Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Konuşan Resimler “Ebedî – Edebî” Sergisi 5 Mayıs’ta açılıyor!

07 Nisan 2016 11:09

Ebru Ceylan’ın Konuşan Resimler serisinin üçüncü sergisi “Ebedî – Edebî” 5-20 Mayıs tarihleri arasında Beşiktaş Fulya Sanat’ta düzenleniyor.

 

Tanıtım bülteninden

Sanatçı Ebru Ceylan, “Suretler” ve “Man o To”dan sonra “Ebedî – Edebî” sergisi ile Cumhuriyet döneminin beş farklı akımından edebiyatçıların hayatlarını, kırılma noktalarını, hayallerini ve aşklarını plastik sanatlar ile edebiyatı birleştirerek  tekrar gün yüzüne çıkartıyor, günümüz kuşağı ile buluşturuyor. Serginin isminin işaret ettiği, bu edebiyatçıların eserlerindeki “Edebî”yi yakalıyor.

Tomris Uyar’dan Deniz Çakır’a, Aziz Nesin’den Erkan Can’a

Yağlı boya tablo ve hikâyelerden oluşan sergide, Cumhuriyet döneminin önde gelen pek çok yazar ve şairinin eserlerine yeniden can veriliyor. Sergide yer alan Türk edebiyatının önde gelen isimleri arasında Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Telli, Aziz Nesin, Can Yücel, Edip Cansever, Halide Edip Adıvar, Metin Altıok, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Özdemir Asaf, Rıfat Ilgaz, Turgut Uyar ve Yaşar Kemal de bulunuyor.

Sergide yer alan yağlı boya tablolara eşlik eden hikâyeleri de Türkiye’nin önde gelen oyuncuları ve seslendirme sanatçıları seslendiriyor. Bu seslendirmeler dijital ekran ve kulaklıklar ile de davetlilere aktarılıyor.

Farklı fikirlerin, dünden bugüne, bugünden yarına, tuvale yansıyan renkler gibi farklılık ve uyum içinde bir arada yaşamasını hayal eden sanatçı, bu sergide farklı fikirleri ile tarihe iz bırakan edebiyatçıları ağırlıyor. 52 eserin yer alacağı serginin 5 Mayıs Cuma akşamı yapılacak açılışında Çiğdem Erken de küçük bir konser gerçekleştirecek.

 

Sergiye konu olan edebiyatçılar:

Ahmed Arif, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Muhip Dıranas, Ahmet Telli, Arif Nihat Asya, Aşık Veysel, Atilla İlhan,  Aziz Nesin, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Behçet Necatigil, Bilge Karasu, Cahit Külebi, Cahit Sıtkı Tarancı, Can Yücel, Cemal Süreya, Didem Madak, Ece Ayhan, Edip Cansever, Faruk Nafiz Çamlıbel, Füruzan, Gülten Akın, Haldun Taner, Halide Edip Adıvar, Halikarnas Balıkçısı,  İlhan Berk, Kerime Nadir,  Leyla Erbil,  Melih Cevdet Anday, Metin Altıok, Mina Urgan, Nazım Hikmet,  Necati Cumali, Necip Fazıl Kısakürek, Neyzen Tevfik, Nezihe Meriç, Oğuz Atay, Oktay Rifat, Orhan Veli, Ömer Seyfettin, Özdemir Asaf, Peyami Safa, Reşat Nuri Güntekin, Rıfat Ilgaz, Sabahattin Ali,  Sait Faik, Sevgi Soysal, Sezai Karakoç, Tezer Özlü, Tomris Uyar, Turgut Uyar, Ümit Yaşar Oğuzcan, Yaşar Kemal.

 

Sergideki hikâyeleri seslendirenler: 

Alican Yücesoy, Almıla Uluer, Ayçin İnci, Bahtiyar Engin, Can Sözeri, Caner Cindoruk, Cem Davran, Cenk Sözeri, Ceylan Ertem, Demet Evgar, Deniz Çakır, Emre Erkan, Erkan Can, Esra Dermancıoğlu, Ezel Akay, Ezgi Sözeri, Fırat Çelik, Fikret Kuşkan, Görkem Kanpolat, İsmail Demirci, Kerem Atabeyoğlu, Levent Özdilek , Levent Üzümcü, Melih Selçuk, Mehmet Günsur, Mert Fırat, Mert Öner, Murat Akkoyunlu, Onur Saylak, Oktay Kaynarca, Ozan Akbaba, Rana Mamat, Rıza Kocaoğlu, Sanem Çelik, Sarp Akkaya, Saygın Soysal, Selen Öztürk, Selim Bayraktar, Serdal Genç, Serhat Teoman, Serkan Altunorak, Songül Öden, Toprak Sergen, Yekta Kopan, Yiğit Özşener’in  de aralarında olduğu sanatçılar seslendiriyor.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Sabahattin Ali'nin En Sevdiği Şarkı

7.309 kez okundu 10 Ocak 2017

İçimizdeki Şeytan’dan 15 Etkileyici Alıntı

11.892 kez okundu 24 Kasım 2016

En İyi Ütopya Temalı 8 Film

17.326 kez okundu 26 Eylül 2016

Franz Kafka Romanlarından 7 Alıntı

5.553 kez okundu 02 Kasım 2015

Kitap Okuma Hızımızı Nasıl Arttırırız?

4.861 kez okundu 23 Ağustos 2016

Sessiz bir yerde yarım saat okursanız…

8.619 kez okundu 02 Haziran 2015

Jehan Barbur'un Huzurlu Sesinden 7 Güzel Şarkı

6.603 kez okundu 21 Kasım 2016

Kürk Mantolu Madonna Film Oluyor

56.893 kez okundu 21 Eylül 2016

En Çok Korkulan ve Yasaklanan 20 Kitap

4.616 kez okundu 05 Ekim 2015

Amin Maalouf'u En Çok Etkileyen 7 Yazar ve Kitap

8.217 kez okundu 15 Aralık 2016

Albert Camus Okumak İçin 7 Neden

11.247 kez okundu 25 Ağustos 2016

Dünya Edebiyatının En İyi 9 Yemek Sahnesi

5.863 kez okundu 31 Ağustos 2015

Tek İple Bir Rönesans Tablosunu Yeniden Yarattı

4.592 kez okundu 23 Ağustos 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk