Popol Vuh, zamanlar, olaylar anlamına gelir. Yani zamanların olayların kitabı anlamında kullanılır uzun adı Popol- Vuh Kişe'dir. Maya tarihinin başlangıcından beri sözlü gelenek içinde ne varsa yazıya geçirildiğinden kitabın adı Kapsayıcıdır. 1550- 1560 yılları arasında gelenekleri korumaya çalışan bir yazmacı tarafından latince olarak yazılmıştır ancak Maya dilindedir.  

İspanyollar Mayalara ait taş kalıntıları, hiyeroglifleri vs. tahrip etmişlerdir 1500'lerde. İnancı güçlü yerliler bu önemli sözlü geleneği ezberlerinde tutuyorlardı yani bir nevi hafızlık yapıyorlardı. Sonunda Avrupalılardan latince öğrenince her şeyi latinceyle kayda almışlardır.

İnsanlık tarihinin bilinen en eski kutsal kitabı olarak geçer. yaratılış efsanesini konu alır ve yaratılıştan önceyle başlar. Bir Kişe aliminin, halkının binlerce yıllık geleneğini kapsayan metinleri toplamasıyla ortaya çıkarttığı Popol Vuh'u 18. yy'ın başlarında rahip Franciso Ximenez tercüme eder. Kitaptaki metinler dünyayı çağlara ayırmıştır. 

Beşin çağın bitişi bir dönem çok popüler olan 21 aralık 2012 yılına denk gelir, Eric Thompson'ın araştırmasıyla. Popol Vuh'a göre beşinci çağın bitiminde kıyamet kopacaktır ama bu kıyamet bir çağın bitmesi anlamına gelmektedir. Beşinci çağın bitiminde güneş, samanyolu galaksisiyle hızalanacak ve enerji dünyaya ulaşarak herkesin kendi aydınlanmasını (iyi veya kötü değer yargılarıyla alakası yok) yaşayacağını ileri sürer. Popol Vuh, bir taraftan insanlık tarihinde en eskilere dayanan metinlerini incelemek diğer taraftan bir uygarlığın bilinçaltı hikayelerine tanık olmak adına eşsizdir.


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Arkadaşlığın Kaç Türü Vardır?

7.786 kez okundu 14 Temmuz 2015

Türk Edebiyatından Dramatik ve Realistik 10 Söz

20.303 kez okundu 17 Ağustos 2016

“İçimdeki Deniz”den 14 Etkileyici Replik

11.323 kez okundu 12 Nisan 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk