Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Leonardo da Vinci Hakkında Çok Fazla Duyulmamış 9 Bilgi

07 Şubat 2017 10:05

Hayran olduğunuz tarihi bir kişi var mıdır diye sorsalar aklıma gelecek birkaç isimden biridir “Leonardo da Vinci” ismi. Aynı anda resim, heykeltıraşlık, mimari, tıp, mühendislik gibi alanlarda uzman olması gerçekten de hayranlık uyandırır türdendir. Yaşadığı dönemde kendisi gibi sanat alanında çok başarılı çalışmalar yapmış başka isimler de bulunmasına rağmen Leonardo da Vinci yarattığı eserlerde nesnellik ve ruhu iç içe harmanlayıp sayısal zekasını da işin içine katarak çok konuşulan birçok eserin yaratıcısı olmuştur. Gelin bu dahiyi yakından tanıyalım:

 

1- Leonardo da Vinci’nin sanatın kollarından biri olan tiyatro alanında da çalışmaları olduğu pek fazla bilinmemektedir. Oysaki Leonardo, tiyatro oyunları yönetip, kostümler tasarlamış, oyunlara katkısı olabilecek türlü dahice numaralar icat etmiştir.

 

2- Leonardo’nun mimari alanda yaptığı projelerden biri İtalya’nın kuzeyinde yer alan bir bölge olan Lombardiya’daki nehirlerin akışını düzenlemek amacıyla kanal sistemini inşa etmesidir. Böylece suyun her yerde kolaylıkla kullanılmasını sağlayarak yeni ticaret yollarının açılmasına ve bu bölgenin verimli bir hale dönüşmesine katkı sağlamıştır. Bu durumu özetleyen güzel bir alıntı:

“Masmavi kütleleri ve gümüş renkli doruklarıyla olağanüstü bir manzara oluşturan Alpler boyunca, altın renkli günışığı altında sere serpe uzayıp giden sayısız ırmakla can bulan bereketli Lombardiya ovalarının güzelliğine şaşkınlıkla bakarken, Leonardo’ya ne kadar teşekkür edilmesi gerektiği de anlaşılır.”

 

3- Leonardo, her zaman yanında küçük defterler taşırdı. Bu defterler, aklına gelen dahice fikirleri not edebilmesi için gerekliydi.

Vitruvius Adamı

 

4- Michelangelo, en büyük rakibi olan Leonardo’dan nefret etmiştir. Michelangelo tutkulu bir vatanseverdi; ona göre Leonardo sessizliğini koruyarak kendini beğenmiş bir ifade takınıyor ve adaletsizliğe karşı gönüllü olarak kayıtsız kalıyordu. Bu durum Michelangelo’yu çok öfkelendiriyordu. Floransa Michelangelo’nun Leonardo hakkındaki önyargılarını paylaşıyordu. Dönem dönem büyük çalkantılara sahne olmuş Floransa ‘da, Leonardo’nun mağrur sessizliği kentte kayıtsızlık olarak algılanıyordu.

Son Akşam Yemeği

 

5- Leonardo’ya portresini yaptıranlar kendilerine büyük bir lütuf bahşedilmiş sayıyordu. En güzel kadınlar geçici güzelliklerini Leonardo’nun kusursuzca ölümsüzleştireceğini inanıyorlardı. Leonardo, poz verdikleri zaman onlardan sakin olmalarını ve gülümsemelerini istiyor ayrıca onlarla sohbet edip onlara kentin en iyi müzisyenlerini dinleterek güzelliklerinin en iyi biçimde dışavurumunu sağlıyordu.

 

6- Leonardo’nun, Roma’nın en büyük düşmanlarından biri olan Fransa Kralıyla olan arkadaşlığı kendisine Roma‘da zor zamanlar yaşatmıştır.

 

7- Leonardo’nun anatomi alanında birçok çalışması bulunmaktadır. Hastane yönetimi tarafından izinli olarak kadavralar üzerinde çalışıyordu fakat daha sonra bu durumun Papa’ya bildirilmesiyle onun kutsala saygısızlık ettiğinden dem vuruldu. Bu olayla birlikte hastane yönetimi Leonardo’nun kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

Rahimdeki Bebek

 

8- Yaşının ilerlemesiyle birlikte felç geçiren Leonardo, elini kullanmakta zorlanmıştır.

 

9- Michelangelo ve Raffaello kendi çağlarının adamlarıydılar. İçinde bulundukları çevreyle dehaları arasındaki müthiş uyum onların tanınmasını ve başarıya ulaşmalarını sağlamıştır. Leonardo ise gelmekte olan çağın habercisiydi. Bilimi sanatın hizmetine sunarak insanoğluna evrenin yasalarını sunmayı düşleyen bir dahiydi. Bugün onun çalışmalarına baktığımızda o dönem hayal bile edilemeyecek icatlar tasarlayarak önemli ölçüde bugüne ışık tuttuğunu görebilmekteyiz. Otomobil ve uçan makine tasarımları, güneşin dünyaya mesafesi hakkındaki çalışmaları onun kendi yaşadığı çağın çok çok ilerisinde olduğunu gösteren birkaç kanıttır.

 

Not: YKY'dan çıkmış olan “Leonardo da Vinci” adlı kitaptan Leonardo hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ozge-ayturk.jpg
Özge Aytürk

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ozge-ayturk.jpg
Özge Aytürk

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

En Sevilen 12 Uyarlama Dizi

34.068 kez okundu 09 Eylül 2016

Efsaneleri ve Gerçekleri İle Kız Kulesi

5.554 kez okundu 03 Mart 2017

Kazım Koyuncu'nun 10 Unutulmaz Şarkısı

16.074 kez okundu 07 Kasım 2016

Bilge Karasu ile Kelimeler Nehrinde 18 Alıntı

4.940 kez okundu 28 Temmuz 2016

Israrla Yalnış Telafuz Edilen Kelimeler

30.385 kez okundu 28 Kasım 2016

Hem Nobel Hem Pulitzer Ödülü Alan Yazarlar

5.827 kez okundu 13 Ekim 2015

Ray Bradbury’den Genç Yazarlara 12 Tavsiye

4.345 kez okundu 18 Ağustos 2016

İnsan Kendini Nasıl Değiştirir?

8.738 kez okundu 11 Aralık 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk