Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Kadıköy'de Karikatür Evi Açıldı

03 Ekim 2016 09:51

Kadıköy’de karikatür sanatının gelişmesini sağlamak ve karikatürü her yaştan Kadıköylü ile buluşturmak amacıyla restore edilen Karikatür Evi kapılarını açtı.

 

1906 yılında Hasanpaşa’da yapılan tarihi ahşap köşk aslına uygun restore edilen tarihi bina, 30 Eylül Cuma günü başlayan ve pazar günü sona eren Karikatür Günleri ile kapılarını açtı.

Karikatürcüler Derneği arşivinde bulunan usta karikatüristlerin çizgilerinden örneklerin olduğu “Ustaların Çizgileri” sergisinin açılışına Kadıköylüler büyük ilgi gösterdi. Açılışa Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, sinema ve tiyatro oyuncusu Müjdat Gezen, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Karikatüristler Kamil Yavuz, Erhan Candan, Oğuz Gürel, Akdağ Saydut, Raşit Yakalı ve çok sayıda Kadıköylü katıldı.

 

“Sanat tarih ve mizahı buluşturduk”

Sergi açılışında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Karikatür Evi ile birlikte Kadıköy’deki 4 tarihi binayı restore ederek kamuya kazandırdıklarını belirterek “Sanat, tarih ve mizah bu yapıda üçünü bir araya getirdik” dedi.

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker ise belediyelerin sosyal ve sanatsal çalışmaları desteklemesinin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Karikatür Evi Türk mizahı ve karikatür sanatı açısından çok değerli ve keyifli bir ortam. Ben böylesi bir binayı karikatür sanatına armağan ettiği için belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.”

Peker’in ardından konuşan Sinema ve tiyatro oyuncusu Müjdat Gezen “Buradaki karikatürler sanat şaheseridir. Bizim Kadıköylüler mutlaka gelir ama İstanbul’dan ve Türkiye’nin diğer illerinden insanlarında burayı mutlaka görmesi gerekiyor. Burası çok değerli bir yer” dedi.

Karikatür Evi’nde neler olacak?

Karikatür Evi’nde yürütülecek çalışmalarla Kadıköy’de karikatür sanatının gelişmesi, karikatürü her yaştan Kadıköylü ile buluşturmak hedefleniyor.

Karikatür Evi’nde usta çizerler karikatür severlerle buluşacak. Karikatür Evi aynı zamanda Türkiye karikatürünün belleğini de barındıracak bir arşiv ve kütüphaneye sahip olacak.

Karikatür Evi; gazete, dergi, kitap ve dijital mecralar başta olmak üzere birçok alanda çizgilerle karikatür sanatını sevenlerin buluşma noktası olacak. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, bağımsız araştırmacıların ve konuya meraklı yurttaşların faydalanacağı arşiv, karikatürle buluşmak isteyen herkese açık olacak. Karikatür Evi’nde karikatürün ifade ettiği değerlerin yaşatılması ve geniş kesimlere ulaştırılması için yarışma, panel, konferans ve sergiler düzenlenecek.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Sinema Tarihinin En İyi 55 Edebiyat Uyarlaması

25.254 kez okundu 15 Temmuz 2016

Vikingler hakkında bilmediklerimiz!

6.309 kez okundu 09 Haziran 2016

Dostoyevski'ce İlan-ı Aşk

9.048 kez okundu 28 Ocak 2016

Israrla Yalnış Telafuz Edilen Kelimeler

30.375 kez okundu 28 Kasım 2016

Türkiye'nin en çok kazanan ilk 10 yazarı

12.788 kez okundu 14 Temmuz 2015

Arkeoloji Severlerin Okuması Gereken 11 Kitap

6.062 kez okundu 21 Aralık 2016

Bambaşka Jack London Öyküleri: Meksikalı

6.898 kez okundu 27 Eylül 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk