Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Konuşan Resimler “Ebedî – Edebî” Sergisi 5 Mayıs’ta açılıyor!

07 Nisan 2016 11:09

Ebru Ceylan’ın Konuşan Resimler serisinin üçüncü sergisi “Ebedî – Edebî” 5-20 Mayıs tarihleri arasında Beşiktaş Fulya Sanat’ta düzenleniyor.

 

Tanıtım bülteninden

Sanatçı Ebru Ceylan, “Suretler” ve “Man o To”dan sonra “Ebedî – Edebî” sergisi ile Cumhuriyet döneminin beş farklı akımından edebiyatçıların hayatlarını, kırılma noktalarını, hayallerini ve aşklarını plastik sanatlar ile edebiyatı birleştirerek  tekrar gün yüzüne çıkartıyor, günümüz kuşağı ile buluşturuyor. Serginin isminin işaret ettiği, bu edebiyatçıların eserlerindeki “Edebî”yi yakalıyor.

Tomris Uyar’dan Deniz Çakır’a, Aziz Nesin’den Erkan Can’a

Yağlı boya tablo ve hikâyelerden oluşan sergide, Cumhuriyet döneminin önde gelen pek çok yazar ve şairinin eserlerine yeniden can veriliyor. Sergide yer alan Türk edebiyatının önde gelen isimleri arasında Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Telli, Aziz Nesin, Can Yücel, Edip Cansever, Halide Edip Adıvar, Metin Altıok, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Özdemir Asaf, Rıfat Ilgaz, Turgut Uyar ve Yaşar Kemal de bulunuyor.

Sergide yer alan yağlı boya tablolara eşlik eden hikâyeleri de Türkiye’nin önde gelen oyuncuları ve seslendirme sanatçıları seslendiriyor. Bu seslendirmeler dijital ekran ve kulaklıklar ile de davetlilere aktarılıyor.

Farklı fikirlerin, dünden bugüne, bugünden yarına, tuvale yansıyan renkler gibi farklılık ve uyum içinde bir arada yaşamasını hayal eden sanatçı, bu sergide farklı fikirleri ile tarihe iz bırakan edebiyatçıları ağırlıyor. 52 eserin yer alacağı serginin 5 Mayıs Cuma akşamı yapılacak açılışında Çiğdem Erken de küçük bir konser gerçekleştirecek.

 

Sergiye konu olan edebiyatçılar:

Ahmed Arif, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Muhip Dıranas, Ahmet Telli, Arif Nihat Asya, Aşık Veysel, Atilla İlhan,  Aziz Nesin, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Behçet Necatigil, Bilge Karasu, Cahit Külebi, Cahit Sıtkı Tarancı, Can Yücel, Cemal Süreya, Didem Madak, Ece Ayhan, Edip Cansever, Faruk Nafiz Çamlıbel, Füruzan, Gülten Akın, Haldun Taner, Halide Edip Adıvar, Halikarnas Balıkçısı,  İlhan Berk, Kerime Nadir,  Leyla Erbil,  Melih Cevdet Anday, Metin Altıok, Mina Urgan, Nazım Hikmet,  Necati Cumali, Necip Fazıl Kısakürek, Neyzen Tevfik, Nezihe Meriç, Oğuz Atay, Oktay Rifat, Orhan Veli, Ömer Seyfettin, Özdemir Asaf, Peyami Safa, Reşat Nuri Güntekin, Rıfat Ilgaz, Sabahattin Ali,  Sait Faik, Sevgi Soysal, Sezai Karakoç, Tezer Özlü, Tomris Uyar, Turgut Uyar, Ümit Yaşar Oğuzcan, Yaşar Kemal.

 

Sergideki hikâyeleri seslendirenler: 

Alican Yücesoy, Almıla Uluer, Ayçin İnci, Bahtiyar Engin, Can Sözeri, Caner Cindoruk, Cem Davran, Cenk Sözeri, Ceylan Ertem, Demet Evgar, Deniz Çakır, Emre Erkan, Erkan Can, Esra Dermancıoğlu, Ezel Akay, Ezgi Sözeri, Fırat Çelik, Fikret Kuşkan, Görkem Kanpolat, İsmail Demirci, Kerem Atabeyoğlu, Levent Özdilek , Levent Üzümcü, Melih Selçuk, Mehmet Günsur, Mert Fırat, Mert Öner, Murat Akkoyunlu, Onur Saylak, Oktay Kaynarca, Ozan Akbaba, Rana Mamat, Rıza Kocaoğlu, Sanem Çelik, Sarp Akkaya, Saygın Soysal, Selen Öztürk, Selim Bayraktar, Serdal Genç, Serhat Teoman, Serkan Altunorak, Songül Öden, Toprak Sergen, Yekta Kopan, Yiğit Özşener’in  de aralarında olduğu sanatçılar seslendiriyor.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Affedilmeyen Yazar Knut Hamsun ve Hikayesi

4.020 kez okundu 03 Şubat 2017

Sevgililer Gününde İzlenilesi 8 Aşk Filmi

44.874 kez okundu 05 Şubat 2016

İnsan Kendini Nasıl Değiştirir?

4.835 kez okundu 11 Aralık 2015

Gözden Kaçan 10 İzlenesi Romantik Film

14.860 kez okundu 18 Şubat 2017

Adına Lavinia Denmiş Bir Aşk: Mevhibe Beyat

7.040 kez okundu 12 Temmuz 2015

Durduk Yere İnsana Mutluluk Veren 7 Koku

6.146 kez okundu 24 Haziran 2016

Seyahat konulu en iyi 10 kitap!

4.245 kez okundu 16 Şubat 2016

Görünüşte nasılız içimizde nasıl?

15.269 kez okundu 05 Ağustos 2015

Sıfırdan Zirveye Yükselme Temalı 20 Enfes Film

40.951 kez okundu 15 Haziran 2016

Mutlaka Dinlenmesi Gereken 10 Karadeniz Şarkısı

40.932 kez okundu 12 Eylül 2016

Umay Umay'dan 7 Alıntı

15.169 kez okundu 31 Ağustos 2016

Didem Madak Belgeselinin İlk Fragmanı Yayınlandı

4.315 kez okundu 09 Ağustos 2016

Alman Edebiyatının Öne Çıkan 16 Yazar ve Eseri

18.549 kez okundu 12 Mayıs 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk