Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

İnsan Denen Meçhul

13 Eylül 2016 11:00

Dr. Alexis Carrel; bu kitabında ortaya koyduğu bilgilerle, insanları yetiştirip yönetmekle görevli olan herkese ve vücudumuzun, şuurumuzun, evrenimizin gizemini düşünenlere sesleniyor.

İnsan Denen Meçhul'e kaynaklık eden çalışmalarıyla Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan yazar, sosyal ve psikolojik bir varlık olan insanı, maddi ve manevi bütün yönleriyle açıklayan bu eseri okuduğunuzda hem kendinizi daha iyi tanıyacak hem de hayatı daha iyi yorumlayacaksınız.

İnsanı pek çok yönden ele alan ve onu derinlemesine anlatan Alexis Carrel kitabı. Kitap 8 bölümden oluşuyor. Kısaca bu bölümlerde anlatılanlar şöyle, birinci bölümde eski zamanlarla modern zamanın karşılaştırılması yapılmış ve modern zamanın insan/hastalıklar üzerine yansımalarını anlatmış. İkinci bölüm insanın bir bütün olduğunu sadece biyolojik yapısının değil psikolojik ve sosyal bir varlık olarak da düşünülmesi gerekliliği anlatılıyor. Üçüncü bölüm insan bedenini bize derinlemesine anlatıyor. Dördüncü bölümde insanın zihinsel faaliyetlerine yer verilmiş. Beşinci bölümde insanın ömrü anlatılmış ve kişinin bu süre zarfında yaşadığı değişimler ile insanın gençleştirilmesi fikri üzerine durulmasına da yer verilmiş. Altıncı bölümün temel konusu insanın çevresine verdiği tepki burada tepkiden kasıt uyum ve bu uyumun sadece çevreye karşı olmadığı bünyenin içerisindeki uyum fonksiyonları varlığı anlatılıyor. Yedinci bölüm insan ile fert kavramlarının ayrımı ile başlıyor ve fert/birey üzerinde etkili olan faktörler anlatılıyor. Son bölümde ise modern zamanın insan üzerindeki zararlı etkilerinin yine insan tarafından yok edilebileceğini ve insanın yeniden inşasının yapılmasını anlatıyor.

Kitabın orijinal ismi Man The Unknown buradan yola çıkarak Alexis Carrel insanın fiziki yapısı dışında aslında pek de bir şey bilinmediği üzerinde durmuş. İnsanı oluşturan biyolojik faktörlerin irdelenmesi ve bunların üzerinde daha da derinlemesine araştırmalar yapılmasını vurgulamıştır.Bu zamana kadar bilim dünyasının insanlığın sadece pratikte kullanabileceği somut icatlar üzerinde yoğunlaştığını insanın kompleks yapısının atlandığını öne sürmüş. Öte yandan da insanı incelemenin bir fizik ya da kimya deneyi gibi somut bir şey olmadığını insanın bir çok etmenden etkilendiğini kendini sürekli geliştirip yenilendiğini her bireyin kendi iç dünyasında farklılıklar göstermesinin yanında fiziki çevresine verdiği tepkilerinde de farklılıklar olmasından kaynaklı zorlukları dile getirmiştir.

Yazar bir takım önerilerde bulunmuş, örneğin herkese aynı eğitimin verilmesinden şikâyet ederek; herkesin aynı alanda aynı bilgileri aldığı zaman aynı eğitime sahip büyük bir insan grubunun oluştuğunu, bu grubun da eğitim sonrası meslek hayatlarında kendi aralarında bir sürü vakıf, kurum, kuruluş, dernek gibi yapılanmalara gittiğini ve bu şekilde gruplaşmanın bilim dünyasına pek bir getirisi olamayacağını savunmuştur. İnsan bedeniyle ilgili anatomik bilgilerin derinlemesine anlatılması yer yer çok fazla tıbbi terimlerin kullanılması kitabın akıcılığını ve anlaşılırlığını etkilediğini düşünüyorum. Ancak insan bedeni anlatımının örneklerle verilmesi konunun ilginçliği ve ilgi çekiciliği açısından beni etkiledi.

Kitabın özeti niteliğinde bir cümle yazmam istenseydi o da şu cümle olurdu; “Dünya tarihinde ilk defa, çöküşünün başlangıcına gelmiş bir medeniyet, felaketinin sebeplerini fark edebiliyor. Belki bu bilgiyi ilmin harikulade kuvveti ile kullanabilecek, geçmişteki bütün büyük milletlerin müşterek akıbetine uğramaktan kurtulabilecektir. Yeni yolda ilerlemeye başlamalıyız.”


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/doni-darko.jpg
Donnie Darko

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/doni-darko.jpg
Donnie Darko

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Öykü Okumak İçin 6 Geçerli Sebep

4.166 kez okundu 06 Ocak 2017

Franz Kafka Hakkında Az Bilinen Detaylar

19.455 kez okundu 09 Haziran 2016

A'dan Z'ye Tezer Özlü'den Alıntılar

4.886 kez okundu 19 Şubat 2016

IMBD'ye Göre 2015'deki En Popüler 20 Komedi Filmi

16.540 kez okundu 11 Kasım 2015

90'ları Bir Başka Kılan 10 Efsane Özellik

10.040 kez okundu 01 Ekim 2016

Bu ülkelerin kütüphaneleri para dağıtıyor!

11.089 kez okundu 01 Temmuz 2016

Yakında Vizyona Girecek 7 Romantik Komedi Filmi

47.353 kez okundu 16 Eylül 2016

Yeni Akım Yaşayan Duvarlar

6.892 kez okundu 05 Ağustos 2015

Behzat Ç.'nin Yazarı Emrah Serbes'ten 10 Alıntı

40.200 kez okundu 22 Ağustos 2016

Rus Edebiyatının En Önemli 12 Klasiği

5.186 kez okundu 03 Mayıs 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk