Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

İnsan Denen Meçhul

13 Eylül 2016 11:00

Dr. Alexis Carrel; bu kitabında ortaya koyduğu bilgilerle, insanları yetiştirip yönetmekle görevli olan herkese ve vücudumuzun, şuurumuzun, evrenimizin gizemini düşünenlere sesleniyor.

İnsan Denen Meçhul'e kaynaklık eden çalışmalarıyla Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan yazar, sosyal ve psikolojik bir varlık olan insanı, maddi ve manevi bütün yönleriyle açıklayan bu eseri okuduğunuzda hem kendinizi daha iyi tanıyacak hem de hayatı daha iyi yorumlayacaksınız.

İnsanı pek çok yönden ele alan ve onu derinlemesine anlatan Alexis Carrel kitabı. Kitap 8 bölümden oluşuyor. Kısaca bu bölümlerde anlatılanlar şöyle, birinci bölümde eski zamanlarla modern zamanın karşılaştırılması yapılmış ve modern zamanın insan/hastalıklar üzerine yansımalarını anlatmış. İkinci bölüm insanın bir bütün olduğunu sadece biyolojik yapısının değil psikolojik ve sosyal bir varlık olarak da düşünülmesi gerekliliği anlatılıyor. Üçüncü bölüm insan bedenini bize derinlemesine anlatıyor. Dördüncü bölümde insanın zihinsel faaliyetlerine yer verilmiş. Beşinci bölümde insanın ömrü anlatılmış ve kişinin bu süre zarfında yaşadığı değişimler ile insanın gençleştirilmesi fikri üzerine durulmasına da yer verilmiş. Altıncı bölümün temel konusu insanın çevresine verdiği tepki burada tepkiden kasıt uyum ve bu uyumun sadece çevreye karşı olmadığı bünyenin içerisindeki uyum fonksiyonları varlığı anlatılıyor. Yedinci bölüm insan ile fert kavramlarının ayrımı ile başlıyor ve fert/birey üzerinde etkili olan faktörler anlatılıyor. Son bölümde ise modern zamanın insan üzerindeki zararlı etkilerinin yine insan tarafından yok edilebileceğini ve insanın yeniden inşasının yapılmasını anlatıyor.

Kitabın orijinal ismi Man The Unknown buradan yola çıkarak Alexis Carrel insanın fiziki yapısı dışında aslında pek de bir şey bilinmediği üzerinde durmuş. İnsanı oluşturan biyolojik faktörlerin irdelenmesi ve bunların üzerinde daha da derinlemesine araştırmalar yapılmasını vurgulamıştır.Bu zamana kadar bilim dünyasının insanlığın sadece pratikte kullanabileceği somut icatlar üzerinde yoğunlaştığını insanın kompleks yapısının atlandığını öne sürmüş. Öte yandan da insanı incelemenin bir fizik ya da kimya deneyi gibi somut bir şey olmadığını insanın bir çok etmenden etkilendiğini kendini sürekli geliştirip yenilendiğini her bireyin kendi iç dünyasında farklılıklar göstermesinin yanında fiziki çevresine verdiği tepkilerinde de farklılıklar olmasından kaynaklı zorlukları dile getirmiştir.

Yazar bir takım önerilerde bulunmuş, örneğin herkese aynı eğitimin verilmesinden şikâyet ederek; herkesin aynı alanda aynı bilgileri aldığı zaman aynı eğitime sahip büyük bir insan grubunun oluştuğunu, bu grubun da eğitim sonrası meslek hayatlarında kendi aralarında bir sürü vakıf, kurum, kuruluş, dernek gibi yapılanmalara gittiğini ve bu şekilde gruplaşmanın bilim dünyasına pek bir getirisi olamayacağını savunmuştur. İnsan bedeniyle ilgili anatomik bilgilerin derinlemesine anlatılması yer yer çok fazla tıbbi terimlerin kullanılması kitabın akıcılığını ve anlaşılırlığını etkilediğini düşünüyorum. Ancak insan bedeni anlatımının örneklerle verilmesi konunun ilginçliği ve ilgi çekiciliği açısından beni etkiledi.

Kitabın özeti niteliğinde bir cümle yazmam istenseydi o da şu cümle olurdu; “Dünya tarihinde ilk defa, çöküşünün başlangıcına gelmiş bir medeniyet, felaketinin sebeplerini fark edebiliyor. Belki bu bilgiyi ilmin harikulade kuvveti ile kullanabilecek, geçmişteki bütün büyük milletlerin müşterek akıbetine uğramaktan kurtulabilecektir. Yeni yolda ilerlemeye başlamalıyız.”


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/doni-darko.jpg
Donnie Darko

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/doni-darko.jpg
Donnie Darko

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Paulo Coelho'dan 15 Kulağa Küpe Olacak Söz

4.607 kez okundu 29 Mart 2016

Birkaç Kez İzlemeniz Gereken, Beyin Açan 10 Film

138.664 kez okundu 02 Kasım 2016

Adalet ve Hukuk Konu Alan 21 Film

11.165 kez okundu 20 Haziran 2016

Yazmak Üzerine Yapılmış 16 Film

17.662 kez okundu 15 Eylül 2016

20 Ünlü Düşünürün Tarihe Geçen Sözleri

13.012 kez okundu 17 Mayıs 2016

Sinema Tarihinin En Komik 10 Filmi

27.463 kez okundu 04 Nisan 2016

Gülümsemenin Bilinmeyen 10 Faydası

12.627 kez okundu 20 Temmuz 2016

Okuduktan Sonra Sizi Düşündürecek 13 Söz

29.113 kez okundu 13 Ekim 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk