Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Kitap Okuyan Çocuklara Bu Bakkalda Her Şey Bedava

05 Ekim 2016 17:06

Gazete Duvar'dan Adem Erkoçak'ın haberi iyi insanların hala olduğunu gösteriyor bize...
Okumanın önemini insanların anlaması ve bunun için de her şeyin devlet tarafından yapılması gereklidir. Gereklidir ama bunu beklemek gerekli değildir. Bu duyguyla yola çıkıyor Uysal Bakkal sahibi Kamber Bozan,  çocukların ise Kamber Amcası... Oğlu Fırat ile başlıyor esasında hikaye. Bir gün bir kitap veriyor mahalledeki çocuklardan birine, "bunu oku, okuduktan sonra sana istediğini vereceğim" diyor. Ve sonrası geliyor... Onun bu çabası herkese örnek aslında. Ama bu örnek almak ve beklemek demek değil... Bu durum Lüset Kohen Fins'in Enginar Mevsimi kitabındaki sözünü hatırlattı bana bir anda "Atasözleri ezberlemek kolaydır, sıkıysa özümse..."  

 

“Çocuklar kötü şeyler öğreneceklerine güzel şeyler öğrensinler istiyorum,” diyor Kamber Bozan: “Hanımı sevmezler, beni severler. Ben de onları seviyorum. Güzel bir kitap okuyup geldiklerinde istediklerini veriyorum.”

 

 

“Buradaki çocuklar arasında sınıfsal bir fark var. Çocuklar iç içe oynadıklarından bunu fark etmiyorlar. Ama dışarıdan bakan bir göz bunu görebiliyor. Bazı çocuklar istediklerini alabiliyordu, bazısı alamayınca -genellikle babam yokken- ben de onlara istediklerini veriyordum. Özellikle iki çocuğa yardım ediyordum. Bir gün onlardan birine bir kitap verdim, ‘bunu oku gel sana bir şey vereceğim’ dedim. Şeker Portakalı’nı verdim. Karşılığında bir şey vereceğimi duyan mahalledeki diğer çocuklar da benden kitap istemeye başladılar. İlk başlarda pek umursamadım. Baktım bir hafta boyunca ısrar ediyorlar, gittim birkaç kitap alıp geldim. ‘Kim okuyup bana gelirse ona bir şey vereceğim’ dedim,” diyor Fırat Bozan.

 

 

UYSAL BAKKAL MAHALLE KİTAPLIĞI 

Kamber Bozan ve oğlu, sadece çocuk kitaplığı değil, mahallede yaşayan çok sayıdaki üniversite öğrencisinin de faydalanabileceği bir kitaplık yapmak istiyor. “Dükkânın önüne raflar yapacağım. Onlar öyle orada duracak. Akşam içeri almayacağız. İsteyen alsın,” diyor Bozan. Fırat Bozan da “İkinci yenicileri, yerli romanları getirmek istiyorum. Bir ‘Uysal Bakkal Kütüphanesi’ olacak. Bakkallarda ürünleri satılan büyük firmalar bu dükkânların bir köşesine ‘İşte kitaplar burada, ödüller de yanında’ diye kendi ürünlerini de koydukları bir sosyal sorumluluk projesine dönüştürseler bunu keşke. Sadece bizimle sınırlı kalmasa,” diye anlatıyor.

Firmalar bu işe girişir mi, bilinmez. Ama şu an ortada olan bir gerçek varsa “Uysal Bakkal Mahalle Kitaplığı’nın” çok sayıda kitaba ihtiyacı olduğu. Mimar Sinan mahallesi, Dibekçi Ahmet sokak, numara 4’te ikamet eden bu güzel insanlara belki siz de ulaşmak istersiniz…

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

İşte, İstanbul’daki muhteşem 10 kitap kafe!

88.124 kez okundu 20 Kasım 2015

Paulo Coelho'dan 15 Kulağa Küpe Olacak Söz

6.797 kez okundu 29 Mart 2016

En Sevilen 9 Yabancı Yazar

28.967 kez okundu 05 Haziran 2015

Yeraltı Edebiyatı'na Bir Bakış

7.668 kez okundu 22 Ağustos 2016

Video Oyunu Uyarlaması 10 Film

6.749 kez okundu 28 Ekim 2015

İstanbul’un En İyi 10 Kitapçısı

11.866 kez okundu 26 Eylül 2016

Hızlı ve Öfkeli 8'den Yeni Görüntüler Geldi!

13.923 kez okundu 10 Ağustos 2016

Gülümsemenin Bilinmeyen 10 Faydası

14.782 kez okundu 20 Temmuz 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk