Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

İlham mı arıyorsunuz? 67 yaşında 3500 kilometre yürüyen Emma’nın hikayesine buyrun!

23 Mayıs 2016 11:55

Emma Rowena Gatewood, 67 yaşındayken çocuklarına bir yürüyüşe çıkacağını söylediğinde herhalde hiçbiri bunun 3500 kilometrelik bir yürüyüş olacağını düşünmemişti. Appalachian Yolu’nu yalnız yürüyen ilk kadın olarak tarihe adını yazdıran Emma Rowena Gatewood doğa yürüyüşçüleri tarafından “Büyükanne Gatewood” olarak yıllardır tanınıyor.

1950 yılında National Geographic dergisinde meşhur yol ile ilgili bir makale okurken bu yolu, Appalachian Yolu’nu yürümeye karar veren Emma 1955 yılında ayağına Keds tenis ayakkabılarını geçirdi. Yanına bir battaniye, bir yağmurluk ve bir naylon duş perdesi alarak yola koyuldu.

67 yaşındaki Emma zorlu yolculuğu sırasında Sports Illustrated ve bazı yerel gazeteler tarafından fark edildi. Röportajlarla, haberlerle henüz yolculuk bitmemişken Emma ünlü olmuştu. Yol boyunca kendisine hediyeler, yemekler sunuldu. Yatacak yer verildi.

Peki Emma’yı o yaşta bu zorlu ve uzun yolculuğa iten neydi?

Ohio’da yaşayan Emma kendi evinde yıllarca fiziksel şiddete maruz kaldı. Çiftçilikle uğraşan kocası sayısız kez Emma’ya şiddet uygulamış, onu pek çok kez ölesiye dövmüştü. Evi terk etmemesi için sürekli tehdit ediyordu. Emma o ortamdan uzaklaşabilmek için sıklıkla ormana kendini atıyor, aradığı huzuru geçici olarak orada buluyordu. Nihayet o çiftçiden boşandıktan sonra bir daha evlenmedi. 11 çocuğu ve 24 torunuyla zaten yalnız sayılmazdı.

14 eyaleti kapsayan 3500 kilometrelik yürüyüşü başarıyla sonlandırdığında TV programlarına davet edildi, medya ilgisi kesilmeden sürdü. Kendisinden yürüyüşe dair ipuçları istendiğinde şöyle cevaplar verdi: “Yağmur için bir pelerin yapın, omzunuza asacak bir çantanız olsun ve bir çift sağlam Keds tenis ayakkabısı alın. Yerel marketlerde durun ve Viyana sosislerinden alın…”

75 yaşına geldiğinde Emma, Appalachian Yolu’nu 3. kez yürüyerek tarihte bunu yapan ilk insanolmuştu. Ayrıca 3200 kilometre uzunluğundaki Oregon Yolu’nu da günde ortalama 35 kilometre yürüyerek tamamladı ve hayatı boyunca bütün eyaletlere ayağını bir kez basmış oldu.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

En çok kitabı olan Türk yazar?

8.837 kez okundu 25 Kasım 2016

15 Önemli Şairimizin Umut Dolu Şiirleri

52.223 kez okundu 16 Şubat 2016

En iyi 10 Gizem Filmi

11.223 kez okundu 08 Ekim 2015

Ağustos Ayında En Çok Okunan Kitaplar İlk 10

39.503 kez okundu 08 Eylül 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk