Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

'Kitap Bankosu' Öğrenciler İçin Yollara Düştü!

29 Mart 2017 09:00

Çocuklara kitap vermek için yola düşen kahramanlar...

 

Bir grup istatistik öğrencisinin Türkiye’nin okuma istatistiğini incelemesi ile hayata geçen Kitap Bankosu , 2012 yılından bu yana 6 bin öğrenciye ulaştı. Destek bulmak için pek çok hibe projesine başvuran ekip, ilk hibesini Türk Ulusal Ajansı’ndan alarak, minik bir minibüs kiraladı ve 8 hafta boyunca köy okullarına kitap götürmeyi başardı. Ekibin asıl destekçisi ise öğrencisi oldukları Gazi Üniversitesi ’nden geldi. Üniversitenin kendilerine tahsis ettiği atıl bir otobüsü gezici kütüphaneye çeviren gönüllüler, bu sayede Ankara’da 13 ilçede 20 okulda 6 bin öğrenciye 12 binden fazla kitap ulaştırmayı başardı.

 

Kitap Bankosu oluşumu adına bilgi veren Mehmet Serdar Yetkin , “Otobüsümüz kütüphaneye çevrilirken, Rafta Tozlanmasın Gönder Okuyalım kampanyamız ile o zaman 5 binden fazla şimdilerde 15 binden fazla atıl kitabın geri dönüşümünü sağladık. Mayıs 2014’te Gezici Kütüphanemiz yollara çıktı. Dert bugün daha büyük ve sanıyorum asla küçülmeyecek ama artık bir şeyler yapabileceğini görmüş olan bizler de her geçen gün büyüyeceğiz. 3-5 kişi başladığımız projemizden şimdiye değin 200’ü aşkın kişi geçti halen aktif 100’den fazla gönüllümüz var” diye konuştu.

 

Çocuklara kitap okuma sevgisi aşılamanın yanı sıra duyarlı bireyler olmalarını da amaçlayan Kitap Bankosu, “Doğa Bilinci”, “Geri Dönüşümün Önemi”, “Dengeli ve Sağlıklı Beslenme”, “Ağız Diş Sağlığı ve Bakımı”, “El hijyeninin Önemi” gibi konularda bilgilendirmeler yaparak minik beyinlerin farkındalık sahibi olmasını sağlıyor.

 

"PARA KABUL ETMİYORUZ"

Uzun vadede gençlere okuma alışkanlığı kazandırmayı hedeflediklerini dile getiren Yetkin, kendilerine destek olmak isteyenlerin ise evvela daha fazla kitap okuyarak bunu yapabileceklerini söyledi. Yetkin, “Sonrasında okudukları bu kitapları bizim ya da bizim gibi bu amaç doğrultusunda çalışan kurumlara bağışlayabilirler. Rafta Tozlanmasın Gönder Okuyalım kampanyamız ile bizden kitap bekleyen birçok okul var, destekleri ile bu okullardaki ihtiyacı karşılayacağız. Para kabul etmiyoruz lakin faaliyetlerimiz süresince birtakım ihtiyaçlarımız oluyor destek olmak isteyenler, bizi bu konuda samimi bulanlar bize sosyal medya üzerinden ulaşırlarsa ihtiyaçlarımız hakkında bilgilendirme yapabiliriz” dedi.

 

Niyetlerinin tüm ülkeye yeter sayıda gezici kütüphane yapmak olduğunu dile getiren Yetkin, bu sayede Türkiye’de kitaba ulaşamayan ne kadar yerleşim yeri varsa hepsini gezmek olduğunu söyledi. Bireysel ya da kurumsal her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade eden Yetkin, Türkiye’deki okuma oranının artması için öncelikle kitaba itibarının iade edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Yetkin sözlerini şöyle sonlandırdı: “En yakınlarımızdan dahi ‘Boş işlerle uğraşma’, ‘Kime ne faydası var?’ gibi eleştiriler alıyoruz. Bunun da temel sebebi kitabın itibarsızlaşması. Okullarda da gördüğümüz bir husustan burada bahsetmek gerek, maalesef okullara yerleşmek için yapılan sınavlarda kitap okumanın tesiri çok az, o yüzden aileler de, öğretmenler de, öğrenciler de bunu vakit kaybı olarak görüyor. Bu konu hakkında eğitim planlayıcılar önlem almalı. Ve yine ziyaret ettiğimiz okullarda gördüğümüz temel eksikliklerden birisi de öğrencilere rol model olmasını beklediğimiz öğretmenlerin kitap okuma konusunda olması gerekenin çok gerisinde kalması.”

 

Sizler de Kitap Bankosu'na destek olmak için buraya tıklayıp Twitter'dan takip edebilir, gönüllü olmak için yazabilirsiniz.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

İnsanı Okumaktan Soğutan Okur Tipleri

9.173 kez okundu 08 Ocak 2015

Kıyıda Kenarda Kalmış Az Bilinen 5 Komedi Dizisi

12.820 kez okundu 26 Eylül 2016

Bu Hafta Vizyona Girecek 6 Film

8.891 kez okundu 15 Aralık 2016

Temel Reis hakkında bilinmeyen 10 gerçek

36.306 kez okundu 17 Haziran 2016

Okuma Alışkanlığı Nasıl Geliştirilir?

6.618 kez okundu 22 Aralık 2015

Rus Edebiyatına Uyarlanmış En İyi 10 Film

5.104 kez okundu 06 Ekim 2015

Unutulmaz Dizi Kardeş Payı'ndan Efsane 10 Parça

31.938 kez okundu 15 Ağustos 2016

Nilgün Marmara: Burada daha ne kadar öleceğim?

6.984 kez okundu 11 Mayıs 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk