Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Körler Ülkesi’nde tek gözlü insan Kral’dır!

24 Haziran 2015 10:55

H.G. Wells, görme “zenginliği”nden mecburen vazgeçmiş insanların bu yetiyi zamanla unutmak suretiyle hayatlarından tamamen çıkararak özgürleşme yoluna gittiğini anlatıyor.

“Körler Ülkesi’nde tek gözlü insan Kral’dır!”

“Hepimizin kendi zaman makinesi var. Bizi geriye götüren anılarımız, ileriye götüren ise rüyalarımız” demiş H.G. Wells. Dünya edebiyatının gelmiş geçmiş en kıymetli zihinlerinden biri sayılabilecek bu İngiliz yazarın kitaplarıyla her birimize hediye ettiği zaman makinelerimizi, onun kendi hayal gücünde çıktığı yolculuklara borçluyuz. Zaman Makinesi’nden Dr. Moreau’nun Adası’na, Görünmez Adam’dan Dünyalar Savaşı’na dek pek çok romanın yanı sıra aralarında kurgu dışı kitaplar da bulunan yüz elli civarında eser kaleme almış Wells’in en ünlü uzun öykülerinden biri olan Körler Ülkesi de yayımlandı. Böylece Türkçedeki H.G. Wells külliyatı, olmazsa olmaz bir parçasına daha kavuştu.

Bilinen bir coğrafyanın bilinmeyen bir dağının dibinde, şiddetli bir depremin etkisiyle dış dünyayla bağlantısı neredeyse kesilmiş bir vadinin sakinlerinin oluşturduğu, “Körler Ülkesi” denen kapalı toplum için dünya denen yer bildikleri vadiden ibarettir. Ülkenin adından anlaşılacağı üzere, orada yaşayanlar da kör olmanın getirdiği kendi özel düzenleri içinde nesillerdir yaşayıp gitmektedir. Bir gün kaza eseri dağdan vadiye düşen Nunez, yıllardır anlatılan efsanevi Körler Ülkesi’nde olduğunu kısa sürede anlar. Körlerin arasında gören kişi olarak, başta onlardan çok daha avantajlı olduğu sanısına kapılır. İçinden sürekli “Körler Ülkesi’nde Tek Gözlü İnsan Kral’dır” atasözünü tekrarlayıp buradaki insanları yola getirmenin yöntemini düşünmeye, hayallere kapılmaya başlar. Ne de olsa Nunez’in gözleri görmekte, bu da onu bir avuç körden daha üstün kılmaktadır. Kral olacağı günü iple çeker…

Beden tuhaf bir makine. Beş duyudan hangisi çalışmıyorsa onun yerine otomatikman ilginç, işlevsel çözümler üretiyor. Körler Ülkesi’nde olan ve Nunez’in tam olarak anlamadığı da budur. Örneğin, bir gün Körler Ülkesi’nden birine, “Patikayı görebiliyorum,” dediğinde şu yanıtı alır: “Görmek diye bir kelime yok. Ahmaklığı bırak da ayaklarımın sesini takip et.”

Körler Ülkesi’nde yaşayan körlerin görmek eyleminin yanı sıra görmeye dair her türlü tabiri, görmek ihtiyacını hayatlarından tamamen çıkarmış olmalarının onlara verdiği güç karşısında Nunez’in kral olma hayalleri gittikçe zayıflamaya başlar. Önce buradan kurtulmayı düşünse de beklenmedik bir aşk onu, gören insanların dünyasında yaşamaktansa Körler Ülkesi’nde kalmaya ikna eder. Ancak her aşk gibi bu da bir bedel ister. Nunez’i “Kulluk ve bayağılıktan kör vatandaş mertebesine yükseltecek” bir bedel…

Günümüzün vahşi kapitalist ortamında artan tüketim özgürlüğüne, teknolojinin her geçen gün ayaklarımızı daha fazla yerden kesmesine rağmen, özellikle kentli insanlar arasında doğaya dönme, kendi kendine yetme temayülünün gittikçe arttığını görüyoruz. Körler Ülkesi de çağımızın bu eğilimine dokunuyor. H.G. Wells, görme zenginliği nden mecburen vazgeçmiş insanların bu yetiyi zamanla unutmak suretiyle hayatlarından tamamen çıkararak özgürleşme yoluna gittiğini anlatıyor. Hiçbir zenginliğin, en elzem görünenin dahi vazgeçilmez olmadığının güzel bir örneğini sunuyor.  

Kolektif Kitap’ın “Resimli Başyapıtlar” dizisinden çıkan kitap, bir H.G. Wells öyküsünü içermenin yanı sıra İspanyol çizer Elena Ferrándiz’in kitap için özel olarak yaptığı resimlerle de zenginleşmiş. Bu anlamda, kitabı sadece metin olarak görmeyip ona bir sanat objesi olarak da yaklaşan bibliofiller için güzel bir koleksiyon parçası olduğu söylenebilir. Üstelik bazı öyküler tek başınayken, bir seçkide ya da bir toplu öyküler kitabında olduğundan daha fazla kendini gösterir. Körler Ülkesi de okurla birlikte dolaşmak, hem evde hem sokakta onunla daha fazla zaman geçirmek isteyen, farklı dönemlerde tekrar tekrar okunmayı hak eden özel bir öykü.

 

Kaynak: Radikal Kitap


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Kitap Okumayı Sevmek İçin Yapılması Gerekenler

4.907 kez okundu 20 Mayıs 2015

Yeraltı Edebiyatı'na Bir Bakış

7.668 kez okundu 22 Ağustos 2016

Liste Kitap Simyacı ile Youtube'da!

5.167 kez okundu 15 Eylül 2016

En İyi 10 Al Pacino Filmi

5.876 kez okundu 17 Şubat 2016

Kitap Okurken Gözlerinizi Korumak İçin 5 İpucu

11.533 kez okundu 07 Aralık 2016

Kitap Okurken Orgazm Olmak

133.486 kez okundu 23 Ağustos 2016

Eylül'de İzlemeden Geçilmeyecek 5 Film

81.029 kez okundu 15 Eylül 2016

Türk Sinemasında Kadını Temele Alan 14 Film

5.042 kez okundu 28 Ocak 2016

Yerli Romanlardan Uyarlanan 15 Sinema Filmi

38.930 kez okundu 26 Nisan 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk